4 finančné triky, ktoré ťa mali naučiť v škole

  • Prečo nepočúvať rady rodičov a ako dosiahnuť finančnú slobodu? To čo platilo kedysi už dávno nie je in.
hipster-fashion-men
  • Prečo nepočúvať rady rodičov a ako dosiahnuť finančnú slobodu? To čo platilo kedysi už dávno nie je in.

Nepočúvaj rady od rodičov alebo učiteľov. Toto môže znieť trošku neintuitívne, ale je to rada, ktorú si musíme zobrať za svoju, aby sme prelomili kruh zlých finančných rozhodnutí. Dve najväčšie rady, ktoré mala generácia pred nami sú „vzdelanie je dôležité“ a „musíš vlastniť dom“. Ale obidve sa v dnešných časoch javia, ako zlé investície.

Vyber si správny diplom

Tvoje súkromné financie a dlh sú funkciou s názvom cashflow. Ideálne by bolo, keby si zarobíš dostatok peňazí na pokrytie všetkých bežných výdavkov bez toho, aby si si zvyšoval dlh. To je hlavný dôvod, prečo sme išli na vysoké školy. Mysleli sme si, že dobrá škola je kľúčom k budúcnosti bez veľkých dlhov a s vysokým platom.

Nechcem to byť práve ja, kto ti môže teraz nejako pokaziť sny, ale nie všetky tituly z vysokých škôl sú si rovné. Napríklad titul z IT alebo medicíny je neskôr finančne lepšie ohodnotený ako titul z umenia alebo histórie. Ak už máš bakalára v nízko platiacej oblasti, už ti nezostáva veľa možností na zmenu. Jedine sa možno skús pozrieť na magisterský/inžiniersky titul v niektorej z lepšie využiteľných oblastí.

Nekupuj si dom

dom

Foto: New Property Launch

Deti sú od malička vedené k tomu, že kúpa domu je investícia a je lepšie splácať svoju hypotéku, ako platiť prenajímateľovi. Toto je životný štýl, ktorý bráni dobrému cashflowu. Problém, ktorý som spomenul vyššie je, že návratnosť domov je minimálna.

Ak by si už nejakú nehnuteľnosť chcel kúpiť, skús sa zamerať na oblasti, kde domy nie sú tak drahé. Dnes už môžeš pracovať na diaľku, a to znamená, že nepotrebuješ bývať v centre mesta. Stačí ti bývať na kraji alebo v dedine, ale vieš zarábať peniaze, ako vo veľkom meste.

Začni šetriť peniaze

money-saving-tips-for-2015

Foto: Reed

Niekedy je veľmi dôležité si vedieť odložiť peniaze na neskôr. Podľa štatistík má Generácia milénia na účtoch menej ako 1 000 eur. Celá generácia vyrastala v tom, že úspory sú zárobok mínus výdavky, dlhy a životný štýl. Mnoho rodín kvôli tomuto skresalo svoje výdavky. Je to spôsobené nízkymi a stále sa znižujúcimi platmi a naopak vyššími výdavkami.

„Zaplať najprv sebe“ je jedno z najväčších klišé spomedzi finančných rád. Je ale dôvod, prečo to dodnes prežilo. Ak si nanovo určíš priority vo finančných potrebách a budeš žiť životný štýl, aký je pre teba vhodný, mal by si vedieť ušetriť 10 až 15 percent zo svojho zárobku.

Ak môžeš, plať všetko predom

epa01213061 A vendor gives the change in euro currency to a customer in Nicosia, Cyprus, 03 January 2008. The euro is on its third day of circulation in Cyprus. The Cyprus pound is not yet obsolete, as prices for all kinds of goods are presented in both currencies and shops still receive payments in Cyprus Pound and vendors give the change in Euros. Cyprus and Malta introduced the euro as their countries' official currency on 01 January 2008 expanding the eurozone group to 15 members and 318 million people. EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Foto: thisismoney.co.uk

Bez ohľadu na to, akú máš výplatu alebo úspory, mal by si si dovoliť kupovať veci, ktoré vieš v krátkodobom horizonte splatiť. Dokonca, aj keď ideš robiť veľkú investíciu v podobe domu alebo auta, vyvaruj sa splátkam s 0 percentným alebo minimálnym navýšením.Čím viac peňazí zaplatíš na začiatku, tým lacnejšia je daná vec neskôr a samozrejme stratíš menej času jej platením neskôr, a to ti umožní sa už sústrediť a šetriť na iné zaujímavé položky.

Zatiaľ, čo ti budú tvoji rodičia alebo učitelia hovoriť, akou cestou máš ísť a čo máš robiť, zapamätaj si, to je už stará cesta, a takto to dnes už nefunguje. Zabudni na všetky tie rady o financiách a začni žiť zodpovedný život s pohľadom na budúcnosť.

Zdroj článku: mashable.com, zdroj titulnej fotografie: ZooTemplate

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá