Ako sa pripraviť na exit startupu

  • Myslíte, že stačí mať iba úspešný startup? Omyl. Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako váš startup dosiahne exit alebo IPO, hovorí Ofer Katz.
image_1413498187.jpeg
  • Myslíte, že stačí mať iba úspešný startup? Omyl. Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako váš startup dosiahne exit alebo IPO, hovorí Ofer Katz.

 

Mnohí podnikatelia si založia startup, zarobia peniaze a dúfajú, že jedného dňa budú môcť zrealizovať IPO alebo ho predať za nejakú obrovskú sumu. Čo sa však deje deň pred exitom? Ako je možné (ak to vôbec je možné) čo najlepšie pripraviť svoj startup na IPO alebo budúcu ponuku na akvizíciu?

Keďže som posledné roky už niekoľkokrát asistoval niekoľkým startupom pri akvizíciách (vrátane prípadu, keď Facebook robil akvizíciu s Onavo za 150 miliónov dolárov, keď Qualcomm kúpil Wilocity za 400 miliónov dolárov, alebo keď Amobee kúpili Kotera za 150 miliónov dolárov), takže tu je niekoľko mojich rád nielen pre začínajúcich, ale aj skúsených podnikateľov:

 

  1. Startup by mal byť vždy pripravený na akvizíciu

Či ste nechali svoj startup plávať sami alebo ste získali dobrú ponuku na akvizíciu z tretej strany, pripravte sa dopredu na dve nebezpečné situácie – čas, ktorý potrebujete na dokončenie procesu testovania startupu a relevantných notifikácií a nepríjemné prekvapenia, ktoré sa zaiste v priebehu testu objavia a môžu zmeniť vaše prezentácie a  reporty.

Riziko spočíva v tom, že týmto situáciám budete čeliť nepripravení a budete nútení začať právne a finančné prípravy od nuly. Nepripravenosť vám s určitosťou spôsobí omeškanie dohody, dokonca až do bodu, kedy môže byť ohrozené úplne všetko.

Chcete exit a nízke riziko? Riaďte svoju spoločnosť poctivo deň za dňom až do konca. Nechajte si záležať na všetkom, vrátane právnych a finančných vecí.

Ofer Katz

  1. Dotiahnite vzťahy so zamestnancami k dokonalosti

K zamestnancom sa vždy správajte s úctou a nechajte odborníkov, aby si robili svoju prácu. A že jej teda je: nábor nových zamestnancov, výpovede, regulácie, opcie, dodatky o platoch a mlčanlivosti, relokácia, bonusy atď.

Pamätajte, vaši zamestnanci sú ľudia, ktorí dovedú váš startup k úspechu, zároveň však predstavujú najväčšie náklady vašej spoločnosti. Pracujte ako z učebnice, buďte k svojim zamestnancom féroví, aby sa cítili ako partneri, od ktorých závisí úspech, ale pripravte sa zároveň vopred tak, aby ste zamedzili nepríjemným situáciám.

  1. Poctivo uchovávajte všetky dokumenty a dohody s partnermi, zákazníkmi a dodávateľmi

Všetko, k čomu sa s tretími stranami (partneri, zákazníci, dodávatelia) zaviažete, musí byť správne, precízne zdokumentované a poskytnuté budúcemu kupcovi alebo novému tímu. Vo všeobecnosti by ste mali byť veľmi opatrní, keď niečo spisujete alebo podpisujete nejakú dohodu, pretože v deň vášho exitu si niekto všetky tie dokumenty nájde.

Napríklad: Vlastní časť technológie vášho startupu partner, zákazník alebo dodávateľ? Snažte sa predvídať problémy, ktoré môžu pri exite nastať a ušetríte si množstvo financií a bolehlavov.

  1. Uvedomte si, že aby ste dostali ponuku akvizície, musíte s prípadným kupcom viesť dlhý dialóg

Existuje niekoľko spôsobov ako dosiahnuť akvizíciu. Či už ide o ponuku od vašej konkurencie, od spoločnosti, ktorá expanduje, od zákazníka, ktorý verí vo vašu technológiu alebo strategického investora, ktorý sa vo vašej spoločnosti angažuje už dlhý čas, najdôležitejší sú vždy ľudia a vzťahy.

Rozdeľte zdroje a svoju pozornosť k cieľovému publiku a medzi potenciálnych kupcov, investujte do vzťahu s nimi, a niekedy nie je tak isto na škodu mať po ruke nejakého poradcu. Neujde vám tak žiadna príležitosť, aj napriek tomu, že musíte dennodenne riešiť manažment spoločnosti.

 

  1. Veďte proces financovania tak, aby z neho mala vaša firma určitú pridanú hodnotu. Inak budú iní viesť vás.

Ako podnikateľ musíte poznať finančný stav vášho startupu v akomkoľvek momente, ako aj to, kedy budete musieť zháňať ďalšie peniaze. V praxi to znamená, že musíte pripravovať predpovede, reporty, robiť monitoring, a chodiť na stretnutia správnej rady. Ak budete zmätení a použijete všetky nadobudnuté peniaze príliš rýchlo alebo, úplne opačne, podarí sa vám držať financie až príliš vysoko na úkor hodnoty spoločnosti, bude pre vás ťažšie získať viac peňazí, a dokonca vás môžu predať. Treba si tiež vybrať čo najlepších investorov – dobrý a chytrý investor môže mať nakoniec oveľa väčšiu hodnotu ako samotná investícia.

Najmä vždy myslite dopredu. Ako sa môžete dostať k ďalším zdrojom financovania, kedy ho budete potrebovať a správajte sa podľa toho. V rôznych fázach startupu môžete využívať rôzne druhy financovania (od venture kapitálu, cez angel investorov, banky, inkubátory, atď.) Vašou prácou je vybrať toho najlepšieho investora pre vás.

  1. Od začiatku pracujte s profesionálnymi a skúsenými dodávateľmi

Podnikateľ nesmie zmeškať príležitosť, kedy môže svoju spoločnosť predať. Toto môže byť príležitosť, ktorá sa objaví raz za život celej spoločnosti alebo aj samotného podnikateľa. Jedným so spôsobov, ako sa na to pripraviť, je zadovážiť si skúsených právnikov a účtovníkov, ktorí si už podobným procesom prešli a majú vychytané všetky muchy a pripravené riešenia.

A ktorí majú na celý proces vyhradený čas a bravúrne zvládajú vyjednávanie s druhou stranou spôsobom, ktorý posilní pozíciu podnikateľa, spoločnosti, a taktiež akcionárov, ktorí sa snažia dohodnúť.

Zdroj: globes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá