12 krokov ako sa zo zamestatnanca stanete podnikateľskou rockstar

  • Ak ťa už nebaví tvoja práca, tak si iba dva kroky od toho, aby ste si stal podnikateľom. Prvým krokom je dať výpoveď a tým druhým založiť firmu. Ľahko sa to povie a predstaví, no od prvého kroku k druhému vedie ešte týchto 12 dôležitých krokov.
image_1434919259.jpeg
  • Ak ťa už nebaví tvoja práca, tak si iba dva kroky od toho, aby ste si stal podnikateľom. Prvým krokom je dať výpoveď a tým druhým založiť firmu. Ľahko sa to povie a predstaví, no od prvého kroku k druhému vedie ešte týchto 12 dôležitých krokov.

 

Prinášame ti 12 krokov, ktoré musíš uskutočniť, aby si sa stal šéfom sebe samému.

 

1. Urči si čo chceš robiť

Niektorí to nazývajú nájdením svojej vášne, no je to o čosi komplikovanejšie. Porozmýšľajte o svojich zručnostiach, schopnostiach a skúsenostiach. Rozmyslite si dobre, čo by ste reálne dokázali robiť niekoľko hodín každý deň, každý týždeň a najmä niekoľko rokov.

 

2. Porozmýšľaj nad tým za čo by iní zaplatili

Správny biznis je v priesečníku toho čo by ste chceli robiť a za čo by ostatní boli ochotní zaplatiť. Ak nikto nekúpi to čo vymyslíte, bude to len o vašom potešení z toho čo vytvoríte, ale nebude to mať nič spoločné s podnikaním.

 

 

3. Porozprávaj sa s potenciálnymi zákazníkmi

Nájdite pár ľudí o ktorých si myslíte, že by boli ideálnymi zákazníkmi. Spýtajte sa ich na váš nápad a čo všetko by od neho očakávali a čoho by sa báli. Je benefit z vášho produktu alebo služby v súlade s ich ozajstnými potrebami? Poznačte si slová, ktoré používajú, pretože tie sa vám môžu zísť v marketingovej kampani.

 

4. Navrhni svoj marketing a biznis plán

Dnešný marketing zahŕňa vytvorenie obsahu, sociálne média, emaily a veľa ďalšieho. Uistite sa, že všetky tieto nástroje využijete na to, aby ste sa dostali bližšie k zákazníkovi. V tom istom čase musíte dať dokopy biznis plán, ktorý detailne popíše vaše podnikanie. Nemusí byť super formálny, ale musí odpovedať na otázky týkajúce sa vašej operačnej štruktúry, produktu, doručovacích systémov a plánov rozvoja.

 

5. Začni v malom

Ak máte možnosť, otestujte si svoj nápad v malom, napríklad popri vašom aktuálnom zamestnaní. To vám dáva príležitosť bez rizika otestovať váš nápad, získať prvých klientov a zistiť či sa vaše nové podnikanie uchytí natoľko, že budete môcť, bez obáv o budúcnosť, opustiť svoju súčasnú pozíciu.

6. Získaj feedback a uprav svoj nápad

Vďaka menšiemu rozsahu vášho nového podnikania budete schopný ľahšie určiť tie časti vášho nápadu, ktoré sú výborné a tie časti, ktoré budú potrebovať pár úprav. Feedback od zákazníkov berte vážne a začnite so zmenami ešte predtým ako sa začnete rozvíjať.

 

 

7. Vyskladaj tím

Ak je váš nápad dobrý, určte ľudí, ktorých chcete mať pri sebe, keď sa začnete svojmu biznisu venovať full-time. Prihľadnite na svoje skúsenosti, pretože budete potrebovať pomoc v oblastiach ako sú financie, marketing, služby zákazníkom a výroba.

8. Zabezpeč si financovanie

Pre malú začínajúcu firmu, to znamená mať k dispozícii nejaké peniaze na chod pár mesiacov alebo siahnuť po svojich úsporách na dôchodok. Na väčšie ambície budete potrebovať externých investorov, prípadne firmu, ktorá rada investuje do rizikového kapitálu.

 

9. Nastav si štruktúru spoločnosti

Už pri financovaní musíte mať jasno ako bude vaša podniková štruktúra pri založení vyzerať. Chcete mať živnosť, alebo s.r.o.? Pozrite sa na to najmä z právneho hľadiska a zadefinujte rolu každého člena vášho tímu a nezabúdajte na podmienky investorov.

 

 

10. Daj výpoveď

Keď ste pripravený, dajte výpoveď. Budete sa cítiť slobodný potom čo necháte za sebou všetku svoju prácu. No nebude to trvať dlho, pretože oveľa viac práce na vás ešte len čaká. Hoci vás to bude pokúšať, dajte si pozor na pálenie mostov v bývalom zamestnaní – nikdy neviete kedy a kde narazíte na svojho bývalého šéfa alebo kolegu a kedy budete potrebovať jeho pomoc.

 

11. Nastav si svoj pracovný rozpočet

Teraz, keď ste zamestnaný full-time vašim biznisom, nastavte si firemný rozpočet. Ten musí zahŕňať platby za marketingové náklady, výplaty a iné dôležité nákupy. Musíte sa uistiť, že neplytváte peniazmi na nepotrebné náklady.

 

12. Rozviň svoj biznis podľa svojho plánu

Posledná vec, ktorú vám zostáva urobiť je uskutočniť všetky veci, ktoré ste si detailne naplánovali. Samozrejme, nie všetko pôjde podľa plánu a vyskytnú sa prekážky, no ich prekonaním získate cenné skúsenosti do budúcnosti.

 

Hotovo! Gratulujeme! Stal sa z teba podnikateľ. Ako môžeš vidieť, stať sa podnikateľom vyžaduje veľa práce ešte predtým, než dáte výpoveď vo svojej aktuálnej práci. Ak však budeš nasledovať tieto kroky a tvoj nápad je uskutočniteľný, môžeš nechať život zamestnanca a stať sa šéfom samému sebe.

 

Na svojej ceste budeš čeliť veľkému množstvu výziev, no pre väčšinu podnikateľov je benefit z práce, ktorá má význam a sloboda oveľa viac.

 

zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá