6 spôsobov, ako žiť svoj život kreatívne

  • Najjednoduchšia vec na svete je vzdať sa svojej kreativity. Povedať, že už máš „skutočnú“ prácu a na žiadnu tvorbu nemáš čas. Nie je ťažké nájsť výhovorku preto, aby si už viac nemaľoval, nepísal, nevyrábal niečo handmade... Vzdať sa svojej kreativity je naozaj jednoduché. No nie správne. Tvor a preži so svojou kreativitou každý jeden deň...
pexels-photo-175706
  • Najjednoduchšia vec na svete je vzdať sa svojej kreativity. Povedať, že už máš „skutočnú“ prácu a na žiadnu tvorbu nemáš čas. Nie je ťažké nájsť výhovorku preto, aby si už viac nemaľoval, nepísal, nevyrábal niečo handmade... Vzdať sa svojej kreativity je naozaj jednoduché. No nie správne. Tvor a preži so svojou kreativitou každý jeden deň...

1. Nevenuj čas veciam, ktoré ti nič neprinášajú

Nedostatok času, resp. stres z toho, že nič nestíhaš, prinúti tvoju kreativitu zatiahnuť ručnú brzdu. Popremýšľaj nad tým, či nevenuješ čas veciam, z ktorých nemáš žiaden úžitok. Tráviš čas s ľuďmi, ktorých prítomnosť ti nie je príjemná? Sleduješ v televízii programy, ktoré ťa ničím neobohatia? Robíš prácu navyše, ktorá je zbytočná, a ešte k tomu ani nie je zaplatená? Osloboď sa a vypusti tieto veci zo svojho života. Uvoľní sa v tebe obrovský priestor, kde sa opäť môže usídliť tvoja kreativita.

2. Popremýšľaj nad tým, čím sa obklopuješ

Prostredie, v ktorom tvoríš, je dôležitejšie, než by si si mohol myslieť. V skutočnosti naozaj záleží na tom, čím si pri práci obklopený. Čo ťa inšpiruje? Knihy? Obrazy? Maľby na stene? Tabuľa na tvoje nápady? Zariaď si svoj kreatívny priestor tak, aby si sa v ňom cítil čo najpríjemnejšie. Je len na tebe, či si vytvoríš komíny z kníh, na steny zavesíš staré platne, či nejaké hodnotné umelecké dielo. Dôležité je, aby si sa v prostredí, ktoré si vytvoríš, cítil inšpirovaný.

3. Stanovuj si výzvy

Niekedy je dobré, ak dokážeš sám seba „podpichnúť“ a motivovať sa nejakou výzvou. Skvele sa to dá vysvetliť napr. pri rozhodnutí chudnúť – najúspešnejší sú ľudia, ktorí si naplánujú úplne všetko. Napríklad: za 8 týždňov schudnem 4 kilá tak, že sa budem riadiť podľa tohto jedálnička a každý druhý deň venujem 45 minút týmto cvikom. Jednoduché, presné, jasne stanovené. Bez priestoru na akékoľvek kompromisy. V súvislosti s kreativitou niektorí umelci využívajú tzv. kreatívne šprinty. Napríklad: 6 týždňov tvoríš XY hodín denne, každý jeden deň. Potom si dáš napr. na 2 týždne úplnú pauzu. Skús si definovať svoju vlastnú výzvu, ktorá ťa motivuje a nakopne.

pexels-photo-62358

foto:pexels.com

 

4. Čítaj, koľko len môžeš

Staň sa závislým na knihách. Nečítaj rýchlo, nesústreď sa na kvantitu prečítaných kníh, aby ti neunikal ich obsah. V každej sa snaž nájsť niečo inšpirujúce, niečo, čo ťa posunie ďalej. Knihy ťa dokážu naučiť veľa. Nájdeš v nich odpovede na množstvo otázok a hlavne – otázky sa ti budú neustále vynárať nové a nové. To ťa prinúti čítať ešte viac.

5. Zisti, prečo tvoríš

Ak sa jednoducho „zasekneš“, popremýšľaj nad tým, prečo vlastne tvoríš. Sú to peniaze? Tvoj dobrý pocit? Dobrý pocit ľudí, ku ktorým sa tvoja práca dostane? Zviditeľnenie sa? Sláva? Jednoducho to vezmi od konca a svoje ďalšie kroky podriaď tomu, čo chceš v prvom rade dosiahnuť.

6. Nezabúdaj na oddych

Oddych je samozrejme nevyhnutný pre každého, no pre ľudí, ktorí denne využívajú svoju kreativitu obzvlášť. Potrebuješ čas nato, aby si svoje baterky dobil. Urči si minimálne jeden deň v týždni, kedy nebudeš tvoriť vôbec nič. Tiež si aspoň raz ročne dopraj aspoň 2 týždne, kedy sa naozaj nepustíš do žiadnej práce. Ver, že nič nestratíš, len získaš a v práci budeš pokračovať so 100%-ne obnovenými zdrojmi tvorivej energie.

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá