Čitaj.to: Knihy s trochou čili

  • Poznáte to. Možno by ste si aj niečo prečítali, avšak neviete, do čoho sa pustiť. Spýtate sa okolia a to vám poradiť nevie. Dnes už nikto predsa nečíta. Ale tím ľudí Čitaj.to prináša štipľavé, svieže a zrozumiteľné recenzie, ktoré menia pohľad na knihy. O práci „knihomoľa“ z prvej ruky od Zuzky Vreckovej.
image_1448880502.jpeg
  • Poznáte to. Možno by ste si aj niečo prečítali, avšak neviete, do čoho sa pustiť. Spýtate sa okolia a to vám poradiť nevie. Dnes už nikto predsa nečíta. Ale tím ľudí Čitaj.to prináša štipľavé, svieže a zrozumiteľné recenzie, ktoré menia pohľad na knihy. O práci „knihomoľa“ z prvej ruky od Zuzky Vreckovej.

 

Vraj sa dnes mladí ľudia zaujímajú o knihy veľmi málo. Komu a kedy teda vzišla v hlave myšlienka založiť portál Čitaj.to?

 

a jeseň v roku 2012 si náš obchodný riaditeľ Alex povedal… Vlastne, ani neviem, čo si povedal (smiech). Začal oslovovať jednotlivé fakulty univerzít, ktoré sa špecializovali na odbor slovenčina, editorstvo či žurnalistika.

Na základe životopisov, ktorých bolo naozaj veľa, triedil ľudí a tých lepších pozýval na pohovor cez skype. Veľmi moderné a praktické riešenie, ľudia zakladajúci náš tím boli naozaj z celého Slovenska.

 

Ani teba neminul virtuálny pohovor?

Veruže nie. A bola to vážne „makačka“. Pohovor trval viac ako hodinu, Alex ma vyobracal z každej strany (smiech). No túžila som sa stať súčasťou tímu, pretože Alex je obrovský vizionár a srdce portálu. Čitaj.to v sebe nesie obrovské posolstvo.

 

Čítanie môže byť niekedy aj na zjedenie. Foto: Zuzana Vrecková (archív)

Čítanie môže byť niekedy aj na zjedenie.
Foto: Zuzana Vrecková (archív)

 

Aké posolstvo máš na mysli?

Paradoxné je, že citaj.to nevzniklo pre čitateľov. Je tu pre všetkých ľudí, ktorí nečítajú a my sa snažíme o to, aby čítať začali. Usilujeme sa, aby pochopili, že čítať nie je hanba, nie je to výsada knihomoľov. Sme tu, aby sme odporúčali knihy a poukazovali na ich pozitíva i negatíva.

Nie sme zaplatené médium a nehodnotíme knihy výlučne pozitívne. Sme nezávislí, a keď je kniha prvoplánová a dajme tomu gramaticky nezvládnutá, napíšeme o tom.

 

V novembri oslávite tri roky. Prešli ste zložitým vývojom alebo ste presne takí, ako na začiatku?

Prvý rok robil každý všetko, pretože sme museli ísť úplne od piky. Naprogramovať stránku nie je vôbec jednoduché, rovnako dá zabrať i budovanie komunity na sociálnych sieťach. A to nehovorím o neskutočných finančných nákladoch, ktoré si start-up vyžaduje.

Neskôr, keď sme už mali vymyslené gro a veci začali fungovať na automatických procesoch, nastala deľba práce a niekto sa venoval marketingu, niekto obchodu, niekto organizácii ľudí a pod…

 

Paradoxné je, že citaj.to nevzniklo pre čitateľov. Je tu pre všetkých ľudí, ktorí nečítajú a my sa snažíme o to, aby čítať začali.

 

Na začiatku každého projektu štartuje tím v malom. U vás to vraj bolo naopak…

Najskôr tvorilo jadro tímu desať ľudí, dnes sme štyria. My štyria si najviac rozumieme po ľudskej i biznisovej stránke, čo je aj vidieť. Web stále mení svoj dizajn, pracujeme na forme recenzií a snažíme sa nájsť najlepší variant. Zhrnula by som to tak, že to, čo chceme dosiahnuť, je stále rovnaké, no spôsoby, akými sa k tomu snažíme prepracovať, sa menia a vyvíjajú sa.

 

Stretávate sa takpovediac za „okrúhlym stolom“, kde si vymieňate nápady a rozmýšľate nad inováciami?

Každého pol roka máme celovíkendový workshop. Okrem perfektnej zábavy je hlavným programom Čitaj.to. Vo vírivke, pri víne, v posteli. Všade. Takto sme nedávno „teambuildingovali“ v Tatrách. A napríklad taký nápad na Poviedkovo vznikol, keď sme jedli pizzu (úsmev).

 

Dobrá kniha + sexy záložka = neodolateľná kombinácia. Foto: Zuzana Vrecková (archív)

Dobrá kniha + sexy záložka = neodolateľná kombinácia.
Foto: Zuzana Vrecková (archív) 

 

Spomenula si Poviedkovo. Keby si chcela niekomu túto súťaž predstaviť pár slovami, čo by si mu povedala?

Súťaž Poviedkovo je ďalší sesterský projekt portálu Čitaj.to. Pri komunikácii s čitateľmi a pri nábore do tímu recenzentov sme si všimli obrovskú túžbu, ktorá v záujemcoch horí. Túžbu po písaní a sebaprezentácii. Mnohí píšu vlastný blog, mnohí využívajú náš blog, píšu poviedky, chceli by napísať knihu.

Rok 2015 bol premiérový a s určitosťou vieme povedať, že mladí tvorcovia budú môcť súťažiť aj o rok. Výsledky budú známe na konci novembra. Kto by si chcel poviedky prečítať, nech neváha navštíviť stránku.

Víťazovi vydáme poviedku, dokonca bude elektronicky zaradená do predaja na našom knižnom e-shope (www.eknihy.guru, pozn. redakcie). Možno vydáme celú elektronickú zbierku desiatich najlepších poviedok a pomôžeme k objaveniu nových potenciálnych spisovateľov… Uvidíme (úsmev).

 

Nevenujete sa len písaniu recenzií, ale prevádzkujete aj spomínaný e-shop. Vznikol v rovnakom čase ako portál?

Približne po dva a pol roku sme začali mať pocit, že je stránka nekompletná a nedotiahnutá. Napíšeme recenziu, na základe nej sa čitateľ môže začať zaujímať o knihu a bude si ju chcieť kúpiť. Síce tak môže urobiť v kníhkupectve, ale ako vieme, svet techniky napreduje a dnes už mnoho mladých používa čítačky. A tak sme založili e-shop, kde si môžete kedykoľvek kúpiť online knihu a v momente začať čítať.

 

Vydavateľstvá si nás začali všímať až pri istom počte recenzií a istom zaujímavom počte návštevnosti stránky. Opäť sa nám potvrdilo, že kto sa nevzdá, dotkne sa cieľovej čiary.

 

Predávate online knihy. Ako sa ale vy dostávate ku knihám, ktoré recenzujete?

Spolupracujeme s takmer všetkými vydavateľstvami na Slovensku a začíname pokrývať i tie české. Fungujeme s nimi v partnerskom vzťahu formou barteru. My im zverejňujeme v knižných novinkách anotácie na knihy, ktoré práve vydali a oni nám poskytujú recenzné výtlačky, respektíve knihy na recenzné účely.

A to by ste ešte len videli, ako to vyzerá, keď nás raz mesačne zaplaví várka kníh a začneme ju triediť na kôpku do súťaží, kôpku pre recenzentov, kôpku, ktorú si ihneď uchmatneme my a pustíme sa do čítania. Je to úžasné a vždy sme o tom snívali. Avšak vydavateľstvá si nás, pochopiteľne, začali všímať až pri istom počte recenzií a istom zaujímavom počte návštevnosti stránky. Opäť sa nám potvrdilo, že kto sa nevzdá, dotkne sa cieľovej čiary.

 

Stretnutie tímu - knižní pátrači z Čitaj.to nesedia len za knihami... Foto: Zuzana Vrecková (archív)

Stretnutie tímu – knižní pátrači z Čitaj.to nesedia len za knihami…
Foto: Zuzana Vrecková (archív)

 

Prejdime na proces recenzovania. Koľko času zaberie napísanie názoru na knihu?

Celé to je veľmi individuálne. Máme recenzentov, ktorí sú pedanti a jednu recenziu doslova nechajú zrieť v počítači aj týždeň. Počas neho nad ňou premýšľajú a vracajú sa k nej, dopĺňajú ju. Potom sú tu takí, ktorí ju ihneď zo seba vychrlia.

U mňa je priebeh hladký a prirodzený, netrápim sa, napíšem ju hneď po prečítaní knihy, nahrám ju a je to. Som však novinárka a jazyk je môj nástroj, takže by bola hanba, ak by „som si nevedela poradiť s jednou recenziou“. Zaberie ti to toľko času, koľko ti trvá pomenovanie pocitov slovami a vystrúhanie peknej štylistiky. Ide o priamu úmeru.

 

Môže recenziu napísať len váš člen alebo uverejníte aj takú recenziu, ktorá vám príde len do mailu?

Nie. Žiadnych externistov totiž nepotrebujeme. A ani ich nechceme. Recenziu píšu výlučne naši členovia, avšak naše brány sú vždy otvorené pre šikovných ľudí. Tých nie je nikdy dosť. A môže nastať situácia, že človek, ktorý nám poslal recenziu do mailu, sa nakoniec naším recenzentom aj stane.

 

Fungujete na báze dobrovoľníctva alebo dostávajú recenzenti „plat“?

Nie je to žiadne dobrovoľníctvo a ani riadne platené zamestnanie. Platili sme i peniazmi, čo sme ale nedávno zrušili. Nechceme takých ľudí, ktorí si písaním recenzií zarábajú, ono to je na výkone veľmi vidieť. Chceme ľudí, ktorí recenzujú s láskou a s radosťou. Ponúkame však množstvo iných benefitov. Mať k dispozícii každý mesiac sklad so všetkými novinkami, ktoré čerstvo vyšli z vydavateľskej pece a sú ešte teplé, je pre milovníka kníh najväčšie ohodnotenie, nie?

 

Pomáhame našim ľuďom s gramatikou, majú u nás priestor rásť, majú ďalší riadok v životopise a robia niečo zmysluplné. Pretože pomáhať druhým s výberom kníh je ušľachtilé.

 

V neposlednom rade treba spomenúť kontakt s vydavateľstvami. Oni sú tí, ktorí si naše texty čítajú a nejedno meno si už zapamätali, či vyžiadali si, aby práve ten, či tá recenzoval danú knihu. Och, a skoro som zabudla na benefit práva prvočitateľa (smiech). Dostávame knihy, ktoré ešte nie sú vydané a na pultoch slovenských kníhkupectiev budú o dva týždne. Navyše nás na krstoch kníh často čakajú dobré chuťovky.

 

Nestáva sa, že preto, aby ste zrecenzovali knihu rýchlo, prečítate ju len tak povrchne?

Nie. Stáva sa to, že vydavateľstvá i čitatelia čakajú na recenzie veľmi dlho práve preto, lebo ich robíme poctivo.

 

Dostávate niekedy od čitateľov maily, v ktorých vám píšu, že s vašou recenziou na nejakú knihu nesúhlasia, že ste myšlienku knihy nepochopili a podobne?

Raz nám jedna pani napísala, že väčšinu kníh „ospevujeme“ viac, ako s nimi bola spokojná ona. No jedným nádychom dodala, že sto ľudí, sto chutí. Jasné,  nájdu sa ľudia, ktorí kritizujú daný štýl písania recenzenta alebo sa im nepáčil spôsob, ktorým recenziu poňali.

Najmä pri nadčasových dielach ako je Kto chytá v žite vzniká nesúlad, ak recenziu píše 18-tka a číta ju niekto o dve generácie starší, obaja sa na základe prežitého budú na ňu pozerať z inej perspektívy.

Kritiky však máme všeobecne málo, väčšina čitateľov je natoľko inteligentná a rozumie, že literatúra je veľmi subjektívna, priam intímna vec. Ide o rozhovor autora a čitateľa. Každý máme prežité iné veci, máme iné zmýšľanie. Pre mňa môže byť Malý princ „tuctovka“ a celý svet sa z nej ide zblázniť… Rozumiete? V literatúre je každý názor správny.

 

Pre mňa môže byť Malý princ „tuctovka“ a celý svet sa z nej ide zblázniť… Rozumiete? V literatúre je každý názor správny.

 

Čítaš si recenzie u vás na webe, aby si sa na ich základe pustila do čítania nejakej knihy?

Pretože som ako šéfredaktora zodpovedná za obsah, ktorý je na stránke verejný, je mojou úlohou ich všetky čítať a redigovať. Čítala by som ich však aj za iných okolností. Ľudia potrebujú poradiť. Nestalo sa vám, že sa vás ľudia spýtali, čo si majú prečítať? Alebo chceli, aby ste im poradili nejaký dobrý film.

Presne na to sme tu my, aby sme podali názor bez odborných termínov pripomínajúcich traktáty na desať A štvoriek. Píšeme o knihách ľudsky, udržiavame si kultúrnu úroveň, no neštítime sa používať hovorové slová. Naše recenzie majú podobu, akoby vám kamarátka pri káve rozprávala o tej ktorej knihe. Je to úžasná práca, poslanie, láska…

 

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá