Jednoduché zvyky, vďaka ktorým hackneš svoj čas

  • Každý z nás má mnoho vecí na programe. Keď chceš všetky stíhať s nadhľadom a ušetriť pri nich čas pre niečo ďalšie, tu máš návod.
Ligawest_HEIERMANN_ESRASAM_BRATHWAIT_04
  • Každý z nás má mnoho vecí na programe. Keď chceš všetky stíhať s nadhľadom a ušetriť pri nich čas pre niečo ďalšie, tu máš návod.

Tento článok je inšpiráciou od blogera Quincyho Larsona. Quincy sa počas posledných rokov stal expertom na čas a ako hovorí, ak by sa ním nestal, nemal by šancu stíhať všetko, čo musí.

Jeho denná rutina vyzerala takto:

  • Poskytovanie podpory pre štvrť milióna ľudí, ktorí používajú Free Code Camp každý mesiac
  • Dohliadanie na expanziu ich open source projektu a jeho osnov
  • Editovanie článkov na svojom Medium profile
  • Staranie sa o svoju malú dcérku

1-GTeTJAko0vLbVNhjo-6kkA

Quincy prečítal veľmi veľa kníh o produktivite a skúsil nespočetné množstvo taktík time managementu. No mnoho z nich mu prinieslo iba okrajové zlepšenie.

V tomto článku ti ale povie o troch návykoch, ktoré si osvojil za posledné roky a považuje ich za dôležité pre dosahovanie jeho cieľov.

A najlepšia vec na tom celom je, že nemusíš robiť žiadne obrovské zmeny v svojom životnom štýle. Nemusíš prestať fajčiť alebo začať každé ráno jednu hodinu meditovať.

Na tieto 3 návyky sa môžeš adaptovať okamžite a zadarmo.

Zvyk číslo 1: Ak môžeš niečo spraviť do 2 minút alebo menej, choď a urob to.

1-b8DUlZvZoQEI22SuMF5mfg

Toto pravidlo 2 minút pochádza z jednej z najznámejších kníh o produktivite  – Getting Things Done od Davida Allena.

Ak sa naskytne nejaká úloha – a vieš, že bude trvať pod 2 minúty – okamžite ju choď urobiť. Inak, si ju môžeš pridať na svoj to-do list.

Dôvod, prečo tento zvyk funguje je, že skoro vždy môžeš prerušiť prácu, ktorú robíš a urobiť tú danú 2-minútovú úlohu a následne sa k nej vrátiť. Lebo ak ju nespravíš a pridáš ju na to-do list, nahromadí sa ti ich tam mnoho a za pár dní v tom budeš mať neporiadok. Čím menej vecí si budeš písať na to-do list, tým menej ich tam bude a tým jednoduchšie bude vyzerať.

Zvyk číslo 2: Vždy sa pýtaj – môže táto komunikácia prebehnúť asynchrónne?

1-q6zIcs2JhzcwDK2NxdJ8CQ

Quincy píše, že zvykol často behať po celom meste. Nie preto, že si trénoval kondíciu ale kvôli rôznym stretnutiam. Iste sa to stáva aj tebe, že raz za čas máš dohodnuté stretnutie na káve, kde stráviš pol hodinu, na obede aj hodinu, nehovoriac o večeri, ktorá môže trvať zopár hodín. Strácaš tak mnoho času a samozrejme ťa to stojí aj veľa peňazí. Komunikácia face-to-face je niekedy potrebná, ale mnohokrát sa stane, že si neviete na seba nájsť vhodný čas. Toto všetko vie eliminovať elektronická komunikácia, či už cez email, messenger, skype atď.

Tu sú dôvody, prečo ju používať:

  • Nemusíš nájsť vhodný čas, kedy máte obaja voľno (potom musíš riešiť pripomienky v kalendári alebo ak je priateľ z ďaleka, tak aj rátať časové zóny)
  • Dostaneš viac času na preskúmanie problému a požadovanú odpoveď
  • Komunikácia je viac konkrétna, lebo obe strany majú čas na utriedenie myšlienok

Najdôležitejšie je, že asynchrónna komunikácia ti umožní všetko dopredu pripraviť a dohodnúť, aby ste na jednom stretnutí už všetko dokončili.

Free Code Camp nie je jediná organizácia, ktorá primárne používa asynchrónnu komunikáciu. GitHub má do značnej miery vzdialený tím, v ktorom sa asynchrónna komunikácie nie len prijíma, ale vyžaduje a Automattic (spoločnosť od WordPressu) je známa tým, že svojich zamestnancov prijímajú bez toho aby počuli ich hlas. Stačí im komunikácia cez chat.

Nabudúce keď si budeš dohadovať ďalšie stretnutie, porozmýšľaj, či by to nevyriešil mail.

Zvyk číslo 3.: Počúvaj podcasty a audio knihy počas cvičenia

1-zmh0bB8XVYMc5WTB3yk5PA

Multitasking je mýtus. Je dokázané, že prepínanie medzi 2 a viacerými úlohami znižuje výkon. Potom ale prídu ľudia, ktorí vtipne poznamenajú, že vedia kráčať a aj sa rozprávať.

Tvoj mozog pracuje v multitaskingu stále. Ovláda srdečný tep, dýchanie, hormonálnu úroveň, dáva pozor aby si nespadol zo stoličky atď. Keď cvičíš, tvoj mozog vie túto úlohu presmerovať do niečoho ako podvedomie a tvoje vedomie sa môže sústrediť na niečo iné.

Ak zopár hodín týždenne venuješ behaniu alebo cvičeniu – áno mal by si – tak si stihneš vypočuť niekoľko podcastov alebo audio kníh. 5 hodín týždenne krát 48 týždňov sa rovná 240 hodín počúvania. To je približne 24 audiokníh alebo viac ako 300 podcastov.

Mimoriadne produktívni ľudia používajú rôzne taktiky na ušetrenie času pre prácu na ich nápadoch. Napríklad Steve Jobs a Albert Einstein nosili niekedy stále to isté oblečenie, lebo si to ani neuvedomili. Iní robia zase veľké obety v mene produktivity. Elon Musk pracuje 100 hodín týždenne a za posledných niekoľko rokov mal len 2 týždne voľna.

Mnoho z nás nechce ísť až do takýchto extrémov, ale zvyknúť si na nové návyky nám môže pomôcť šetriť čas a zvýšiť produktivitu.

zdroj článku: medium.com/Free Code Camp, zdroj fotografií: medium.com/Free Code Camp, zdroj titulnej fotografie: ligawest.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá