8 vesmírnych udalostí, na ktoré sa môžeš tešiť v roku 2017

  • Rok 2017 vyzerá veľmi zaujímavo. Od sprchy meteorov až po epické vesmírne misie. Tento rok bude naozaj prelomový.
26405462060_81f8289687_k
  • Rok 2017 vyzerá veľmi zaujímavo. Od sprchy meteorov až po epické vesmírne misie. Tento rok bude naozaj prelomový.

Rok 2016 bol na Zemi tvrdý a zároveň zaujímavý. Portál iflscience dal dokopy zoznam 8 dôvodov, prečo sa tešiť na nový rok 2017.

  1. Sprcha meteorov

meteor-shower

foto: sciclonic.com

Prvá vesmírna udalosť sa bohužiaľ už udiala. Bolo to v noci, na prelome dní 3. a 4. januára, kedy okolo Zeme prelietaval chvost asteroidov s označením 2003 EH1. Časť z nich bola pritiahnutá gravitačným poľom Zeme a prach s drobnými kamenmi v atmosfére zhoreli, ako „padajúce hviezdy“.

  1. Juno skúma Jupiter

Spoznávať jedno z najnebezpečnejších miest v našej solárnej sústave je veľmi ambiciózny cieľ, ale urobiť to 37 krát sa zdá byť neuveriteľné a to je presne to, čo misia Juno od NASA očakáva tento rok. Juna vstúpil na obežnú dráhu Jupiteru dňa 4. Júla 2016 a na konci roku už začal odhaľovať, čo sa skrýva pod mrakmi, ktoré tvoria plynného obra. Vzhľadom k tomu, že radiačné pásy okolo Jupitera sa nachádzajú už od 5 000 km vzdialených vrcholkov mrakov, budeme mať výbornú možnosť zistiť, čo najpresnejšie chemické zloženie a štruktúru planéty.

  1. Spustenie testovacieho vzlietnutia aj s ľudskou posádkou

V roku 2016 sa SpaceX zapísalo do histórie, keď ich prvá časť rakety Falcon 9 pristála plne autonómne na plaviacej sa pristávacej ploche po tom, ako vyniesla satelity do vesmíru. Síce nie každý pokus vyšiel, ako by sme si predstavovali. Tesne pred testovacími skúškami pre ľudskú posádku, ktorá by bola vynesená do vesmíru až k Medzinárodnej Vesmírnej Stanici, rakete znepokojujúco zlyhal systém a explodovala. Spolu s ďalšími fanúšikmi vesmírneho objavovania budem nervózne sledovať, ako v roku 2017 bude SpaceX pokračovať na obnovení štartov aj s ľudskou posádkou. Keďže rakety SpaceX sú na programované aby sa vždy po vynesený nákladu vrátili, SpaceX takto ušetrí mnoho peňazí a každý let do vesmíru bude lacnejší.

  1. Veľké Americké zatmenie slnka

Toto zatmenie Slnka bude 21. Augusta, kedy Slnko bude kompletne zatienené Mesiacom. Tento úzky „viditeľný“ pás sa bude tiahnuť celým kontinentom Spojených Štátov Amerických. Na základe tejto udalosti a už blížiaceho termínu, NASA vytvorila animáciu, ako bude zatmenie Slnka vlastne vyzerať a ako bude postupovať.

  1. TESS na štarte

Vďaka ďalekohľadu Kepler poznáme tisíce mimozemských svetov a v roku 2017, NASA pripravuje nástupcu misie s názvom TESS („Transiting Exoplanet Survey Satellite“). Za cieľ má  200 000 jasných hviezd a z nich sa pokúsi nájsť aspoň 500 planét, ktoré by boli vo veľkosti Zeme. TESS bude dúfať, že planéta našej veľkosti prejde pred jej hviezdou a tým ju zatieni, čo umožní TESS-u zistiť aspoň základné poznatky o novej exo-planéte. V zásade by mnoho z planét malo byť bližšie, ako tie čo pozoroval Kepler. To znamená, že TESS bude môcť zmerať potencionálny obsah atmosféry a zistiť či sú na planéte podmienky pre život.

  1. Čínska misia na Mesiac

People watch the Long March-2F rocket carrying the Shenzhou-9 spacecraft which moves to the launch pad at the Jiuquan launch center in Jiuquan, China's northwest Gansu province, Saturday, June 9, 2012. China will launch three astronauts this month to dock with an orbiting experimental module, and the crew might include its first female space traveler, a government news agency said Saturday. (AP Photo) CHINA OUT

foto: washingtontimes.com 

Čína bude aj naďalej presadzovať svoju rýchlo sa rozvíjajúcu schopnosť dostať sa na Mesiac a späť. Prvá misia Change 5, ktorá poletí bez posádky, by mala odštartovať už v tomto roku. Jej cieľom bude pristáť na Mesiaci a zobrať z neho 2 kg lunárnej pôdy naspäť na Zem. V prípade úspechu bude táto misia prvá od Apolla 17, ktorého misia sa udiala až 45 rokov dozadu.

  1. Veľké finále okolo Saturna

Dňa 15. Septembra sonda Cassini, ktorá letela okolo Saturnu až dve desaťročia, ukončí svoju misiu spadnutím do atmosféry, čo zapríčiní jej zhorenie. To bude znamenať koniec ďalšej neuveriteľnej vedeckej misie vo vesmíre, ktorá dosiahla svoje maximum v minulom roku. Vtedy sa pustila do skúmania najvnútornejšieho prstenca Saturnu. Predtým oblasť nebola nikdy preskúmaná a s mnohými výskumami sondy Cassiny, by sme sa mali dozvedieť všetko o „kameňoch“, ich štruktúre alebo atmosfére Saturnu.

  1. Geminidská sprcha meteorov

ulflexngdgbzqxhwofio

foto: gizmodo.com

Tak ako rok začínal by mal aj končiť – sprchou meteorického roja. Koncom roku by Zem mala zasiahnuť sprcha meteorov z asteroidu 3200 Phaethon. Toto divadlo padajúcich hviezd, by malo dosiahnuť svoj vrchol v skorých ranných hodinách 14. decembra (bude to viditeľné kedykoľvek po polnoci 13. decembra). Každú hodinu by podľa predpokladu malo byť možné vidieť až 120 padajúcich hviezd.

Je tu ešte mnoho ďalších misií a kozmických udalostí, ktoré sa v roku 2017 odohrajú, toto je len malá hŕstka z nich.

Zdroj: iflscience.comZdroj titulnej fotografie: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá