Andrej Glézl: Datamolino je moje dieťa, nebudem ho obmedzovať hranicami Slovenska

  • Datamolino je určite jedným z najúspešnejších startupov na Slovensku. V roku 2013 získali cenu publika na StartupAwards, absolvovali pobyt v akcelerátore Wayra Praha a získali investíciu od Fondu inovácií a technológií. Ako sa im darí dnes, čo má Datamolino nové sa dočítate v rozhovore s Andrejom Glézlom.
image_1442945656.jpeg
  • Datamolino je určite jedným z najúspešnejších startupov na Slovensku. V roku 2013 získali cenu publika na StartupAwards, absolvovali pobyt v akcelerátore Wayra Praha a získali investíciu od Fondu inovácií a technológií. Ako sa im darí dnes, čo má Datamolino nové sa dočítate v rozhovore s Andrejom Glézlom.

 

Kto nevie, čo je Datamolino, prezradí mu to Andrej Glézl, zakladateľ, osobne: „Datamolino sa venuje automatizovanému spracovaniu dát z faktúr a bločkov a ich importu do účtovných softvérov. Je to samostatný projekt s infraštruktúrou v cloude a má využitie na medzinárodných trhoch.“

 

Datamolino tak ušetrí mnoho vyčerpávajúcej a monotónnej práce účtovníkom, ale aj podnikateľom a navyše odstraňuje aj chybovosť z ručného spracovania faktúr a bločkov. Datamolino v pohode spracuje elektronické ako aj preskenované faktúry, ktoré používateľ nahrá cez webové rozhranie alebo pošle emailom. Spracované faktúry a bločky Datamolino jednoducho importuje do používateľovho účtovného systému. Aké praktické, však?

Andrej Glézl, zakladateľ Datamolino, startupista, študovaný človek, otec a basgitarista. Viac o Andrejovi, ale aj o Datamolino sa dozviete v rozhovore.

 

 

Rok 2015 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Ako zatiaľ hodnotíš tento rok,  čo sa týka Datamolino?

V roku 2015 sme začali systematicky predávať Datamolino na zahraničných trhoch (predovšetkým vo Veľkej Británii). Naučili sme sa veľmi veľa o predaji a marketingu. Interne sme si vybudovali predajný proces, ktorý prináša výsledky, čo je úžasné. Bol to dobrý rok.

 

V roku 2013 bolo Datamolino medzi finalistami StartupAwards, kde ste získali cenu publika. O chvíľu je tu nový ročník StartupAwards, prihlásili by ste sa znova? Čo by ste možno urobili inak alebo čo by ste poradili prihláseným projektom?

Určite áno. Hlavne v začiatkoch je pre firmy dôležité predstúpiť pred verejnosť a nechať si svoje nápady konštruktívne skritizovať. Prihláseným projektom by som poradil len toľko, aby oveľa viac času v príprave svojej prezentácie venovali spôsobu vstupu na trh a predajnej stratégií. Toto je často podceňovaná vec, no stojí na nej 90% úspechu projektu.

 

 

Datamolino získalo krásnu investíciu 500 000 EUR od Fondu inovácií a technológií. Akým spôsobom Vám to pomohlo?

Za investíciu od Fondu inovácii a technológií sme veľmi vďační. Pomohla nám technologicky vyladiť našu službu a pripraviť celú spoločnosť na vstup na globálne trhy.

 

Datamolino bolo aj vo Wayre, čo dala táto skúsenosť projektu a čo dala Tebe osobne?

Naša skúsenosť vo Wayre bola super – stretli sme zaujímavých ľudí a získali kontakty, z ktorých dodnes ťažíme. Počul som rôzne názory na akceleračné programy. Ja osobne si však myslím, že v prvom rade záleží na účastníkoch programu, čo si z neho aktívne zoberú. Budovanie firmy nefunguje na pasivite a čakaní na zázraky, ktoré by mal priniesť niekto druhý.

 

„Nerád sa na veci pozerám cez prizmu ´slovenského prostredia´. Pri podnikaní s technológiami nie je nikto obmedzený hranicami štátu, z ktorého pochádza.“

 

Funguje už Datamolino reálne vo firmách? Aké máte ohlasy? Mohol by si povedať koľko firiem, akej veľkosti využíva aktuálne Datamolino?

Datamolino je v plnej prevádzke a od nášho vstupu na trh Veľkej Británie aj utešene rastie počet našich platiacich zákazníkov. Ak pôjde predaj tak, ako doteraz, tak do konca tohto roka by sme mali prekročiť hranicu 100 platiacich zákazníkov najmä z radu menších a stredne veľkých účtovných firiem, čo je za taký krátky čas na trhu skvelý výsledok. Služby však už poskytujeme aj niekoľkým veľkým globálne pôsobiacim účtovným spoločnostiam, máme aj klientov zo Švajčiarska, Austrálie, Nového Zélandu a z USA, takže začíname napĺňať svoj globálny potenciál. Máme na Datamolino veľa pozitívnych ohlasov – viacero tzv. 5 star reviews a aj osobný feedback, kde je pozitívne hodnotená hlavne naša zákaznícka podpora. A máme vybudované vzťahy s kľúčovými partnermi v našom odvetví.

 

Aké plány má Datamolino? Plánujú sa napríklad nejaké vylepšenia, súťaže, investície?

Chceme sa naplno sústrediť na podporu predaja a zákaznícky servis. Ruka v ruke s tým idú aj technické vylepšenia, ktoré sú však poháňané konkrétnými potrebami na strane našich zákazníkov. Pre každú technickú zmenu máme už v súčasnosti pripravený adekvátny business case.

 

 

Andrej, pôsobil si ako finančný poradca v KPMG, prečo si sa rozhodol ísť do vlastného projektu? Ako hodnotíš tieto dve skúsenosti, ktorá Ťa napĺňa viac?

V KPMG som pracoval do júna 2010 a získal som tam veľa skúseností o fungovaní firiem, z ktorých ťažím dodnes. V živote robím vždy to, čo ma baví, a vtedy, keď ma to baví. Najpodstatnejšie je pre mna získavanie skúseností, ktoré dokážem zhodnotiť.

 

Nezaháľal si ani počas študentských rokov, Univerzita Komenského, Camridge, Harvard, Columbia. WAU, to nepodarí len tak hocikomu, čo Ťa viedlo k štúdiu v zahraničí, čo Ti to dalo? A prečo si sa vrátil na Slovensko?

Mám istý vnútorný motor, ktorý ma vždy viedol k snahe naučiť sa viac, ako mi umožňovali podmienky na Slovensku. Na Slovensko som sa vrátil, pretože ho stále považujem za miesto, ktoré sa dá meniť k lepšiemu a dajú sa z neho realizovať aj globálne ambície. Necítim sa byť obmedzený hranicami nášho štátu, no mám tu vybudovaný domov, ktorý mám rád.

 

Robil si aj doktorát na Komenského, prečo?

Mojim pôsobením na UK (hlavne v úlohe lektora) som sa chcel so študentami podeliť o moje vlastné zážitky a skúsenosti z práce a zo štúdia v zahraničí. Ak som niekoho za tých cca 10 rokov inšpiroval a prehĺbil jeho záujem o samovzdelávanie, tak to považujem za dostatočnú satisfakciu pre túto moju aktivitu.

 

Akých ľudí si vyberáš do tímu? Akými ľuďmi sa rád obklopuješ?

Takými, ktorý sú lepší, ako som ja.

 

 

Aký máš vzťah k Datamolino? Berieš to ako prácu alebo ako svoje „dieťa“? Vnímaš úspechy Datamolino ako svoje osobné?

Datamolino je moje dieťa a veľmi mi záleží na jeho úspechu.

 

Aký je Andrej Glézl v súkromí? Čo robíš ak práve nepracuješ?

Ak nepracujem, tak sa v prvom rade starám o svojich dvoch malých synov (starší má 3 roky a mladší 3 mesiace) a pomáham manželke. A ak niekedy vyjde čas, tak si s partiou ešte zo strednej školy rád zahrám futbal. A keď náhodou vyjde ešte trochu času, tak moja srdcovka je hudba (vo viacerých kapelách som hral na basgitaru).

 

Aké máš plány do budúcna? Kde sa vidíš napríklad o 5 rokov?

O 5 rokov budem určite pracovať na zmysluplnom projekte, ako je dnes Datamolino. A bude ma to baviť.

 

Andrejovi ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov!

 

Zdroj: www.datamolino.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá