5 velikánov, ktorí sú dôkazom toho, že úspech sa nedostaví zo dňa na deň

  • Ľudia sa často nechávajú počuť o tom, aké musia mať úspešní ľudia šťastie. Jasné, väčšina sa narodila vo vyspelom svete a mala čo-to v hlave, no ono to o šťastí veľmi nie je. Podnikatelia, ktorí to vo svetovom merítku dotiahli ďaleko, dobre vedia, že za ich úspechom sa skrýva tvrdá práca, vytrvalosť, kreativita a odhodlanosť. Úspech si ani jeden z nich ráno nenašli na tanieri, takže pri nich skúsme reči o šťastí vypustiť zo slovníka...
image_1445777058.jpeg
  • Ľudia sa často nechávajú počuť o tom, aké musia mať úspešní ľudia šťastie. Jasné, väčšina sa narodila vo vyspelom svete a mala čo-to v hlave, no ono to o šťastí veľmi nie je. Podnikatelia, ktorí to vo svetovom merítku dotiahli ďaleko, dobre vedia, že za ich úspechom sa skrýva tvrdá práca, vytrvalosť, kreativita a odhodlanosť. Úspech si ani jeden z nich ráno nenašli na tanieri, takže pri nich skúsme reči o šťastí vypustiť zo slovníka...

 

Tu je pár šikovných a úspešných ľudí, ktorí sú živým dôkazom toho, že úspech neprichádza zo dňa na deň, ale že sa za ním naopak musí dlhé roky pachtiť a nikdy nezaspať na vavrínoch. 

 

1. James Dyson

V našej geografickej oblasti menej známy pojem, no značka Dyson produkuje jedny z najobľúbenejších vysávačov. Do výšin to dotiahla práve vďaka neúnavnému elánu pána Dysona, ktorého majetok má momentálne hodnotu 5 miliárd dolárov. Prirodzene, k tejto cifre sa nedopracoval cez šťastie – veď len kým začal produkovať svoje legendárne vysávače, vytvoril vyše 5 tisíc neúspešných prototypov. Trvalo to viac než 15 rokov, a aj keď by to väčšina ľudí možno po prvých sto prototypoch zabalila, Dyson tak neurobil, a práve preto si dnes môže spokojne mädliť ruky. A pätnásť rokov má od jedného dňa dosť ďaleko.

 

 

2. Gary Vaynerchuk

Rodinný vinársky koncern pretransformoval do takej miery, že namiesto obratu 3 miliónov po čase dosiahol zisky 60-tich miliónov dolárov. Dokonca sa to Garymu podarilo len päť rokov po tom, čo dokončil výšku, no aj napriek tomu to nešlo jednoducho. Dlhé obdobie trávil zahĺbený v práci sedem dní v týždni od svitu do mrku, presvedčený, že práve on rodinnému biznisu vdýchne nový život. Aj sa mu to podarilo. Potom si založil vlastnú agentúru VaynerMedia, začal investovať do nádejných startupov, napísal zopár kníh a pravidelne sa o svoje rozumy delí s ochotne načúvajúcim publikom. Skús mu povedať, že mal jednoducho šťastie, určite sa poteší. 

 

 

3. J.K. Rowling

Dnes elegantná a sofistikovaná dáma kedysi začínala úplne od nuly. Bola slobodnou matkou ma podpore, ktorá nevedela, či svoje deti uživí aj nasledujúci mesiac, kde budú bývať, čo bude robiť. Aby sa odreagovala, začala písať príbeh o malom čarodejníkovi v paralelnom svete plnom čarov a nadprirodzených javov. Prvé verzie písala po rôznych podnikoch, vo vlaku, a najmä rukou, či na stroji. Na to, aby vôbec mohla dať dokopy nejaký rukopis, si musela požičať od kamarátky a jej prvotinu viaceré kníhkupectvá okamžite odmietli. (Dnes si asi ešte stále trieskajú hlavy o stenu – napríklad vrámci pravidelnej porady.) Potom nastal zlom, knihy si získali obrovské publikum, a z nej sa stala najbohatšia žena Británie – bohatšia než samotná anglická kráľovná. To, ako jej magické diela ovplyvnili celú generáciu čitateľov, snáď ani netreba dodávať. Jedno je však jasné – úspech, ktorému predchádzala skutočná bieda, si tvrdo vydrela a rozhodne jej nepadol na tanier.  

 

Takto začínala…

 

… a takto ju poznáme dnes

 

 

 

4. Bill Gates

Jeho meno sa za tie roky stalo pojmom, ktorý pozná snáď aj tvoja babička. Dnes je stále najbohatším človekom na svete so skromnými 79,2 miliardami dolárov na účte. Lenže ani tento úspech sa nedostavil len tak sám – najskôr sa Gates musel zmieriť s tým, že jeho prvá firma zlyhala a vôbec sa jej nedarilo zarábať. Traf-O-Data teda zabalil a spolu s Paulom Allenom založili Microsoft. Zvyšok príbehu sa už uberal príjemnejším smerom, no predstav si, že by si Gates po prvom veľkom neúspechu povedal, že mu stačilo a že sa radšej bude venovať niečomu inému. Jedno je jasné, dnešné moderné technológie by vyzerali celkom inak.

 

 

5. Colonel Sanders 

Toto meno ti asi nehovorí veľa, ale Kentucky Fried Chicken už asi hej. Úspech s ním dosiahol až po päťdesiatke, čo asi ohľadom štasteny a rýchlopečených miliónov hovorí za všetko. Vyše tisíc podnikov jeho recept na vyprážané kurča odmietlo, a tak sa musel medzitým živiť ako radový zamestnanec benzínky, či kurič parného motora. Nič príjemné ani prepychové. Svojho sna sa ale odmietol vzdať, otvoril si reštauráciu pri frekventovanej ceste, a keď sa jedného dňa naskytla možnosť premeniť jeden podnik na licencovanú sieť, nezaváhal. A dobre urobil. Takže nabudúce, keď budeš v nejakom z jeho fastfoodov vidieť usmievavého fúzatého pána, pomysli si, ako ľahko ho ten úsmev mohol prejsť, a čo všetko musel urobiť pre to, aby sa tak nestalo. 

 

Zdroj: Entrepreneur

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá