Toto je 14 návykov výnimočne obľúbených ľudí

  • Nech si každý hovorí, čo chce, všetkým nám záleží na tom, čo si o nás druhí myslia.
  • Všetci chceme byť obľúbení. Niekomu na tom záleží viac, niekomu menej.
How I Met Your Mother
YouTube
  • Nech si každý hovorí, čo chce, všetkým nám záleží na tom, čo si o nás druhí myslia.
  • Všetci chceme byť obľúbení. Niekomu na tom záleží viac, niekomu menej.

Človek je tvor spoločenský a potreba, aby nás zvyšok sveta uznával a rešpektoval je hlboko zakorenená v každom z nás. A nejde iba o to. Keď ťa majú ľudia radi, ľahšie dosiahneš aj svoje ciele. Nikto nikdy nedosiahol nič sám, bez pomoci, podpory a súdržnosti. Aj v biznise sú vzťahy obzvlášť dôležité.

Ak si milý, slušný a ohľaduplný, ľudia ťa pravdepodobne majú radi. Sú to podstatné vlastnosti, ktoré sa na človeku cenia. Život je ale aj o drobnostiach, v ktorých sa môžeš zlepšovať každý deň. Možno ti niektoré prídu nepodstatné, či dokonca hlúpe. Za skúšku to ale stojí. Pri čítaní si skús predstaviť svoj pocit z niekoho, kto sa podľa nich riadi. No nemal by si takého človeka rád?

1.Oslovuj druhých menom

Buďme k sebe úprimní. Všetci sme svojim spôsobom narcisti. Nauč sa mená, pamätaj si ich a pri konverzácii vždy oslavuj menom. Už aj v klasike od Dalea Carnegie – Ako vyhrať priateľov a ovplyvniť ľudí, to bola spomínaná a dobre fungujúca technika „ako na ľudí“.

2.Usmievaj sa, úprimne

Aj napriek tomu, že žijeme v digitálnej dobe, v ktorej technológia vo veľkom nahrádza ľudskú interakciu, sme stále veľmi sociálne stvorenia. Áno, dokonca aj introverti. Používame sociálnu interakciu ako nástroj pre spätnú väzbu a veľa našich vedomých aj podvedomých rozhodnutí závisí od nášho okolia.

zdroj: giphy.com

Veľa štúdií dokázalo, že nálada, či už pozitívna alebo negatívna, sa šíri medzi jednotlivcami. Keď sa na teba niekto usmeje veľkým úprimným úsmevom, hneď ťa to ovplyvní. Môže to byť kľudne aj cudzí človek. Ak tvoj kladný postoj, môže rozžiariť deň niekoho iného, tak len smelo do toho!

3. Počúvaj (nielen ušami)

Ak budeš ľudí naozaj počúvať a snažiť sa ich pochopiť, odcenia to. Začni tým, že keď budeš nabudúce konverzovať s priateľmi, zabudneš na svoj Facebook a nebudeš si skrolovať novinky, zatiaľ čo ti kamarát rozpráva o svojom dni. A to je len začiatok. Môžeš mu ukázať, že mu venuješ všetku svoju pozornosť tým, že k nemu nasmeruješ svoje telo aj tvár a budeš mu zrkadliť jeho postoj, udržuj očný kontakt a verbálne reaguj na jeho slová, alebo aspoň prikyvuj.

4.Používaj verbálny súhlas

Veľa psychologických štúdií sa venuje technike „aktívneho počúvania“. Môžeš demonštrovať svoje počúvanie tým, že opakuješ určité slová, ktoré ti dotyčný hovorí. Dáš mu najavo, že ho počúvaš a že ťa to zaujalo, prakticky ho tým vyzveš nech informáciu ešte viac rozvedie. A ešte k tomu mu tým trošku „pomasíruješ ego“.

5. Konverzačný „recall“- Dokáž, že si dával pozor

Ľuďom naozaj dokážeš, že ich počúvaš, keď im ukážeš, že si aj pamätáš, čo hovorili. Spomeň niečo, o čom ti už dávnejšie rozprávali. Spomenul tvoj kolega, ako rieši nejaký problém? Spýtaj sa ho, ako to šlo a či už ho vyriešil. Tvoj kamarát sa chystal maľovať byt? Spýtaj sa ho, akú farbu nakoniec vybral. Nemusia to byť veľké udalosti v živote človeka. Ukáž svoj záujem o drobnosti v živote druhých.

6. Úprimné pochvaly a komplimenty

Jednotlivci túžia po autentickom uznaní. Žiadne prázdne reči a komplimenty, len aby reč nestála. To nikto nemá rád a ľudia to odhalia. To, čo sa cení, je uprimné uznanie za ich snahu a úsilie. A buď v tom veľkorysý. Nezáviď, ale odceňuj a inšpiruj sa.  Ak niekto robí svoju prácu dobre, povedz mu to. On si to zapamätá.

7.Kritizuj taktne

V rovnakom duchu, ako byť šťedrý s chválou, na kritiku buď lakomý. Ľudia majú citlivé ego. Samozrejme, niekedy je opraviť niekoho nevyhnutné. Snaž sa to ale spraviť taktne a jemne. Nemusíš naňho hneď ukazovať prstom pred celou skupinou. Buď disktrétny a snaž sa kritiku zaobaliť, aby ju dotyčný pochopil, ale príliš sa ho nedotkla. Buď k nej pridaj kompliment, alebo spomeň aj svoje chyby, nech sa cíti lepšie. Nikdy neplytvaj kritikou.

8.Nedávaj rozkazy, pýtaj si

Nikto nemá rád „šéfov“ okolo seba. Ak potrebuješ, aby pre teba niekto niečo spravil, keď si to vypýtaš, namiesto toho, aby si si to objednal, dosiahneš rovnaký výsledok, ale s lepším pocitom toho druhého. Všetko je o správnom prístupe. Prechod z jednoduchého: ,,Potrebujem tie reporty do večera, daj mi to ASAP!“ na ,,Mohol by si mi tie reporty poslať do večera? Veľmi by mi to pomohlo.“ Je to v tom priepastný rozdiel.

9.Buď reálnou osobou, nie robotom

Smiling hipster girl using laptop at cafeZobraziť celú galériu (11)
zdroj: ucin­sight.com

Ľudia radi vidia charakter a autentickosť. Nesnaž sa zo seba robiť niečo, čo nie si. Ani pokiaľ ide o obchodné stretnutia. Je veľmi ľahké prestreliť a vyzerať ako falzifikát. Buď sebavedomý a rešpektuhodný. Experti radia, že keď sa predstavuješ, postav sa priamo pred dotyčného a jemne sa k nemu nakloň. Tak o tebe bude rozmýšľať s väčším rešpektom.

 

10.Staň sa expertom v rozprávaní príbehov

Ľudia milujú historky a tie skvelé si vyžadujú dobrého rozprávača. Rozprávanie je umelecká forma, ktorá vyžaduje znalosť jazyka a stimuláciu. Ľudia ťa budú zbožňovať, keď sa v tom staneš majster.

11.Fyzický dotyk

wolf_hugZobraziť celú galériu (11)
zdroj: ro­ads­how.com.au

Toto je celkom náročné, takže opatrne s tým. Fyzický dotyk musí byť vykonaný nenúteným spôsob, ináč „nevyznie“ dobre. Nie je to objímaní kolegov. Ale je dokázané, že dotyky vedia vytvoriť spojenie medzi ľuďmi. Dobrým príkladom je jemný dotyk zápästia toho druhého (ľavou rukou) alebo potrasenie pravou rukou po dobre vykonanej práci, je to aj skvelý spôsob ako ukončiť konverzáciu. Musíš sa pri tom ale cítiť pohodlne.

12.Nechaj si poradiť

Požiadať druhých o pomoc je prekvapivo skvelá stratégia, aby si ťa obľúbili. Ukážeš im tým svoj rešpekt a že ťa zaujíma ich názor. Všetci sa radi cítime užitoční a dôležití. Ak pomôžeš druhému, aby sa cítil lepšie samým sebou, bude ťa mať jednoznačne radšej.

13.Vynechaj klišé

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: get­ty­i­ma­ges.com

Väčšina z nás nemá rado nudných ľudí. Sú únavní a nezaujímaví. Namiesto toho, máme radi nezvyčajných, jedinečných, niekedy dokonca až bizardných ľudí. Jedným skvelým príkladom sú rozhovory. Radšej ako ,,Teší ma, že vás spoznávam“ použi niečo originálnejšie, zapamätateľnejšie. Stačí jemne sa odlíšiť, nemusíš vynájsť koleso a dlhý čas nad tým rozmýšľať, radšej zapojiť spontánnosť.

14. Pýtaj sa

Pýtaj sa ľudí na ich život, záujmy, vášne, ukáž záujem. Ľudia o sebe radi rozprávajú. Aj keď konverzácia nebude veľmi plodná, budú ťa mať radšej už len preto, že si na nich upriamil pozornosť.

Možno sa ti nezdá, že by tieto maličkosti mohli niečo zmeniť. Skús ich ale zakomponovať do svojho každodenného života a sám uvidíš, či sa niečo zmenilo. Skús to napríklad aj hneď a daj nám vedieť.:)

zdroj: medium.com 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá