5 prekvapivých, vedecky podložených faktov, ktoré ti pomôžu vypýtať si zvýšenie platu

  • Je jedno koľko teraz zarábaš alebo čo robíš, v jednej chvíli tvojej kariéry sa určite spýtaš sám seba: „Platia mi naozaj toľko, koľko si zaslúžim?“. Odpoveď asi bude „nie“ – obzvlášť, keď si nikdy nemal šancu vyjednávať o svojom plate.
We Create Here – Iowa Startup Accelerator Announcement, August 4
  • Je jedno koľko teraz zarábaš alebo čo robíš, v jednej chvíli tvojej kariéry sa určite spýtaš sám seba: „Platia mi naozaj toľko, koľko si zaslúžim?“. Odpoveď asi bude „nie“ – obzvlášť, keď si nikdy nemal šancu vyjednávať o svojom plate.

Pre väčšinu z nás je vyjednávanie stresujúce, trápne a nepohodlné. Nechceš vyzerať chamtivo a bojíš sa, že konverzácia so šéfom bude viesť k pokazeniu vzťahu, alebo prinajhoršom stratení zamestnania. Aj napriek tomu, ako trápne sa môžeš cítiť, naučiť sa vypýtať si zvýšenie platu môže byť kritické. Podľa štúdie od „Journal of Organizational Behavior“, nevyjednávanie o tvojom prvom nástupnom plate ťa môže stáť 600 000 dolárov v priebehu celej tvojej kariéry.

1

Ak rozmýšľaš nad tým, že požiadaš o zvýšenie platu, tak určíte nájdeš veľa kníh, seminárov a článkov, ktoré ti pomôžu rozvinúť najlepšiu taktiku. Táto téma bola stredobodom viacerých univerzitných štúdií, ktoré robili experti, ktorí pozerali na každý detail, ako napríklad kedy sa spýtať až po to, čo jesť predtým než si sadnete so šéfom.

Pripravili sme 5 prekvapujúcich, vedecky podložených faktov, ktoré ti pomôžu vylepšiť vašu vyjednávaciu stratégiu…

 

1. Je najlepšie zažiadať si o zvýšenie platu na začiatku dňa

Podľa článku z Forbes, psychológ zo Seattlu Shannon Kolakowski odporúča aby si zažiadal o zvýšenie platu ráno, kedy je tvoj šéf „viac morálny“ ako by bol na konci dňa.

Táto myšlienka bola podrobne preskúmaná v psychologickej štúdii, ktorá dokázala, že je menej pravdepodobné, že k neetickému správaniu dôjde v ranných hodinách. Teda vyjednávanie uskutočni ráno, kedy je tvoj šéf viac morálny a to ho môže posunúť k tomu, aby ti dal to o čo si žiadaš.

 

2. Najlepšie je spýtať sa vo štvrtok alebo piatok

Určite ti napadlo, že je lepšie sa spýtať na zvýšenie platu začiatkom týždňa, kedy je si čerstvý, oddýchnutý, naštartovaný do práce a v dobrej nálade.

Podľa vedcov, však opak bude pravdou. Podľa psychológa z McGill univerzity, sme na začiatku týždňa plne sústredený na svoju prácu, takže pondelok a utorok je o zadaní cieľov, rozdelení zodpovedností, organizovaní práce a produktivite. Ľudia (ako napríklad tvoj šéf) sú viac otvorení pre vyjednávanie a kompromisy vo štvrtok a piatok, vzhľadom na to, že chcú všetko dokončiť pred koncom týždňa.

 

3. Pomáha byť hladným

Ak váhate či ísť za šéfom, mali by ste vynechať raňajky. Podľa inej štúdie, hlad zvyšuje motiváciu a zvyšuje pocit nároku na odmenu, či už jedlo, peniaze alebo povýšenie.

how-an-ex-myspace-ceo-helped-turn-los-angeles-into-a-startup-hub

 

4. Ponúkni rozsah požadovaného platu

Vo väčšine diskusií o vyjednávacích taktikách, experti bežne radia, aby si nedával rozsah, pretože tým to uľahčuješ svojmu manažérovi, ktorý ti automaticky skočí na tú najnižšiu hodnotu. No podľa štúdie z Columbíjskej univerzity, ak navrhnete rozsah, tak to môže viesť k lepším výsledkom, ako len by si povedal jedno číslo, pod ktoré sa nechceš dostať.

Ak poskytnete rozsah, tak explicitne dávate svojmu šéfovi sumu pod ktorú nepôjdete. Tento pocit ľudia nemajú, ak dáš iba jedno číslo. Okrem iného je to aj slušnejšie. Ľudia skôr pod tvoju najnižšiu hodnotu nepôjdu, ako by to možno spravili pri jedinom čísle.

 

5. Proste sa spýtaj… väčšinou to vyjde.

Povzbudzujúce správa je, že štatistiky hovoria, že tri štvrtiny ľudí, ktorí si zažiadali o zvýšenie platu, videli na svojej výplatnej páske zvýšenie. 44% dostalo sumu, ktorú si vyžiadali a 31% dostali menej ako žiadali, ale stále dostali pridané. Toto sú skvelé čísla, ktoré máš na svojej strane.

V ideálnom svete, by mal zamestnávateľ proaktívne rozoznať a finančne kompenzovať tvoj dobrý pracovný výkon, talent a tvrdú prácu. Žiaľ, takto to vo väčšine spoločností nefunguje. Iba pár ľuďom sa zvýši plat, aj to si sami musia oň zažiadať. Áno, môže to byť stresujúce, ale pár nekomfortných minút môže mať veľký dopad na celú tvoju kariéru.

p11702691

zdroj: medium.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá