Na STU vyvinuli merač stresu, ktorý sa ti zmestí na prst

  • Vystresovať nás dokáže hocičo a často ani nevieme, čo presne to je.
monitor_stresu
  • Vystresovať nás dokáže hocičo a často ani nevieme, čo presne to je.

A presne pre také príležitosti sa hodí nový merač stresu od vedcov z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Tím vedený profesorkou Vierou Stopjakovou vyvinul merač stresu veľký približne ako prsteň. Merač si, podobne ako spomínaný prsteň, nasadíš na prst a meranie môže začať.

Takže ako to vlastne funguje? Určite si už bol niekedy v strese a poznáš jeho príznaky, medzi ktoré patrí rýchlejšie búšenie srdca, mravčenie v bruchu alebo spotené dlane. Čo ale možno nevieš je, že keď si v strese, mení sa aj vodivosť tvojej kože. Kedysi si vedci mysleli, že je to spôsobené potením. Neskôr však prišli na to, že za to môže aj bariéra, nachádzajúca sa v okolí vonkajšej vrstvy kože. Táto bariéra sa pri strese stenčuje.

Odborne sa tento reflex nazýva psycho-galvanický a patrí medzi základné znaky, podľa ktorých sa dá určiť či je niekto v strese. A presne tento reflex využíva aj merač vyvinutý na STU.

pexels-photo-52608

foto: pexels.com

Vedci najprv chceli, aby ich prístroj pripomínal hodinky a teda sa upínal okolo zápästia. Potom ale zistili, že najlepším miestom na meranie stresu pomocou psycho-galvanického reflexu je ukazovák na ruke. Presnejšie na tej, ktorá nie je dominantná. Čiže ak si pravák, merač by si nosil na ľavom ukazováku a naopak.  

V tomto maličkom zariadení nájdeš súčiastky zabezpečujúce jeho chod, ako elektródy, obvody na meranie a mikropočítač, ale ukrýva v sebe dokonca aj komunikačné zariadenie a anténu pre odosielanie dát do mobilu alebo počítača.

smart_plug

foto: stuba.sk

„Monitor stresu funguje na rovnakom princípe ako detektor lži – sleduje odozvu organizmu na stres prostredníctvom snímania fyziologických parametrov,“ vysvetlila v tlačovej správe Viera Stropjaková.

„Pri reakcii ľudského tela na stres je ovplyvnená činnosť viacerých životne dôležitých orgánov. Ide napríklad o zvýšenie krvného tlaku, rozšírenie zreničiek, rozšírenie ciev v kostrových svaloch, rozšírenie priedušiek a prehĺbenie dýchania,“ dodala.

Senzory v merači sú navrhnuté, aby mali čo najmenšiu spotrebu energie. Výdrž na jedno nabitie je dva až tri dni. Vedci k zariadeniu vytvorili ešte aj aplikáciu, v ktorej môžeš sledovať namerané údaje a ktorá dokonca dokáže počas merania pri kritických hodnotách upozorniť lekára.

Vedecký tím na čele s profesorkou Stopjakovou si určite zaslúži pochvalu. Je pekné vidieť, že nezaháľajú a vďaka tomu na Slovensku vznikajú zaujímavé vynálezy – tento merač takým nepochybne je. 

6321527653_2a0ecd640c_o

foto: flickr.com/Alon

zdroj: stuba.sk, zdroj titulnej fotografie: stuba.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá