Ako rizikový kapitál pomáha naštartovať startup ekonomiku

  • Zakladanie spoločnosti zvyčajne začína niečím, čo je len o trochu väčšie ako sen : koncept, myšlienka alebo vynález. Avšak zatiaľ čo nádej, inšpirácia a našetrené úspory môžu byť voda na mlyn pre startup, vo všeobecnosti trvá oveľa dlhšie, kým sa z vášho konceptu stane prosperujúca spoločnosť.
image_1415657951.png
  • Zakladanie spoločnosti zvyčajne začína niečím, čo je len o trochu väčšie ako sen : koncept, myšlienka alebo vynález. Avšak zatiaľ čo nádej, inšpirácia a našetrené úspory môžu byť voda na mlyn pre startup, vo všeobecnosti trvá oveľa dlhšie, kým sa z vášho konceptu stane prosperujúca spoločnosť.

 

Ešte oveľa skôr, ako si spoločnosť môže dovoliť požičať väčšiu sumu peňazí od banky alebo skôr než zarobí, aby mohla ísť na trh, potrebuje tzv. alternatívne zdroje financovania. Vtedy do hry vstupujú angel investori a  rizikový kapitál. Ešte pred takými sto rokmi prichádzali peniaze iba od pár bohatých rodín, akou boli napríklad Rockefellerovci. Ak chce dnes nejaký investor participovať na investovaní, všetko sa riadi cez fondy rizikového kapitálu. Angel investori zasa participujú v angel skupinách alebo na Angel investor networkoch.

Nižšie si na základe dát z Národnej asociácie rizikového kapitálu (National Venture Capital Association – NVCA) môžete pozrieť prehľad toho, aký dôležitý je rizikový kapitál pre startupy v USA, a všetko, čo potrebujete vedieť, ak chcete niekedy získať kapitál pre váš biznis.

 

Pomôžu malým spoločnostiam stať sa veľkými

Investori rizikového kapitálu majú vo svete obchodu obrovský vplyv. Podľa NVCA ročne investujú cez 22 miliárd dolárov do približne 2700 spoločností v Spojených štátoch.

Asi 2,7% z týchto investícii sú peniaze, ktoré putujú do spoločností v seed fáze. Avšak drvivá väčšina peňazí ide do spoločností, ktoré túto métu už prekonali, no nie sú natoľko vyspelé, aby išli priamo na trh.

V priemere sa výška investovaného kapitálu líši podľa toho, v akej fáze svojho rastu sa daná spoločnosť nachádza:

  • Spoločnosti v seed fáze ( 7% RK) : priemerná investícia VC je 2 645 379,20$
  • Spoločnosti v počiatočnej fáze (44% RK) : 4 781 354,58$
  • Spoločnosti vo fáze expanzie (26% RK): 9 805 542,89$
  • Spoločnosti v neskorších fázach (22% RK): 10 354 341,33$

 

Kde a ako najviac investori rizikového kapitálu investujú

Takíto investori sa nájdu v každom štáte USA, avšak toto je top 5 najlepších štátov, čo sa týka rizikového kapitálu:

  • Kalifornia
  • Massachusetts
  • New York
  • Washington
  • Texas

 

Kalifornia bezpodmienečne kraľuje tomuto rebríčku, generuje ročne viac ako 14 miliárd dolárov v rizikovom kapitále, čo je štyrikrát viac ako Massachusetts, ktorý je druhý v poradí.

 Investori s rizikovým kapitálom pomáhajú financovať spoločnosti z rôznorodých odvetví, avšak viac ako polovica všetkých investícii sa prerozdeľuje práve do týchto štyroch:

  1. Softvér – 31,2%
  2. Biotechnológia – 15,6%
  3. Priemysel/Energia – 10,4%
  4. Medicínske zariadenia – 9,2%

Aj keď mala stagnujúca ekonomika za posledné roky vplyv na množstvo investícii rizikového kapitálu, maloobchod a softvér, naopak, zaznamenali v rokoch 2011 a 2012 v investovaní nárast.

 

Čo to znamená pre dnešné startupy

Keďže rizikový kapitál tvorí frakciu 565 miliárd dolárov ročne, ktoré sa investujú do startupov, ide o silný zdroj financovania. V skutočnosti posledné štúdie (viď: 8 National Venture Capital Association (NVCA), Venture Impact: The Economic Importance of Venture Capital-Backed Companies to the U.S. Economy, 5th ed., 2.) odhadujú, že viac ako pätina HDP Spojených štátov pochádza zo spoločností, ktoré boli financované prostredníctvom rizikového kapitálu. To znamená zisk viac ako 3 bilióny dolárov a takmer 12 miliónov pracovných miest v USA.

Avšak podľa dát, ktoré sme sami zozbierali ohľadom financovania startupov, iba 0,05% startupov dosiahne úroveň, kedy môže zvažovať financovanie rizikovým kapitálom. Kritickým druhom financovania pre spoločnosti, ktoré sa chcú do tejto fázy dostať, je najmä šetrenie vlastných prostriedkov, rodina a priatelia, angel investori, banky a crowd-funding.

 

Stavte na efektívnosť, privoláte pozornosť

Trakcia je to najdôležitejšie, čo váš startup odlíši od ostatných, a to hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, ľudia, ktorí s vami budú súperiť o kapitál s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať žiadnu, a po druhé, trakcia je top a nedá sa prebiť.

Vezmime si za príklad Facebook. Všetkým bolo úplne jedno, že Zuckerberga vyhodili z Harvardu, alebo že nemal žiadne reálne skúsenosti s biznisom, pretože nikto nemohol povedať ani slovo proti tomu, ako rýchlo získaval používateľov. Takže pokúste sa o čo najefektívnejšie výsledky a ľahšie sa vám budú získavať investície nielen od angel investorov, ale aj cez rizikový kapitál . Získavajte zákazníkov, buďte tým najlepším hráčom, pokrývajte potreby čo najširšieho dopytu na trhu. Tak teda let’s do it! ;)

Zdroj: alleywatch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá