15 ročná študentka vynašla baterku poháňanú ľudským teplom

  • Ekologické čerpanie energie je vo svete čoraz obľúbenejšie. Ann Makonski spojila túto skutočnosť s vysokou energetickou kapacitou nášho ľudského tela a v snahe zlepšiť život v menej vyspelých oblastiach tohto sveta, vyvinula inovatívne riešenie pre tých, ktorí nemajú prístup k elektrine.
image_1439111250.jpeg
  • Ekologické čerpanie energie je vo svete čoraz obľúbenejšie. Ann Makonski spojila túto skutočnosť s vysokou energetickou kapacitou nášho ľudského tela a v snahe zlepšiť život v menej vyspelých oblastiach tohto sveta, vyvinula inovatívne riešenie pre tých, ktorí nemajú prístup k elektrine.

 

Ako polovičnej Filipínčanke sa Ann podarilo viackrát navštíviť odľahlé filipínske súostrovie a pri tej príležitosti spoznať domácich ľudí. Ann sa však narodila v Kanade a vždy pri týchto výletoch si uvedomovala obrovský rozdiel medzi Filipínami a Kanadou. Keď jedna z jej blízkych kamarátok neprešla ročník kvôli tomu, že sa pre nedostatok elektriny nemohla učiť, rozhodla sa Ann konať. Nedokázala strpieť myšlienku, že by mladí šikovní ľudia mali byť hendikepovaní niečím, ako je nedostatok elektrického prúdu, za ktorý vonkoncom nemôžu.

 

 

Aj keď má len 15 rokov, dokázala za pár mesiacov tvrdnej driny vyvinúť jedinečný produkt – baterku, ktorej energetickým zdrojom je ľudské teplo. Denno-denne vydávame obrovské množstvo energie, ktorú nijako nezachytávame a to je obrovská škoda. Ann pritom na svoj výtvor potrebovala len štyri súčiastky a ľudskú ruku, pomocou ktorých dokázala vygenerovať 5,4 mW energie a svetlo siahajúce do jeden a polmetrovej vzdialenosti. Znie to síce jednoducho, no prísť na to, nebola hračka. Ann sa dlho trápila s príliš nízkym výdajom energie a svetla, pritom pri nájdení riešenia jej pomohla jediná vec – internet. Preto teraz všetkým radí, aby sa nebáli ho pri každej pochybnosti použiť.

 

 

Baterka funguje pomocou tzv. Peltierových doštičiek, ktoré sú v jej vnútri, a ktoré vytvárajú energiu pri vystavení teplotným rozdielom. Preto ich z jednej strany treba zohrievať (ľudským teplom) a z druhej chladiť (na to stačí vonkajšia teplota – ideálne o min. 5 stupňov nižšia ako ľudská). Aby sa do baterky dostal chladnejší vzduch, je sčasti dutá. Čím je vonkajšia teplota nižšia, tým lepšie tento princíp funguje a tým jasnejšie baterka svieti. Zvonku je vyrobená z hliníku, ktorý je obalený v PVC tube. Pri Peltierových doštičkách sa nachádzajú otvory, aby s nimi mohla ľudská ruka prísť do kontaktu. Celkovo ide o materiály nie veľmi cenovo náročné. Mladá Ann však v práci stále pokračuje a jej cieľom je vyvinúť baterku s ešte väčšími energetickými hodnotami, a aby hlavne znížila náklady na jej výrobu. Potom budú jej produkty dostupné aj ľuďom, pre ktorých boli v prvom rade určené.

 

Jej dobročinný nápad Ann pomohol vyhrať vedeckú súťaž Google Science Fair, kde okrem prvého miesta získala 25 000 dolárové štipendium a prísľub, že jej vynález po sfinalizovaní rozmiestnia do oblastí, kde ho budú najviac potrebovať. 

 

Kontakt na šéfredaktora zodpovedného za články Startitup.sk: lukas.gasparik@startitup.sk

 

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá