BeeSpy je česká aplikácia pre moderných včelárov

  • Hoci je včelárstvo jedným z najstarších odvetví ľudskej činnosti, aj dnes má u nás svoje právoplatné miesto. Prečo by aj nemalo, veď jeho výsledný produkt, teda med, je veľmi chutný a zdraviu prospešný. Moderným včelárom 21. storočia je tiež sympaťák Tomáš Nezval, ktorý sa do včelárenia pustil s veľkou vervou. Vymyslel a zrealizoval projekt Beespy, ktorý včelárom ich prácu veľmi uľahčí a spríjemní. A čo je podstatné, Tomáš chce z BeeSpy do budúcnosti urobiť produkt dostupný nielen profesionálnym, ale aj malým včelárom.
screen-shot-2016-10-11-at-14-14-59
  • Hoci je včelárstvo jedným z najstarších odvetví ľudskej činnosti, aj dnes má u nás svoje právoplatné miesto. Prečo by aj nemalo, veď jeho výsledný produkt, teda med, je veľmi chutný a zdraviu prospešný. Moderným včelárom 21. storočia je tiež sympaťák Tomáš Nezval, ktorý sa do včelárenia pustil s veľkou vervou. Vymyslel a zrealizoval projekt Beespy, ktorý včelárom ich prácu veľmi uľahčí a spríjemní. A čo je podstatné, Tomáš chce z BeeSpy do budúcnosti urobiť produkt dostupný nielen profesionálnym, ale aj malým včelárom.

Ahoj, skús sa našim čitateľom predstaviť. Kto si a čo máš rád?

Ahoj, volám sa Tomáš Nezval a mám 29 rokov. Už od čias štúdia na VUT pracujem v jednej firme v Prostějove ako vývojár hardware elektronických zariadení. Táto práca ma baví natoľko, že sa vývojom rôznych zariadení zaoberám aj vo voľnom čase.

Ako vznikol startup BeeSpy? Patríš medzi vášnivých chovateľov včiel?

Projekt BeeSpy začal vznikať, keď som prvýkrát prekonal naozaj veľký strach z bodavého hmyzu a zúčastnil som sa prehliadky a následne medobrania u rodičov mojej priateľky. Po niekoľkých ďalších návštevách včiel som sa rozhodol, že si ich tiež zaobstarám. Vďaka mojej zvedavosti a túžbe dozvedieť sa o včelách čo najviac informácií, som začal vymýšľať, ktoré všetky fyzikálne veličiny by sa v úli dali merať. Základným indikátorom stavu včiel a ich aktivity je hmotnosť. Samozrejme som hľadal na internete hotové riešenie váhy s diaľkovým prenosom. Pár riešení som našiel, ale buď boli drahé, nedostupné v SR alebo nespĺňali parametre, ktoré som očakával. Tak vznikla pred rokom prvá váha a meracia jednotka s veľkým množstvom drôtov, ktoré z úľa trčali na všetky strany. Od tej doby sa mnohé zmenilo a verím, že súčasný model úľovej váhy je veľmi jednoduchý pre včelárov a zároveň poskytuje cenné informácie. Som presvedčený, že takú váhu potrebujú aj ostatní včelári, a preto chcem z BeeSpy urobiť produkt dostupný nielen profesionálnym, ale aj malým včelárom.

img_3401-e1476176682597

Celý systém si vymyslel úplne sám alebo si sa niekde inšpiroval?

Úľová váha nie je nič prevratné alebo nové. Existujú váhy mechanické, hydromechanické alebo elektronické. Tá moja je čisto elektronická a je konštruovaná ako modulárny systém. To znamená, že včelár si môže najprv zaobstarať iba váhu za cenu len o niečo málo vyššiu, než je u mechanických váh. Pokiaľ bude chcieť merať ďalšie veličiny alebo napríklad vyriešiť zdroj el. energie pre celoročnú prevádzku, môže si dokúpiť prídavné moduly. Ďalšie funkcie ako sú grafy, alarmy na nastavené hodnoty a neoprávnenú manipuláciu s úľom či včelársky denník postupne pridávame v aktualizáciách. Tiež zálohujeme namerané dáta zo všetkých váh na serveri, takže užívateľ má dostupnú vždy celú históriu z ktoréhokoľvek zariadenia s prístupom na internet.

Ako vlastne systém pre monitorovanie včelstva funguje? Môžeš nám to ako laikom stručne vysvetliť?

Meranie hmotnosti je základný problém, všetko ostatné už sú len doplnkové funkcie. Kľúčovým prvkom je tenzometrický mostík, ktorý prevádza hmotnosť na elektrickú veličinu, a tá je pomocou procesora spracovaná a odosielaná buď cez mobilnú sieť alebo Wi-Fi (podľa variantu) na server, kde sa dáta ukladajú a tvoria napr. grafy. Podľa kriviek a ich trendov potom včelár dokáže určiť, či včely nosia nektár alebo je čas presťahovať ich inam a zvýšiť šancu lepšieho výnosu medu. Niektorí váhu využívajú na stabilných stanovištiach pre pozorovanie a získavanie informácií o množstve a čase jednotlivých znášok.

Kde sa tvoje zariadenie vyrába? Máš zaplatené rôzne firmy alebo vyrábaš všetky súčiastky sám?

Vzhľadom na objem súčasnej výroby zvládam montáž váh v celkom dobre vybavených domácich dielňach. Samozrejme komponenty ako plošné spoje alebo výpalky plechov na laseri objednávam u bežných dodávateľov.

img_3262-e1476176722190

Keď som študoval tvoje stránky BeeSpy.cz, tvoje zariadenie na mňa pôsobilo veľmi technicky. Je inštalácia systému jednoduchá? A čo dôchodca, zvládne to aj dedko, ktorý si s novými technológiami zrovna nerozumie?

Áno, jedným zo základných cieľov, ktoré má BeeSpy spĺňať, je jednoduchosť inštalácie. V prípade, že má užívateľ aj modul solárnej jednotky, prepojí 3 komponenty dvoma nezameniteľnými káblami a potom už je jedinou starosťou položiť úľ na váhu. Čo sa týka zobrazenia získaných hodnôt, je to na podobnej úrovni ako odoslanie emailu. Váha je zameraná hlavne na progresívnych včelárov, ktorí chcú moderné technológie využiť na uľahčenie práce a na získanie informácií o stave svojich včiel. Vek by nemal byť limitujúci, dôležitá je chuť spoznávať a používať nové veci.

Môžu BeeSpy využívať tiež veľkochovy? Je tvoja zariadenie nejako limitované – max. dĺžka, výška včelína?

Veľkochovy sú určite ideálnym zákazníkom. Hlavne preto, že týmto ľuďom alebo organizáciám sa investícia do váhy môže vrátiť veľmi skoro. Ak vďaka váhe zistím začiatok alebo koniec medovej znášky napr. o týždeň skôr, získam až niekoľko kilogramov medu navyše v jednom úli. Na stanovišti bývajú desiatky úľov a stačí mať váhy napríklad len pod dvoma priemernými (referenčnými) úľmi. Na váhu možno postaviť v podstate ľubovoľný úľ s hmotnosťou do 200 kg.

BeeSpy nepatrí práve medzi lacné zariadenie (niet divu). Akú má vlastne životnosť, kedy sa investované peniaze zákazníkovi vrátia?

BeeSpy nie je lacné, napriek tomu má medzi konkurenciou v podstate najnižšiu cenovku. Návratnosť investície záleží na spôsobe používania. Čím viac včelstiev včelár má, tým môže byť návratnosť rýchlejšia, pretože rozdiel vo výnose medu počas jedného obdobia môže byť viac ako sto kilogramov. Naopak niektorí včelári chcú váhu len pre pozorovanie, vlastné štatistiky alebo ako modernú vychytávku dostupnú na svojom iPhone / smartpohne.

dimg_3292-e1476176789809

Celé zariadenie je vcelku rozmerné, dá sa ľahko schovať, aby sa nestalo cieľom nejakých zlodejov? Ako je to vlastne so zabezpečením?

Váha je lesklá a na prvý pohľad nápadná, čo môže naozaj lákať zlodejov. Ak váhu nemáte na oplotenom pozemku, stačí ju umiestniť do radu medzi ostatné úle, z prednej a zadnej strany dať doštičku v rovnakej farbe ako je natretý úľ a nikto si váhu nevšimne. Pre prípad zlodejov, ktoré lákajú aj úle samotné, je váha vybavená bezpečnostnými prvkami, ktoré majiteľa upozornia na neoprávnenú manipuláciu, avšak samotnej krádeži zabrániť nedokáže.

BeeSpy je poháňané pomocou solárneho panelu. No čo ak nebude svietiť dlhšiu dobu slnko? Nepríde včelár o svoje cenné dáta? Sú niekde zálohované?

Solárne napájanie je jedna z variantov. Možno použiť aj klasický sieťový adaptér alebo batériu, ktorú včelár potrebuje k medometu. Solárne napájanie je ideálnou voľbou práve pre celoročnú prevádzku. Funguje to tak, že solárny článok dobíja integrovaný akumulátor, na ktorý môže váha fungovať až 10 dní. Dobíjanie akumulátora funguje, aj keď nie je práve slnečno, len je o niečo pomalší.

Má BeeSpy nejakú nedokonalosť, na ktorú sa budeš v budúcnosti sústrediť?

Teraz pracujem na vylepšení webového rozhrania (novej grafiky) a pridávaní ďalších funkcií. To najdôležitejšie, na čo sa musím zamerať, je presvedčiť postupne včelárov, že váha nie je zariadenie na obtiaž, ale že poskytuje veľmi užitočné informácie za dostupnú cenu.

img_3321-e1476176752286

Aký je v súčasnej dobe predaj tvojho zariadenia? Má vzrastajúcu tendenciu?

Tento rok bolo cieľom urobiť overovaciu sériu a dostať ju medzi prvých zákazníkov, aby som získal poznatky od skutočných užívateľov, čo sa podarilo. Teraz na jeseň je ideálny čas na výstavy a propagáciu váhy, aby sa BeeSpy dostalo do podvedomia včelárov a na jar, pred začiatkom včelárskeho roka, bolo ich jasnou voľbou.

Budeš celé zariadenie do budúcnosti nejako vylepšovať?

Na vývoji váhy sa podieľa priebežne niekoľko odborníkov z oblasti elektroniky, IT, strojárstva, novo aj UX dizajn a pretože týchto ľudí práca baví a používajú moderné metódy, myslím, že do budúcnosti BeeSpy čaká množstvo vylepšení.

Máš v pláne ďalšie projekty? Napríklad robotické včely? :)

Verím, že ďalšie nápady časom prídu, pred pár rokmi som vyrábal univerzálnu ohýbačku háčikov – youtube.com, potom elektronické paintballové strelnice buffalo- bill.cz a teraz BeeSpy. Uvidíme, čo bude ďalšie.

Máš nejaký obľúbený český startup, na ktorý by si našich čitateľov upozornil?

Najväčšiu koncentráciu veľmi zaujímavých startupov som videl v rámci programu Starcube, ktorý organizuje Jihomoravské inovační centrum (JIC). Odtiaľ určite vzíde ďalší úspešný startup.

Viac sa dozvieš na oficiálnych stránkach projektu BeeSpy.

dimg_3253-e1476176875903

zdroj:startitup.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá