Ako si rozdeliť kapitál startupu a neprísť pritom o polovicu svojho tímu?

  • 50/50 nemusí byť zrovna najlepší nápad.
ceo
  • 50/50 nemusí byť zrovna najlepší nápad.

Jednou najzložitejších a zároveň najdôležitejších otázok, ktorú si nádejný startupista môže položiť je, ako si férovo rozdeliť kapitál tak, aby boli všetci spokojní. V začiatkoch tvojho biznisu si mal len nápad a pár kamarátov, s ktorými si zdieľal svoju víziu. Čím sa vaša myšlienka stávala reálnejšou, tým viac rozhodnutí sa tebe a tvojmu tímu stavalo do cesty a veci sa začali komplikovať.

V mysli sa vidíš ako CEO biznisu, veď predsa hlavná myšlienka skrsla v tvojej hlave. Tvoji kamaráti sú síce skvelí developeri, ale ak by si chcel, môžeš si nájsť desiatky iných, dokonca lepších alebo lacnejších. Logicky ti z toho vyplýva, že máš nárok pokojne aj na 80% z podielu firmy. Máš pocit, že si vlastne veľmi štedrý, ak si ochotný ponúknuť kóderom za ich prácu okolo 20%.

V hlave si si to už všetko naplánoval aj keď si so svojimi spoluzakladateľmi nesadol na detailnejšiu diskusiu. A práve v tomto bode, keď príde na rozhovor o tom, ako si rozdeliť startupistický koláč, veľa potenciálnych biznisov rovno skončí.

ceo2

foto: bostinno.streetwise.com

Z pohľadu tvojich kolegov, sú oni tí, ktorí dávajú celej myšlienke reálnu podobu. Vymýšľajú ten najpútavejší dizajn a zisťujú detaily, ktoré neskôr prinesú úspech celému tímu. V konečnom dôsledku si “len” ten, kto poskytol kľúčový nápad, ktorý zrel v tvojej hlave už niekoľko týždňov.

Je to jednoduché. Ak až príliš tlačíš na pílu, riskuješ stratu svojho tímu. Niekedy to však nanešťastie funguje aj tak, že diskusia vôbec neprebehne. V takých prípadoch sa pristúpi na to najľahšie riešenie problému, tým je staré známe 50/50. Síce sa vyhneš nepríjemnej konfrontácií s kolegami, ale zároveň sa nasmeruješ na cestu ku neúspechu. Rovnocenná deľba kapitálu zvyčajne signalizuje slabého zakladateľa, ktorý nevie urobiť finálne rozhodnutie a nestojí si za svojimi názormi.

ceo5

foto:bussinesinsider.com

Ďalší nie celkom šťastný spôsob delenia akcií je založený na tom, kto koľko peňazí do vášho biznisu prináša. Toto môže celkom dobre fungovať na Wall Street, ale nebude to zrejme ideálny podnikateľský model pre tvoj startup, ktorý je ešte v plienkach. Takto môžeš veľmi ľahko obmedziť kľúčové pramene prinášajúce firme úspech a naopak slepo podporovať tie, ktoré sa zdajú na prvý pohľad výhodné.

Zakladateľ Startup Conference Alain Raynaud pomohol už nespočetne veľa startupom zo Silicon Valley vyriešiť problém delenia si kapitálu. Pred tým, ako príde na lámanie chleba, si Raynaud sadne so starupistami za okrúhly stôl a má jasno v tom, čo je potrebné prediskutovať a kam by mal celý rozhovor smerovať.

Prvá otázka, ktorá je cielená na celý tím znie: “Kto je u vás CEO?” Potom sa pýta na rolu každého jedného člena v tíme, a ako oni vidia prínosy jednotlivých kolegov pre ich podnikanie.

Takýto výsluch trvá zvyčajne okolo 30 minút a na povrch vyjdú často aj dlho nezodpovedané otázky. Na konci nie vždy príjemného rozhovoru sa môže stať, že členovia tímu sa zhodnú na tom, že spoluzakladateľa s poradovým číslom 4 vlastne k úspechu ani nepotrebujú.

ceo6

foto: cofmag.com

Časom začal byť Alain Raynaud unavený z pýtania sa dookola stále tých istých otázok. Vyvinul preto šikovný nástroj, ktorý môže poslúžiť ako prvý krok ku jednej z najkľúčovejších diskusií pri zakladaní biznisu.

Pomôcka s názvom Co-founder Equity Calculator nie je síce až tak prínosná, ako reálna diskusia medzi nekoľkými pármi očí, ale v minulosti už poslúžila ako skvelý štart pre niekoľko tisíc startupov.

Stačí povedať každému členovi tímu, aby zodpovedal niekoľko otázok a ukázal percentuálne výsledky svojim kolegom (nie však detailné odpovede). Potom si výsledky porovnajte a posnažte sa nájsť dôvod, prečo sa čísla nezhodujú.

zdroj: cofmag.com,  zdroj titulnej fotografie: intuit.com.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá