Daniel Jahôdka: Nemáme sa za čo hanbiť

  • S robotikou začal už v piatom ročníku. Odvtedy so svojim tímom reprezentuje Slovensko po celom svete. Chce, aby roboty pomáhali ľuďom a uľahčili im život. Aby s nami hrali futbal, tancovali, ale aj zachraňovali životy.
image_1400513633.png
  • S robotikou začal už v piatom ročníku. Odvtedy so svojim tímom reprezentuje Slovensko po celom svete. Chce, aby roboty pomáhali ľuďom a uľahčili im život. Aby s nami hrali futbal, tancovali, ale aj zachraňovali životy.

 

Môžete sa nám predstaviť? 

Sme skupina kamarátov, ktorí sa stretli na základnej škole. Oslovila nás robotika, ktorej sa venujeme dodnes. Máme v tíme dvoch programátorov a jedného konštruktéra. 

 

Aký je váš vekový priemer?

Ja mám 18, ostatní dvaja majú 15 a 14 rokov. Čiže priemer je 15,6.

 

Ako ste sa dostali k technológiám a robotike?

K robotike sme sa dostali na základnej škole. V piatom ročníku sme šli na na ukážku krúžku s názvom LEGO. Veľmi nás to zaujalo aj napriek tomu, že išlo už o pomerne staršiu technológiu. Prihlásili sme sa na tento krúžok. Najprv sme síce pracovali so staršími stavebnicami, no neskôr sme dostali aj nové druhy.

 

Na čom momentálne pracujete? (typ robota, pozn. redaktora)

Aktuálne pracujeme na projekte ,,Robot tanečník“. Bude to robot z animovaného filmu The Minions (známeho skôr ako Ja, zloduch). Konštrukcia pozostáva z drevenej kruhovej podložky, na ktorú je pripevnený hliníkový rám. Na podložku sú pripevnené LEGO motory so senzormi – tlakový na spustenie tanca a svetelný, aby robot nevyšiel z vyznačeného priestoru na tancovanie. Na hliníkový rám je upevnená LEGO konštrukcia s motormi pre ruky a taktiež NXT kocka – v podstate malý počítač. Je to takpovediac rozum celého tanečníka, do ktorého sa zapájajú jednotlivé senzory, motory a svetlá. Kocku programujeme pre synchronizáciu s hudbou.

 

 

Ako sa stretávate? Ako pracujete? Ako vyvíjate?

Stretávame sa na základnej škole, ktorá vlastní stavebnice LEGO NXT Mindstorms. Pracujeme vždy v piatok, pretože ja chodím na strednú školu, ale stretávame sa na mojej bývalej ZŠ, ktorá mi umožňuje pokračovať v robotike. Vyvíjame tak, že na začiatku školského roka sa rozhodneme, ktorú súťažnú kategóriu ideme skonštruovať. Následne sa rieši samotná konštrukcia a neskôr programovanie. Pri kategórií „tanec robotov“ sme od začiatku riešili tanečné vystúpenie, a teda choreografiu, tanečníkov, hudbu, osvetlenie, kulisy a kostými. My sami sa tiež učíme tancovať, keďže musíme svojim tancom doprevádzať robotov.

 

Dá sa to stíhať popri škole? Dáva vám škola nejaký priestor (časový a fyzický) ?

Určite sa to dá stíhať. Keď človek chce, tak si veci dokáže zariadiť. Škola nám dáva priestor v realizácií tohto krúžku a mne dáva možnosť ďalej pokračovať napriek tomu, že už tam neštudujem.

 

Zúčastnili ste sa viacerých súťaží v rôznych kategóriách. Ktorý úspech si najviac ceníte?

Z robotiky si ja najviac cením postup na Majstrovstvá sveta RoboCup 2011 v Istanbule, kde sme skončili na 11. mieste spomedzi viac ako stotisíc účastníkov. Taktiež ma teší, keď sa z roka na rok zlepšujeme. To je vidieť aj na výsledkoch súťaží.

 

Onedlho Vás čaká svetové finále RoboCup v Brazílii. Čo plánujete ukázať?

Bude to vystúpenie s názvom The Minions, kde budeme spolu s robotmi tancovať na známu pesničku YMCA. V roku 2011 sme vystupovali s tanečníkmi v krojoch, no tento rok sme sa rozhodli spraviť populárnejšie vystúpenie, keďže dosť bodov môžete získať za „atmosféru“, ktorú v publiku navodíte. Teda, ak sa publikum pridá do tanca a spevu, máte obrovské plus, ktoré v niektorých prípadoch prekračuje až to konštrukčné a programátorské hľadisko.

 

 

Ako vás ľudia môžu podporiť, aby sa váš sen – účasť na finále v Brazílii – splnil?

Keďže všetky financie súvisiace s účasťou na súťaži si platíme sami, najväčšou podporou pre nás je pomoc pri financovaní. Vytvorili sme web stránku www.poslinasdobrazilie.sk, kde môžete vidieť dva typy podpory – sponzorstvo a darovanie. Určite budeme radi, keď si našu stránku pozriete. V prípade finančnej podpory máme prichystané viaceré odmeny. Jednou z nich je umiestnenie loga na web stránku, na tímové tričká alebo reklama v priestoroch súťaže.

 

Ako vnímate slovenské technologické talenty v porovnaní so svetovou úrovňou?

Môžem hovoriť hlavne o RoboCup Junior a tam sú podľa mňa slovenské talenty na rovnakej, ba až lepšej úrovni. Slováci častokrát vyhrali Majstrovstvá sveta a „rozdrvili“ konkurenciu. Naše talenty majú určite veľký potenciál, nemáme sa za čo hanbiť.

 

Čo plánujete vytvoriť v najbližšej dobe?

Pravdepodobne nejaký startup.

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá