Ako sa žije v európskom Silicon Valley?

  • ''Som zo Slovenska. 6 rokov som žila v Prahe a momentálne som sa presťahovala do Berlína, aby som vyskúšala, aký je život vo veľkom multikultúrnom meste.'' Gabriela Kreheľová pracuje v Berlíne ako zodpovedná osoba za marketing pre český portál ShopAlike.cz. Ako sa k tejto práci dostala a aké to je v Berlíne pracovať sa dozviete v článku.
image_1430521681.png
  • ''Som zo Slovenska. 6 rokov som žila v Prahe a momentálne som sa presťahovala do Berlína, aby som vyskúšala, aký je život vo veľkom multikultúrnom meste.'' Gabriela Kreheľová pracuje v Berlíne ako zodpovedná osoba za marketing pre český portál ShopAlike.cz. Ako sa k tejto práci dostala a aké to je v Berlíne pracovať sa dozviete v článku.

 

Niet divu, že sa Berlínu hovorí európske Sillicon Valley. Pravdepodobne sa totiž jedná o najväčšiu startupovú scénu v Európe. Medzi známe spoločnosti na Berlínskej scéne patrí napríklad Delivery Hero, ktorý tento rok kúpil aj českú spoločnosť DámeJídlo.cz, alebo Rocket Internet, ktorý pomáha mladým startupom na svet a má pod svojimi krídlami spoločnosti ako FoodPanda, Wimdu alebo Zalando. Ďalšími známymi berlínskym nováčikmi sú napríklad SoundCloud, Woog alebo ResearchGate. V prípade, že ste niekedy uvažovali o práci v zahraničí a startupy sú vaša krvná skupina, Berlín by pre vás mohol byť to pravé miesto.

 

Angličtina ako hlavný jazyk

Keď som po prvý raz premýšľala o práci v zahraničí, Berlín nebol ani zďaleka na zozname. V podstate som uvažovala predovšetkým nad krajinami, kde sa hovorí anglicky. Až keď som si začala zisťovať viac informácií o iných mestách, zistila som, že ani v Berlíne nie je vôbec problém dohovoriť sa anglicky. Po presťahovaní sem sa mi to len potvrdilo.

Musím povedať, že nemčina je ten posledný problém, ktorý niekoho trápi, keď sa sem presťahuje. Anglicky sa môžete v Berlíne bez problémov dohovoriť u doktora, v banke alebo aj na pošte.

Čo ma tiež hrozne fascinuje, je fakt, že pre väčšinu Berlínčanov a ľudí, ktorí tu žijú, nie je najmenší problém prepnúť z nemčiny do angličtiny, hneď ako vidia, že im nerozumiete a nehovoríte nemecky.

Okrem toho má aj väčšina firiem ako svoj firemný jazyk angličtinu. Nielen že je to pre nich jednoduchšie, ale tiež majú možnosť k sebe prilákať veľa multikultúrnych zamestnancov. Berlín je totiž veľmi multikultúrne mesto a ak sa vyslovene nepohybujete medzi Nemcami, tak neustále stretávate ľudí z rôznych krajín sveta.

 


 

Prečo prísť do Berlína

To, že sa dá v Berlíne dohovoriť anglicky nebol jediný dôvod, prečo som sa sem rozhodla presťahovať. Hlavným dôvodom bola už spomínaná startupová scéna, ktorá sa tu formuje. Lákali ma možnosti rôznych pracovných ponúk, ale aj konferencií a MeetUpov.

Okrem toho mi bolo povedané, že životné náklady v Berlíne nie sú tak vysoké, v porovnaní s inými metropolami ako Londýn alebo Barcelona. S tým musím iba súhlasiť. Okrem vyššieho nájmu mám skoro rovnaké výdavky, ako som mala, keď som bola v Prahe. Posledné čo rozhodlo, bola relatívne krátka vzdialenosť od Prahy. Vďaka tomu som sa mohla presťahovať v podstate zo dňa na deň. Tiež som to brala ako výhodu v tom, že sa môžem kedykoľvek vrátiť, ak mi Berlín nebude vyhovovať.

 

Ako si nájsť prácu?

Keď som sa rozhodla presťahovať do Berlína, prácu som si začala hľadať ešte z Prahy. Keďže som v Berlíne v podstate nikoho nepoznala, nemala som sa moc na koho obrátiť, čo sa ponúk práce týka. Preto som sa začala klasicky preberať pracovnými portálmi na internete.

Pre prácu v Startupe je určite najlepším portálom www.berlinstartupjobs.com. V Nemecku existujú aj iné pracovné portály ako www.stepstone.de alebo www.jobscout24.com, kde sa nachádzajú úplne všetky pracovné ponuky a je celkom ťažké nájsť tam niečo relevantného.

Pri hľadaní práce je veľmi dôležitý aktualizovaný profil na LinkedIn a určite sa hodí aj profil na profesionálnej sieti Xing, ktorá funguje na úplne rovnakom princípe ako LinkedIn, ale v Nemecku. Ja som si profil samozrejme tiež založila, ale keďže tam mám 2 kontakty, moc sa s tým profilom nechválim.

Keď som si hľadala prácu, mala som veľké šťastie, pretože pod spoločnosť, v ktorej momentále pracujem patrí aj český portál ShopAlike.cz a práve hľadali niekoho na Online marketing s plynulou češtinou. Musím povedať, že v tej chvíli to bola moja hlavná konkurenčná výhoda. V súčasnosti nedokážem odhadnúť ako dlho by mi trvalo nájsť inú prácu, keďže konkurencia na pracovnom trhu je tu veľmi vysoká.

Proces výberového konania funguje v Berlíne v podstate dosť podobne ako v Prahe. Na začiatok pošlite životopis spolu s Cover Lettrich a ak aspoň niečím zaujmete, budete pozvaní na pohovor. Ja som v priebehu výberového konania komunikovala predovšetkým s HR oddelením. Keďže som bola stále v Prahe, bola som pozvaná len na Skype pohovor. Absolvovala som dva pohovory a po druhom kole som dostala krátku strategický úlohu na vypracovanie. No a potom som už len čakala na výsledok.

Čo ma veľmi prekvapilo, bol fakt, že celý tento proces trval skoro 4 týždne. V Prahe som bola zvyknutá na to, že ak firma skutočne nájde vhodného človeka, nestráca čas a nič zbytočne nepredlžuje. Okrem toho som si myslela, že Nemci budú viac dôsledný, no keď som mala pohovor, čakala som až 20 minút, kým sa druhá strana tiež pripojila.

 

Vyskúšajte internship

Veľmi obľúbeným slovom v Nemecku je internship čiže stáž. Stáže v Nemecku sú platené, aj keď sa nejedná o nejaké extra sumy. Využíva ju veľa mladých ľudí, ktorí potrebujú nabrať skúsenosti a niekde začať. Stáže sú zároveň veľmi výhodné aj pre začínajúce startupy, ktoré si väčšinou nemôžu dovoliť profesionálov, a tak si radšej niekoho zaškolia. Maximálna dĺžka stáže je 6 mesiacov, potom vám musí firma ponúknuť klasickú pracovnú zmluvu alebo sa s vami rozlúči.

 

 

 

Networking nielen po večeroch

Ak ste networkingový typ, Berlín si zamilujete. V Berlíne sa takmer stále niečo deje a takmer každý večer sa organizujú nejaké MeetUps z oblastí startupov, marketingu alebo IT. Ak sa pohybujete v IT odbore, je pre vás Berlín zlatá baňa. V poslednej dobe ma napríklad zaujal MeetUp s názvom „Speed ​​hiring“. Miesto randenia však išlo o zoznamku medzi vývojármi a ich potencionálnymi zamestnancami.

MeetUp a ďalšie rôzne coworkingové akcie sú zároveň skvelou príležitosti pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu. Keď sa dostanete do startupového prostredia a zoznámite sa s ľuďmi, môžete sa dostať k zaujímavým pracovným ponukám a vždy bude pre vás ľahšie uchádzať sa o prácu vo firme, kde už napríklad niekoho poznáte.

Ako som už písala, veľmi ma v Berlíne na začiatku lákali rôzne eventy, MeetUpy a konferencie. Musím povedať, že ponuka ma nesklamala. Už mám za sebou napríklad UX hackathon, čo bola úplne úžasná skúsenosť a na najbližšie tri mesiace už mám naplánovaných niekoľko ďalších akcií, ktoré trvajú aj niekoľko dní. Medzi nimi sú napríklad eventy ako Startup safari, Berlin Startup Weekend alebo UX Camp.

 

 

 

Pracovné návyky a atmosféra

Nemci pracujú veľmi efektívne a nielen oni. Na nemecké návyky si zvykne v podstate každý cudzinec, ktorý tu príde za prácou. Nemci majú tiež disciplínu a naozaj ju dodržiavajú. 8 hodín v práci je 8 hodín v práci a nie 10 hodín plus večerné vybavovanie emailov. Zamestnanci počas pracovného času pracujú takmer na 100% (aspoň to tak vyzerá). Nakoniec idú domov s čistou hlavou a prácu už jednoducho po pracovnej dobe neriešia.

V Prahe bolo zvykom, že sa každý stále na niečo sťažoval. U nás v práci sú všetci stále hrozne v pohode. Keď sa nad niečím náhodou rozčúlim, tak sa na mňa usmejú a povedia mi „don’t worry, you will get used to it“. Je to pravda, začínam si pomaly zvykať.

„Nemám na to vôbec čas“, tak to som asi nikdy nepočula. Každý tu robí svojim tempom a keď sa niečo nestihne, tak sa to urobí na druhý deň. Ciele a deadline, ktoré sa stanovujú sú podľa môjho názoru väčšinou veľmi optimistické a to má asi potom za následok to, že sú všetci v pohode a toľko neponáhľajú.

Nemôžem však hovoriť za všetky firmy. Samozrejme tie najmenšie startupy, ktoré sa len rozbiehajú pracujú o troch ľuďoch možno aj v spánku. Ak ale firma už aspoň trochu funguje, tak sa zamestnanci nejako extra nestresujú.

Berlínske firmy a hlavne startupy sa tiež všemožne snažia navodiť v práci pohodovú atmosféru a spríjemniť tak svojim zamestnancom čas strávený v kancelárii. Väčšina firiem ponúka nejakú zábavnú aktivitu, ako je ping pong, stolný futbal alebo Playstation, ktoré môžete využívať po práci alebo v čase obeda. Firmy tiež často ponúkajú svojim zamestnancom aj základné potraviny, ako je ovocie, musli, rôzne džemy a podobne. Veľká časť firiem bezplatne poskytuje svojim zamestnancom tiež nápoje ako fľaškovou vodu, maté, colu alebo dokonca aj pivo – samozrejme až po pracovnej dobe.

 

 

Záver

V niektorých prípadoch sa môže zdať, že Berlín je taká v podstate väčšia Praha. Každopádne atmosféra a vzduch je tu úplne iný. Ľudia tu nežijú takým konzumným životom, nenaháňajú sa tu tak moc za úspechom, každý sa baví s každým a väčšinou sú všetci veľmi milí. Obyvatelia Berlína radi navštevujú spoločenské akcie, užívajú si relatívne pestrý život a celkovo je to tu proste úplne iné. Nie je to ale prostredie pre každého. Väčšina ľudí si to tu na chvíľu užije a za rok či za dva sa vráti späť do rodnej krajiny alebo niekam ďalej. V každom prípade, je to ale zaujímavá skúsenosť, ktorá stojí za zváženie. Ak ste teda niekedy aspoň chvíľu uvažovali o tom, že by ste vyskúšali prácu v zahraničí, Berlín je určite miesto, kde je vhodné začať.

 

Ak vás príbeh Gabriely zaujal, môžete si o jej živote viac prečítať na jej blogu.

 

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: startupjobs.cz/blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá