HELPEY: Staň sa hrdinom. Nová slovenská aplikácia s dušou

  • Nová slovenská aplikácia, ktorá má potenciál priniesť do sveta kúsok dobra.
collageHELPEY
  • Nová slovenská aplikácia, ktorá má potenciál priniesť do sveta kúsok dobra.

Veci sa dejú aj na východ od Bratislavy. Košice sú rodiskom novej aplikácie, ktorá ti ukáže, že pomôcť sa dá za každej situácie.

Koľkokrát si sa už ocitol v situácii, kedy si videl niekoho v núdzi, napríklad mrznúceho bezdomovca,opustene alebo žobrajúce dieta, trpiace zviera či podozrivú vec niekde okolo ?

Málokto z nás sa rozhodne do takýchto situácií aktívne zasiahnuť. Nie je to len vnútorný boj hodnôt, ale častokrát aj možné ohrozenie samého seba vystúpením z vlastnej zóny osobného komfortu.

Teraz už môžeš pomôcť kedykoľvek a nemusíš sa nechať ohroziť žiadnou situáciou či výhovorkou.

helpey2

Čo je HELPEY?

Cieľom aplikácie je záchrana ľudí, zvierat a niekoľkými kliknutiami pomôcť vyriešit potenciálne ohrozujúce či frustrujúce veci v našom mestskom okolí. Spoločne môžu prostredníctvom tejto aplikácie občania mesta prispievať k lepšiemu a efektívnejšiemu fungovaniu sveta, najmä toho veľkomestského, ktoré je neraz zatažené pasivitou úradníkov či prílišnou lahostajnosťou politikov. Ide o obojsmernú pomoc, teda občan mestu a mesto občanovi. Mesto bude na oplátku občana informovať o dôležitých informáciách, ktoré každodenne potrebuje, napríklad dopravné situácie, odstávky vody, verejné ohrozenia či okrem iného prerábky elektrických a plynovodných sieti … Okrem toho bude fungovať ako komunitný portál občanov ako mestských hrdinov, ktorí svojmu mestu či okoliu pomáhajú a sú za úspešné pribehy, na ktorých sa podieľajú pridelované hodnosti či ocenenia. Za touto aplikáciou stojí Košičan Otto Brixi.

HELPEY00

Ako HELPEY funguje?

Smartfónom identifikuješ ohrozený objekt (človek/zviera/podozrivú vec /problém mesta  ), kliknutím vyberieš, kde sa objekt nachádza a podľa vlastného uváženia, vyberieš, aký druh pomoci je potrebný.

helpey3

Informácia sa  pri záchrane ľudí a zvierat v reálnom čase dostane k mestskej mobilnej záchrannej jednotke (odborne vyškolená) ktorá  situáciu vyhodnotí a rozhodne, či je potrebná pomoc verejných zložiek alebo situáciu vyriešia sami.

Napríklad, keď dostanú informáciu o mrznúcom bezdomovcovi, pomôže mu priamo posádka poskytnutím deky, teplých tekutín a prevozom do nocľahárne. V prípade nájdenia opusteného či týraného zvierata sa aktivizuje mestská asanačná služba, útulok či priamo polícia, ak je jasné, že zviera trpí pod vplyvom niekoho iného. Ak naopak občan svojim smartfónom identifikuje informáciu o podozrivej veci, autovraku, skládke či čomkoľvek, čo by mohlo byť verejne ohrozujúce,informácia sa dostane automaticky k zložkám polície či verejnej ochrany, ktorá bude okamžite schopná situáciu vyhodnotiť a z titulu ochrany verejného poriadku prispieť k jej vyriešeniu.

Omnoho atraktívnejšia však pre nás všetkých, ktorí v našich mestách denno-denne vidíme všelijaké nedostatky, bude funkcia, vdaka ktorej už pre dieru na ceste, zničenú lavičku, nepokosený trávnik či neporiadok pri kontajneroch nebudeme musiet naháňat starostu, poslancov či úradníkov, ale jedným kliknutím problém postúpime orgánu či spoločnosti, od ktorej budeme očakavat jeho operatívne, alebo jeho čo najflexibilnejšie vyriešenie, najlepšie v reálnom čase. Utópia či sen každého občana ? Necháme sa prekvapiť.

Aplikácia bude koncom tohto roka dostupná v testovacej fáze v Košiciach, pričom na jar budúceho roku by si ju zdarma okrem iných svetových miest mohli užívať aj občania všetkých slovenských krajských, avšak postupom času aj menšich, okresných miest.

 

helpey1

„Chceme, aby aplikácia bola spustená čo najskôr, keďže mestá dnes nevyužívajú nielen pri vlastnom managemente, ale najmä pri záchrane a ochrane tých najzranitelnejších, svoj potenciál .Snažíme sa o to, aby bola aplikácia v alpha verzii dokončená v priebehu niekoľkých mesiacov. Hraničným termínom je december. Ide o globálny projekt a predbežne oňho už prejavili záujem mestá z USA, Ruska, ako aj z Blízkeho východu, kde sýstem momentálne finalizujeme v technologicky veľmi sofistikovanom prostredí,“ vysvetľuje Otto Brixi.

HELPEY nie je obyčajná aplikácia, je výnimočná svojou myšlienkou a poslaním, ktoré má. Všimlo si to aj zahraničie, kde momentálne v Izraeli táto aplikácia robí dobré meno Slovensku. Uspela v rezidenčnej sútaži a mala by nás reprezentovať v septembri na prestížnej technologickej konferencii DLD Tel Aviv Innovation Festival ako jediný slovenský projekt tohto typu .

Zdroj titulnej fotografie: kosickespravy.sk, Otto Brixi

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá