13-ročný chlapec vymyslel zariadenie, ktoré zatočí s vodičmi pod parou

  • Vodiči pod vplyvom alkoholu a drog každoročne spôsobia tisícky nehôd, v ktorých bohužiaľ neublížia len sami sebe, ale hlavne druhým, ktorí sú v tom väčšinou nevinne. Riešení je veľa, ale vždy sa nájde spôsob, ako ich porušiť. Krishna Reddy z Texasu možno našiel spôsob prevencie, ktorý nikto len tak ľahko neokabáti.
image_1444723783.jpeg
  • Vodiči pod vplyvom alkoholu a drog každoročne spôsobia tisícky nehôd, v ktorých bohužiaľ neublížia len sami sebe, ale hlavne druhým, ktorí sú v tom väčšinou nevinne. Riešení je veľa, ale vždy sa nájde spôsob, ako ich porušiť. Krishna Reddy z Texasu možno našiel spôsob prevencie, ktorý nikto len tak ľahko neokabáti.

 

V Amerike, kde Krishna žije, padne za obeť vodičom pod parou 30 ľudí denne. To znamená 30 rodín, ktoré môžu navždy oplakávať zosnulého člena, poprípade pár ďalších, ktorých vodič do nehody zatiahne. Keď sa niekto vlastnou vinou pod vplyvom drog a alkoholu zabije vo aute, môžeme na to povedať, „Koledoval si o to…“ Lenže keď naopak ublíži niekomu druhému, najmä dieťaťu, má na sebe príšernú nálepku na celý zvyšok života, nehovoriac o psychických problémoch, ktorým musí sám čeliť. Nie je to fér voči ostatným a v konečnom dôsledku ani voči samotnému vodičovi – nikto by sa k sebe – ani k iným – takto nemal správať. 

 

 

Niečo podobné možno prebiehalo hlavou aj Krishnovi, keď svojpomocne vyvinul prístroj na odhalenie rôznych psychotrópnych látok, ktoré by vodič mohol mať v krvi. Existujú síce fúkacie a krvné testy na alkohol a drogy, no kamene úrazu majú tieto metódy až dve: nie vždy sa nájde niekto, kto dá človeku „nafúkať“ alebo ho pošle na krvné testy, a rovnako ide v oboch prípadoch o dobrovoľné vyšetrenia. Policajt nemôže človeka donútiť, aby nafúkal, alebo aby si dal vziať krv. Samozrejme, dokáže z odmietnutia vyvodiť dôsledky, ale vodič dosiahne svoje – v čase intoxikácie mu vysoké hodnoty nenamerajú. Nový spôsob testovania by vodič podstúpil, aj keby nechcel. Stačilo by, ak by ho výrobcovia a distrubútori áut chceli namontovať do vozidiel. O čo vlastne ide? O senzory očí.   

 

Naše oči sú vraj okná do duše, poprípade jednoducho do nášho vnútra. V tomto prípade to platí dvojnásobne. Keď konzumujeme psychotrópne látky, má to vplyv nielen na náš vnútorný stav, ale aj na naše fyzické črty. Opitého, poprípade zdrogovaného človeka ľahko spoznáš podľa zmenených zreníc, ale to už iste dobre vieš. Zatiaľ čo alkohol a ópium naše zrenice zúžia, LSD, kokaín, houbičky, či tráva ich poriadne rozšíria. Ľudské oko tieto zmeny dokáže s istou odchýlkou odhaliť, no prístroje to rozpoznajú ešte lepšie. A presne na tento fakt sa Krishna sústredil.

 

 

Pri svojej práci využil jednoduché náradie: digitálny foťák, rolku z toaleťáku a malú baterku. Aj keď ide len o prototyp z dielne 13-ročného dieťaťa, naozaj sa nemá za čo hanbiť, pretože funguje až prekvapivo spoľahlivo. Môže za to najmä softvér, ktorý mimochodom sám vyvinul, a ktorý na snímkach z foťáku odmeria šíčku zreníc keď ich zasiahne svetlo z baterky. Podľa mierok, ktoré predstavujú ideálne aj menej ideálne hodnoty, bude vyhodnotené, či si človek môže sadnúť za volant, alebo nie. Zatiaľ sa prístroj preukázal ako účinný pri kontakte s alkoholom, marihuanou, liekami proti bolesti, tabletkami na spanie a amfetamínom. Všetko sú to látky, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť naše zmysly a reakcie, čím z nás robia neriadené strely, ktoré za volantom neprinesú nič dobré sebe ani ostatným. 

 

Bolo by fajn, keby naše autá fungovali s týmito zabudovanými zariadeniami. Vodič, ktorý by neprešiel testom, by motor jednoducho nenaštartoval, a teda by sa ani nikam neodviezol. Iste by to predišlo mnohým nehodám a tragédiam, ktoré sme bez rozmýšľania pod vplyvom schopní zapríčiniť.

 

Zdroj: Business Insider   

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá