8 úspešných žien zo sveta technológií

  • Sú úspešné a sú krásne. Prinášame ti zoznam žien, ktoré sa rozhodne nestratili ani vo svete technológií.
laila_janah
  • Sú úspešné a sú krásne. Prinášame ti zoznam žien, ktoré sa rozhodne nestratili ani vo svete technológií.

Už dávno neplatí, že ženy partia len za sporák. Úspešnou ženou sa môže stať každá z nás. Za všetkým je tvrdá práca, odhodlanie, ale aj dávka odvahy. Tu sú najvplyvnejšie ženy roku 2016 podľa ELLE.

 

Marcela Sapone

Spoluzakladateľka spoločnosti Hello Alfred

foto: cdn.alleywatch.com

Počas štúdií na Harward Bussiness School sa mladá Marcela zapojila do 5 dňového projektu, kde testovala rôzne biznis nápady. Tu sa zrodila aj prvá myšlienka založenia spoločnosti. So svojou spolužiačkou Jessicou Beck sa zamýšľali, ako by si po dlhom dni uľahčili starosti s upratovaním a riešením všetkých povinností okolo domácnosti. Tak vznikol Hello Alfred.
Hello Alfred, spoločnosť založená v roku 2013, sa zaoberá domácim servisom. V podstate sa postará o všetky domáce povinnosti, zatiaľ, čo ty pracuješ. Ponúka všetko od upratovania, triedenia pošty, nákupu cez pranie a žehlenie až po krajčírske služby.

Zo začiatku sa spoločnosť nachádzala len v Bostone, no postupne prešla aj do New Yorku a plánuje expandovať ďalej. V roku 2014 získala ocenenie TechCrunch Disrupt SF.

 

Whitney Wolfe

Zakladateľka Bumble

attachment-1

foto: timedotcom.files.wordpress.com

Už keď navštevovala Southern Methodists University v Dallase sa Whitney zapájala do rôznych projektov. Vo svojich 22 rokoch spolu s ďalšími založila Tinder.
Po tom, ako odišla z tejto spoločnosti, sa Whitney rozhodla, že nebude zaháľať a tak v roku 2014 vytvorila Bumble, zoznamovaciu aplikáciu. Hlavnou výhodou oproti ostatným zoznamovacím aplikáciám je, že v Bumble robí prvý krok žena. Pointou vytvorenia takejto aplikácie bolo zabránenie sexuálnemu obťažovaniu zo strany mužov, ako sa často stáva na iných zoznamovacích portáloch. Nielen aplikáciu ale aj spoločnosť vedie v novom duchu a preto zamestnáva výhradne ženy.

 

Anjula Acharia-Bath

Partnerka, spoločnosť Trinity Ventures

Anjula Acharia-Bath, co-founder and head of DesiHits.com in the reception of her offices in West Kesington, London, UK.

foto: dn.c.photoshelter.com

Vyrastala v Anglicku a pracovala pre spoločnosť v Silicon Valley. V roku 2006 sa však rozhodla so svojim manželom založiť spoločnosť DesiHits. Hlavnou ideou tejto spoločnosti je spojiť pop kultúru celého sveta. Snaží sa predstaviť celebrity aj na iných trhoch, čo sa jej podarilo napríklad predstavením Lady Gaga v Indii. Takisto sa snaží prepojiť Hollywood a Bollywood a dať tak šancu aj neznámym spevákom zažiariť. Acharia-Bath sa spojila so spoločnosťou Trinity Partners, kde pomáha hľadať investorov a pripravuje marketing pre startupy.

 

Jen Fitzpatrick

Viceprezidentka, Google Maps

Jen

foto: evealthetech.com

Po vyštudovaní počítačových vied v roku 1999 na Standforde, sa prihlásila vtedy do začínajúcej spoločnosti Google na stáž a už tam ostala. Začínala pri programovaní, no vypracovala sa až na viceprezidentku pre Google maps. Táto aplikácia z ďaleka neslúži len na navigáciu. Vďaka nej môžeš objavovať celý svet, zistiť, kde sa v okolí nachádza dobrá reštaurácia či dokonca skúmať morské dno, keďže Google maps prichádza s podmorskou verziou Street View. Pomáha tiež sledovať ubúdanie lesov v Indonézii. Aktuálne sa snaží spolu s tímom vylepšiť offline verziu Google maps a spresniť cestné spravodajstvo.

 

Tracy Young

Spoluzakladateľka PlanGrid

foto: pbs.twimg.com

Všetko sa začalo v roku 2010, keď inžinierka stavieb Tracy prišla s nápadom, ktorý by uľahčil prácu s plánmi stavieb. Preto oslovila skupinku známych a spolu vytvorili aplikáciu PlanGrid. Nielen, že táto aplikácia šetrí peniaze, no pomáha riešiť aj základný problém týkajúcich sa zmien v náčrtoch plánov. Je jasné, že PlanGrid zožala vo svojom odvetví veľký úspech a vďaka start-up inkubátoru Y Combinator sa stala populárnou vo viac ako 195 krajinách.

 

Leila Janah

Zakladateľka Sama Group

leila-janah

foto: coca-colascholarsfoundation.org

Vďaka školskému programu sa dostala mladá Leila na výmenný pobyt do Ghany, kde videla v akých podmienkach žijú tamojší obyvatelia. Po doštudovaní sa začala venovať tejto problematika a tak v roku 2008 zakladá Samasource, neziskovú spoločnosť, ktorá ponúka všetkým ľuďom, od slumov v Nairobi až po Haiti, možnosť digitálnej práce. Jej hlavnou myšlienkou bolo dať týmto ľuďom možnosť pracovať a zarobiť si, nie byť závislí na charitách. Spolu s ďalšími projektmi, ako Samahope, či Laxmi vytvorila Sama group.

 

Dell Harvey

Riaditeľka bezpečnosti, Twitter

foto: elle.com

Predtým, ako sa stala riaditeľkou oddelenia bezpečnosti v Twitteri, bola plavčíčkou v štátnom ústave pre duševne chorých. Vytvárala psychologické testy pre účastníkov v reality show a hrala rolu detskej návnady pre organizáciu, ktorá sa snažila odhaliť dospelých zneužívajúcich deti. Keď sa na Twitteri začalo objavovať priveľa spamu, Dell sa stala dvadsiatou piatou zamestnankyňou spoločnosti a vďaka jej intuícii, skúsenostiam a snahe sa dopracovala až na dnešnú pozíciu.

 

April Underwood

Viceprezidentka, Slack

april-underwood-headshot

foto: ltctechcrunch2011.files.wordpress.com

Aj keď zo začiatku študovala chemické inžinierstvo na University of Texas, po nezhodách so školiteľom odišla. Keďže už od malička mala April blízko k technológiám, začala pracovať ako tech support. Prešla si spoločnosťami ako Google, Travelocity či Twitter až v roku 2015 zakotvila v Slack. Táto spoločnosť vytvorila aplikáciu, ktorá pomáha prepájať e-maily, Twitter, Google docs a ďalších viac ako 100 aplikácií do jednej prehľadnej aplikácie. Vďaka svojim úspechom sa vypracovala až na viceprezidentku.

Zdroj: www.elle.com, Zdroj titulnej foto: ichef.bbci.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá