5 jednoduchých tipov, ktoré ti pomôžu učiť sa rýchlejšie

  • Každý má ten problém. Existuje toľko vecí, ktoré sa chcem naučiť, ale času je tak málo.
study1
  • Každý má ten problém. Existuje toľko vecí, ktoré sa chcem naučiť, ale času je tak málo.

Vďaka internetu  sa informácie stali ľahko prístupnými a počet veci, ktoré sa chceme naučiť sa zvyšuje. Ako ale nahradiť tie hodiny a hodiny strávené pri učení? Je vôbec spôsob, ktorý by ich nahradil? Sean Kim, redaktor platformy Medium, sa snažil rady, ktoré zefektívňujú a skracujú dobu učenia. Tu je niekoľko tipov od neho:

Štúdium

foto: snu.edu

1. Koleso nemusíte vynájsť zasa.

Prečo by ste mali vynájsť koleso, ktoré už bolo vytvorené? Ak sa učíme niečo nové, ľudia sa často chcú potrápiť sami a podceňujú čas a úsilie, ktoré možno skrátiť tak, že požiadame o pomoc niekoho, kto nás to naučí. Každý si musí prejsť začiatkami a odmakať si to. Nebojte sa však požiadať o pomoc.

Spomeňte si, ako ste sa učili jazyk alebo nejakú novú zručnosť po prvý raz. Krivka učenia šla spočiatku dramaticky nahor. Po niekoľkých mesiacoch, či rokoch ste boli schopní vytvoriť si skratky, prostredníctvom ktorých ste kamarátovi vysvetlili, ako na vec jednoduchšie. Mnoho veľkých vodcov preukázalo, že najrýchlejší spôsob, ako zvládnuť akúkoľvek zručnosť alebo stratégiu, je vytvoriť si model podľa tých, ktorý túto cestu prešli pred vami. Nikto sa za vás nič nenaučí.  Skúste sa však inšpirovať ľuďmi, ktorí svoj cieľ už dosiahli. Vymodelujte si podľa nich tú správnu cestičku za pomoci poučenia na ich chybách.  Využívajte blogy, knihy, tutoriály, konzultantov, spôsobov je dnes veľa.

Štúdium

foto: business2community.com

2.Dekonštrukcia zručnosti

Ďalším krokom je rozložiť nejakú zručnosť na jej fundamentálne zložky. Poznajte celý proces podrobne, rozkúskujte si ho a nájdite ten najdôležitejší element. Prvé hodiny učenia a precvičovania novej zručnosti generujú najvýraznejšie zvýšenie výkonu. Keď začínate, ste hrozný a nejde vám to. Zlepšenie však prichádza veľmi rýchlo potom, čo sa naučíte definovať a praktizovať tie najťažšie prvky. Ak sa učíte hrať na nejakom hudobnom nástroji, skladbu si rozoberiete na viaceré časti: začiatok, refrén.. potom sa učíte jednotlivé akordy. Akordy sa opakujú a spektrum piesní, ktoré ste schopní zahrať sa rozširuje.

bigstock-Young-Man-Doing-Homework-And-S-45525031

foto: iversity.org

3. Prestaňte s multitaskingom

Multitaskingujeme všetci. Sme však aj efektívnejší?  Štúdie ukázali, že ak je jedinec vyrušený zo svojej činnosti, trvá to v priemere 25 minút, kým sa naplno vráti k plneniu úlohy. To isté platí aj pre učenie sa z dlhodobého hľadiska. Veľa ľudí sa nevydrží učiť jednu vec pol roka či rok, pretože mu do cesty vstupujú nové zručnosti a schopnosti, ktoré by sa chcel naučiť.  Počas multitaskingu sa môže zdať, že robíme dve či viacero vecí súčasne. V skutočnosti však plníme jednu z úloh pomalšie ako by sme chceli. Skúste sa naplno venovať len jednej veci a neodbiehajte od nej.

4. Opakovať, opakovať, opakovať

O tomto bode väčšina z nás nechce ani počuť, ale je to tak. ÁNO! Kľúčom k zvládnutiu učenia je prax. Čím dlhšie zručnosť precvičujete, tým lepšie výsledky podávate. Samozrejme, záleží od aktivity. Opakovaním si rôzne procesy zautomatizujete, a tak ste o krok bližšie k zvládnutiu komplexnej úlohy. Otázkou môže byť, či sú efektívnejšie dlhodobé kurzy alebo intenzívne. Pre všetkých, ktorí sa plánovali naučiť nemčinu za tri týždne mám bohužiaľ zlé správy. Výskum ukázal, že ak je vyučovací materiál rozdelený na dlhšie časové obdobia, učenie je efektívnejšie. Asi nie je žiadnym prekvapením, že na skúšku sa máte učiť už počas semestra, nie 3 dni predtým. Spánok a najmä REM fáza sú pre pamäť neskutočne dôležité. Nepodceňujte to.

study1

foto: under35.com

5. Nevzdávajte sa

Veľa z nás sa vzdáva počas štádia nazvaného „pokles“. Podľa Godina existuje 5 dôvodov, prečo pri učení zlyhávame.

  1. Nedostatok času
  2. Nedostatok peňazí
  3. Dostanete strach
  4. Neberiete to dostatočne vážne
  5. Stratíte záujem

Ak sa začíname niečo učiť, pociťujeme neuveriteľnú eufóriu. Neskôr však prichádza spamätanie sa a vtedy dochádza k poklesu. V tomto štádiu veľa ľudí končí. Ak sa teda začíname niečomu učiť, je nutné si uvedomiť hneď od začiatku, že k poklesu príde, či chceme alebo nie. Uvedomte si, že nech už robíte čokoľvek: učíte sa hrať na gitaru, alebo sa učíte nejakú novú reč, či len začínate s cvičením, ľahké to nikdy nebude.

computer-1185637_960_720

foto: catalystwoman.com   

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: under35.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá