7 biznis príležitosti v energetike, ktoré dokážu zmeniť život tebe, aj všetkým okolo

  • Máš odvahu podnikať, ale nemáš nápad? Máme pre teba niekoľko tipov. Overili sme ich a na Slovensku majú potenciál nielen na slušný zárobok, ale dokážu pomôcť spraviť zo sveta aj krajšie miesto pre život.
collage
  • Máš odvahu podnikať, ale nemáš nápad? Máme pre teba niekoľko tipov. Overili sme ich a na Slovensku majú potenciál nielen na slušný zárobok, ale dokážu pomôcť spraviť zo sveta aj krajšie miesto pre život.

V súčasnosti je základným cieľom pre podniky, organizácie, ale aj nás ľudí, naučiť sa, ako vytvárať „viac z menej“. Menej spotrebovať, a tak mať menší vplyv na životné prostredie. Trendy ako exponenciálny rast počtu obyvateľstva, znižovanie množstva neobnoviteľných zdrojov a zhoršovanie stavu životného prostredia spôsobujú neistotu v podnikateľskom prostredí, a tak sa najväčšími biznis príležitosťami 21. storočia stávajú ekologizácia a sociálny aspekt podnikania, ktoré zahŕňajú širokú škálu aktivít. Pozostávajú z modifikácie a inovácie produktu, zmien vo výrobnom procese, balení, ako aj v spôsobe komunikácie so zákazníkom.

Už to nie je maximalizácia zisku, ani maximalizácia hodnoty podniku a hodnoty pre akcionárov, dnes je najvyšším podnikovým cieľom udržateľnosť činnosti podniku, a to vo všetkých smeroch. Environmentálnom, ekonomickom i sociálnom. Podniky zohrávajú dôležitú úlohu vo svojich komunitách, v rámci ekonomiky jednotlivých krajín, a v konečnom dôsledku aj vo svete. Zároveň generujú a musia generovať zisk.

diagram_sk_32649438

Zdroj foto: atlas.com

Ako je teda možné premeniť udržateľnosť na výnosný biznis?

Kým popíšeme samotné príležitosti, ešte malá veľká motivácia, že podnikať s udržateľnými cieľmi sa naozaj dá, a to hneď vo veľkom. Poznáš spoločnosti IKEA, Tesla, Chipotle, Unilever, Toyota, Nike, Natura, Whole Foods či GE? Podľa portálu theguardian.com sa im hovorí aj zelení giganti. Dôvodom je, že príjmy týchto spoločností sú vo výške niekoľkých miliárd ročne. Produkty a služby sú postavené práve na udržateľnosti a sociálnych inováciách.

Oblastí, v ktorých nájdeme biznis príležitosti je niekoľko, energetika, stavebníctvo, odpadové hospodárstvo, doprava a preprava, služby, životný štýl a postupne ti ich budeme prinášať.

Dnes o udržateľných zdrojoch energie

Všetci potrebujeme energiu, veľa energie. Podľa Vijayna Vaitheeswarana, spotrebujú len podniky na celom svete ročne energiu v hodnote viac ako 2 trilióny $. Áno trilónov. A tak ako sa rapídne vyvíja svetová ekonomika, rastie aj apetít po energii. Predpoklady hovoria, že do roku 2030 stúpne spotreba o ďalších 50%. Ako sa do popredia stále viac dostávajú témy klimatických zmien a energetickej bezpečnosti, krajiny pod tlakom represie vyžadujú určité percentá z produkcie energie z udržateľných zdrojov. Primárne ide slnečnú, veternú energiu a bio palivá.

1. Príležitosť: Založ si školu, rozbehni program alebo si vytvor tím, ktorý bude nielen schopný inštalovať solárne panely, ale aj učiť to ďalších.

Využitie slnečnej energie rastie každoročne o 40%, čo je spojené s výmenou starých energetických zariadení za solárne panely. Že v Slnku drieme veľký potenciál vycítil už dávno aj priekopník Elon Musk. Jeho SolarCity či nové Tesla strechy sú úžasným dôkazom. Ďalším dôvodom je zmena legislatívy EÚ. Od roku 2020, pokiaľ budeš chcieť skolaudovať akúkoľvek budovu, aj svoj domček, musí byť zaradený do energetickej triedy A, čo znamená, že kúrenie, voda, osvetlenie budú musieť frčať na udržateľných zdrojoch.

solar-cells

Zdroj foto:digitaltrends.com

2.Príležitosť: Vytvor solar-mobilné zariadenie.

Slnečná energia sa výrazne odlišuje od ostatných zdrojov energie aj svojou dostupnosťou. Preto sa môže stať súčasťou nášho spôsobu života, ktorý je permanentne online. Tým myslíme aj neustálu potrebu zapojenia „v prúde“, nielen na Internete. Praktické využitie vidíme všade naokolo. Napr.v autách, karavanoch, či celom kempingovom vybavení.

 

3. Príležitosť: Naprogramuj aplikáciu, ktorá bude sledovať spotrebu energií v reálnom čase a navrhovať optimalizáciu využitia energie.  

Pokiaľ bude zákazník (podnik) schopný monitorovať svoju spotrebu v reálnom čase, bude ju môcť optimalizovať (optimalizácia zmien, prevádzky podniku atď.), a tým dodatočne znížiť svoje náklady Výstupom aplikácie je aktuálna spotreba, monitoring za rôzne obdobie, grafy vhodné na analýzu. Pridaná hodnota: zabezpečením znižovania nákladov zákazníkovi, si zabezpečíš jeho lojalitu i dobré meno :).

hand_iphone

Zdroj foto: smart-me.com

4.Príležitosť: Začni predávať alebo prenajímať solárne pece, variče alebo grily, ktoré neznečisťujú prostredie.

Úprimne. Taký profesionálny gril nie je lacná záležitosť. No pri súčasnom boome zdravého životného štýlu už veľmi s uhlím neprerazíš. Áno, v ponuke sú elektrické. Ale čo tak solárne? Okrem zmiernenia negatívnych dopadov na životné prostredie, piecky poháňané slnečnou energiou môžu pomôcť aj v rozvíjajúcich sa krajinách redukovať závislosť na nebezpečných, znečisťujúcich látkach, pália…čokoľvek. Tak čo, ideš do toho?

solar-kitchen-3-1-001

Zdroj foto: www.oneearthdesigns.com

5.Príležitosť: Začni predávať alebo prevádzkovať malé veterné turbíny pre všetkých, ktorí chcú vyrábať svoju vlastnú čistú energiu.

Veľké veterné turbíny sa momentálne množia ako huby po daždi. Ornitológovia síce nemajú veľmi radosť, ale faktom ostáva, že veterná energia patrí medzi tie najčistejšie. Malé veterné turbíny môžu zásobovať energiou domy, celé podniky, a pekne architektonicky upravené veterné turbíny na budovách môžu zásobovať energiou centrá miest a napríklad aj smart lavičky, kde pichneš svoj fón či noťas a pracuješ.

6. Príležitosť: Naštartuj svoj biznis predajom palivových článkov slúžiacich ako záložné napájanie, núdzové napájanie alebo mobilné nosiče energie.

S uskladnením energie je to večný boj. Tak prečo nebyť na správnom mieste v správnom čase?

7. Príležitosť: Pripoj sa k revolúcii bio palív, stačí keď prispeješ aj malým množstvom.

Vyrábať bio palivá sa dá z rôznych zdrojov. Medzi najznámejšie zdroje patrí napr. vypálený kuchynský olej. Bio palivo  – etanol, vyrobíš aj z cukrovej trstiny či kukurice.


field-of-sugar-cane

Zdroj foto: www.wisegeek.com

Pozor však. Pamätáš na kauzu palmový olej? Potravinárske podniky pocítili masívny vplyv prudkého rastu uvedomelého spotrebiteľského správania v súvislosti s používaním palmového oleja. Niekoľko globálne pôsobiacich podnikov bolo prinútených vypustiť palmový olej zo svojich receptúr, nakoľko zákazníci začali bojkotovať ich produkciu s argumentom masívneho vypaľovania dažďových pralesov v Indonézii a vysádzanie palmových hájov na ich mieste. Podľa štatistík portálu Statista bola spotreba v roku 2015 na celom svete 64,6 milióna ton palmového oleja. V porovnaní so spotrebou spred desiatich rokov je to nárast o viac ako polovicu. Posledná štúdia, ktorá bola publikovaná k danej problematike, bola spracovaná v roku 2013 Medzinárodným inštitútom pre udržateľný rozvoj (IISD) so sídlom v Kanade. Závery sú veľmi prekvapujúce, spotreba palmového oleja v rámci potravinárskeho odvetvia výrazne klesá, v Európe však medzi rokmi 2006 až 2012 vzrástla spotreba tejto komodity hlavne na výrobu biopalív, a to o 365%.

Vybral si si?

Zdroj titulnej fotografie: ecnmag.com/ecnmag.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá