Dalibor Slávik: Firmám musíš dať pádny argument, prečo by mali vziať práve teba!

  • Meno Dalibor Slávik sa stalo značkou kvality. Je totižto Headhunterom telom i dušou. Prečítaj si zaujímavý rozhovor o tom, ako si vytvoriť dobrý LinkedIN profil, ako využiť čas na škole a prečo sa nebáť klopať na dvere.
simojtyp connect januar 2016zmena
  • Meno Dalibor Slávik sa stalo značkou kvality. Je totižto Headhunterom telom i dušou. Prečítaj si zaujímavý rozhovor o tom, ako si vytvoriť dobrý LinkedIN profil, ako využiť čas na škole a prečo sa nebáť klopať na dvere.

Aké sú tvoje osobné kritéria na kandidáta? Aká je tvoja otázka, prostredníctvom ktorej sa o nich dozvedáš viac?

Tých kritérií je veľa a záleží od pozície, ktorú chceme obsadiť. Osobne sa rád pýtam ľudí, akým koníčkom sa venovali, keď boli tínedžeri. Práve to buduje a posilňuje ich osobný potenciál do budúcna v osobnostných charakteristikách. Presnejšie to, aké športy robil, aké mal človek záľuby. Ak niekto hral dlhodobo povedzme futbal, hovorí to o ňom, že vie byť tímový hráč, že je odhodlaný, temperamentný, je pripravený si veci odopierať v prospech viacerých.x

 

Počas svojej kariéry si mal možnosť spoznať množstvo mladých ľudí. Pamätáš si na nejaký konkrétny prípad, ktorý reprezentuje úspešného mladého človeka?

Viktor Devečka je pre mňa veľmi dobrým príkladom práve takéhoto človeka. Keby som ja mal hlavu tam, kde on teraz vo svojom veku, kde by som tak mohol byť? Viktor navrhuje, dizajnuje a vyrába na Slovensku lyže s názvom Forest Skis. Spolu s bratom vymysleli produkt, sám ho vyrába, je veľmi inovatívny a samostatný. Viktor má jasnú predstavu, čo a ako chce robiť, má energiu pracovať na veciach a plniť ich do konca. Taktiež sa mi páči jeho vytrvalosť a oddanosť tomuto projektu.  Venuje sa mu niekoľko rokov a dáva do toho všetko. Spolu s bratom do toho dávajú seba, svoj čas aj svoje financie.  On je pre mňa synonymom úspešného mladého človeka. Viktor sa nadchol pre vec a doteraz pracuje na svojom zlepšení.

 

Pre headhuntera sú sociálne siete jeho druhým domovom. LinkedIN je profesionálna sociálna sieť, ktorá plní najmä kariérne účely. Čo ti najviac prekáža na LinkedIN  profiloch jej používateľov?

Úplne nerozumiem, prečo mnohí nepovažujú LinkedIN za sociálnu sieť. Ich argumentom je práve to, že sa tam až toľko zaujímavého nedeje. Domnievam sa, že je to naopak. Ja sám prispievam rôznymi článkami, blogmi a nabádam ľudí, aby sem prispievali tiež. Ak tam budem aktívne prispievať ja, ty či iní ľudia, bude to sociálna sieť, možno konzervatívnejšia, no bude mať svoj život, ktorý koniec koncov pre mňa má význam. Na druhej strane je však nutné uvedomiť si, že nie všetci sú na sociálnych sieťach.  Samozrejme, ak už aj na sociálnych sieťach som, je dôležité dávať si pozor na to, aké fakty a informácie tam uvádzam.

Napríklad by som nepodceňoval fotografie, tie podľa môjho názoru v dnešnej dobe dokážu byť oveľa kvalitnejšie a mali by byť. Nemýľte si to však s inými sieťami či zoznamkami. Ak mám uprataný svoj život, tak mám uprataný aj svoj profil.

U21Rk43J2cVpCHyv0ZH0FeQWVZKPUc5Bp9AOErgqzug

Čo by mal kvalitný LinkedIN profil obsahovať?

LinkedIn slúži na to, aby si človek vedel vytvoriť prepojenú sieť kontaktov. Keď sa niekto na môj profil už pozrie, nájde si akú školu som ukončil, kde som pracoval a čo mám za sebou. V sumáre ako aj v skúsenostiach sa môžete predať a ukázať tak, čo vo vás je. Využite všetky záložky a miesta na to, aby ste sa ukázali v najlepšom svetle. Vytvárajte nové spojenia, starajte sa a aktualizujte si svoj profil. Dávajte si pozor na to, aby mal profil hlavu a pätu a dostatočnú výpovednú hodnotu. Je to taká kariérna zoznamka.

Čím zaujímavejší a upratanejší profil máš, tým lepšie pre teba. O tomto som raz napísal blog pre absolventov, ktorých čaká hľadanie si práce a plánujú využiť aj LinkedIN.

Človek by mal LinkedINu dôverovať (pokiaľ so zverejňovaním svojho profesionálneho súkromia nemá problém), mal by si na tom dať záležať, ako jeho profil vyzerá, pretože je to jeho vizitka. Vždy sa poteším, keď prostredníctvom tejto siete nájdeme dobrých a kvalitných ľudí, ktorých môžeme posunúť o niečo vyššie.

 

Čo by si ty poradil vysokoškolákom alebo čerstvým absolventom?

Nielen absolventom. Životopis je jeden z najdôležitejších dokumentov, ktorý v živote napíšeme. Pokojne nech si myslí kto chce, čo chce, nebudem sa s ním hádať. Čas strávený štúdiom je cenný a je škoda ho len tak premrhať. Zapájajte sa do rôznych mimoškolských aktivít, brigádujte, hľadajte a zapájajte sa do projektov. Akákoľvek brigáda, krúžok, skúsenosť, komunitná činnosť ťa rozvíja a v budúcnosti ti pomôžu nájsť si prácu.  Ide taktiež o to, či to všetko vieš správen odkomunikovaťú“predať“.

Neboj sa napísať, že si brigádoval v pokladni v Tescu. Ak by chcel niekto túto prácu nejakým spôsobom zdiskreditovať alebo podceniť, priprav si argumenty. Pracoval si v zahraničnej firme, kde nie je jednoduché sa zamestnať, vyškoliť a určitý čas tu zotrvať.  Neboj sa menovať jednotlivé okolnosti, vďaka ktorým si niečo dosiahol, niekam si sa posunul.  Niektorí to však bohužiaľ nevedia zdôrazniť. Ja sám som v Tescu pracoval tri dni. Keď to niekto prežije, poviem si, že je trpezlivý, vie tvrdo pracovať a je húževnatý.

slavik&stell web pic

V čom robia mladí ľudia najčastejšie chybu?

Veľa ľudí verí, že sa za nich niečo stane samo. Nestane. Mať vysokú školu a čakať, kým ma niekto zamestná? Tak to nefunguje. Človek by v dnešnej dobe mal mať iné kvality, ako len ukončenie školy. Mať rôzne aktivity popri štúdiu je veľmi dôležité. Dobrovoľnícke činnosti, brigády, mimoškolské aktivity ta naučia argumentácii či flexibilite. Nepodceňujte ich význam. Vďaka týmto aktivitám zistíš, v čom si dobrý, získaš nové schopnosti a zručnosti, na ktorých môžeš ďalej stavať.

Úprimne musím povedať, že ani ja som nevedel, čo robiť. Tiež som niekoľko semestrov riešil iné ako som mal. Prišiel však čas, kedy som si to uvedomil a chcel to zmeniť. V dnešnej dobe človek, ktorý skončí vysokú školu si musí vedieť napísať životopis, motivačný list, čo urobiť pre to, aby získal job. Ja som si kúpil knihu za 180 korún, napísal som si podľa nej motivačný list a dodnes si myslím, že je dobrý. Pracujte na sebe. Nemám rád ak niekto povie, že nevie po anglicky, lebo mal zlú angličtinárku. Neverím mu. V dnešnej dobe má filmy, knihy, knižnica je otvorená tiež, možností je jednoducho priveľa na to, aby sa takto mohol vyhovárať.

 

Veľkým problémom je fakt, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia. Aké by mali byť podmienky, ktoré by ľudí pritiahli naspäť na Slovensko?

Myslím, že jedným z najdôležitejších dôvodov je zmysluplná robota. Robiť pre šéfa, od ktorého sa viem niečo nové naučiť a ktorý ma niekam posunie, je veľmi dôležitom faktorom.  Pracovať vo firme, ktorá má nejakú kultúru je potešením. Obsah práce samotnej je však podľa mňa tým najsmerodajnejším faktorom. Taktiež sa domnievam, že peniaze už dávno nie sú jediným faktorom, pre ktorý by sa mladí ľudia vrátili.

 

Táto os zamestnanec, ty a zamestnávateľ je celkom zaujímavá. Aké chyby robia ľudia na pohovoroch?

Áno, našou úlohou je spojiť uponáhľaného šéfa, ktorý je každý deň na inom mieste s potenciálnym zamestnancom. Každopádne, domnievam sa, že uchádzač do zamestnania by si mal viac stáť za svojím slovom. Je neprípustné, aby sme sa o niečom dohodli a pred klientom povedal niečo druhé. Nedávno sa vo viacerých prípadoch stalo, že sme sa dohodli na nejakej výške platu a pred klientom záujemca túto sumu zmenil. Nestrápňuje mňa, ale sám seba a to by si mal uvedomiť. Je to neprofesionálne správanie. Ľudia si tiež nevedia priznať chybu, vyhovárajú sa na celý svet ale na seba sa nepozrú. To nie je dobrý prístup.

Ďalšou chybou, ktorú som spozoroval je skutočnosť, že ľudia častokrát nevyužívajú potenciál naštudovať si informácie o firme. Neberte tieto veci na ľahkú váhu. Dajte si tú námahu vyhľadať fakty o tom, čo firma kam sa hlasite robí, akí ľudia pracujú v manažmente. Ľudia sa boja klopať na dvere.

 

Ako to myslíš, klopať na dvere?

Doslovne. Urob si list firiem, kde by si chcel pracovať. Potom si zisti, akí ľudia tam pracujú a na akom mieste, jednoducho povedané, naštuduj si všetko o firme. Zaklop na dvere, povedz všetko čo si si naštudoval, daj im pádne argumenty prečo chceš u nich pracovať a prečo by si mal byť práve ty ideálnym kandidátom na pracovnú pozíciu. Dokonca moje 3 kolegyne k nám takto prišli, zaklopali, povedali prečo chce u nás pracovať a presvedčili nás, že sú tí, ktorých hľadáme, aj keď sme úplne nehľadali. Každý predsa hľadá pracovitého motivovaného človeka, ktorý vie čo chce. Ak ťa nezoberú, nevadí, aspoň si môžeš povedať, že si pre to urobil všetko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá