Dobrovoľníctvo je čoraz populárnejšie, môžeš vďaka nemu objaviť svet za minimum

  • Dobrovoľníctvo alebo „volunteering“ sa dnes posúva do trochu odlišnej úrovne, ako to bolo v minulosti. Narastá počet dlhodobých cestovateľov. Tím nie je po chuti pracovná doba 9-5 a každodenný stereotyp. Využívajú dobrovoľnícke programy a sú tak schopní cestovať aj niekoľko mesiacov, niekedy aj rokov vkuse.
voluncov
  • Dobrovoľníctvo alebo „volunteering“ sa dnes posúva do trochu odlišnej úrovne, ako to bolo v minulosti. Narastá počet dlhodobých cestovateľov. Tím nie je po chuti pracovná doba 9-5 a každodenný stereotyp. Využívajú dobrovoľnícke programy a sú tak schopní cestovať aj niekoľko mesiacov, niekedy aj rokov vkuse.

 Za posledné roky dobrovoľnícke programy zažili naozaj citeľný „progress.“ Už to nie sú len výlety do Afriky a stavanie škôl alebo vodných púmp. Aj keď klasické dobrovoľníctvo stále funguje, do popredia sa dostáva moderný „volunteering“. Ten poskytuje backpackerom, digitálnym nomádom a dobrodruhom možnosť zažiť niečo nové, znížiť náklady na cestovanie a spoznať kultúru krajiny podľa vlastného výberu.

vcz

Možnosti sú takmer neobmedzené. Môžeš sa starať o tučniaky v Juhoafrickej republike, kontrolovať zahrabané vajíčka korytnačiek v Kostarike alebo predávať pivo na pláži v Nicaragui. Práce sú naozaj rôzne a je z čoho vyberať . Nemusí pracovať len v poľnohospodárstve na farme. Často sú ponúkané pozície na recepcii v hosteloch, vyučovanie angličtiny alebo práca v oblasti marketingu.

volcz

Pracovna doba je samozrejme individuálnou záležitosťou, avšak obvykle sa dá dohodnúť na 4-7 hodín denne. Strava a ubytovanie sú prevažne zadarmo. Taktiež môžeš ľahko získať rôzne bonusy, v závislosti od miesta práce. Niekedy sú to zľavy na potápanie, vypožičanie si surfu alebo autobus na pláž zadarmo. Ak si netrúfaš vycestovať na niekoľko mesiacov, je možné nájsť aj krátkodobé dobrovoľnícke programy na 14 dní.

v2

Odídem z práce a budem cestovať.“ Určite to mnohým z nás aspoň raz prebehlo hlavou, keď sme čakali v zápche, aby sme sa zavreli do klimatizovanej kancelárie, kde musí mať človek prinajmenšom nadprirodzené schopnosti, aby sa mu podarilo nastaviť teplotu, ktorá bude vyhovovať všetkým prísediacim.

Niektorí o tom snívali, iní mali toľko odvahy, že to povedali nahlas. Avšak, ak má prísť k činom, všetky tie záväzky, prekážky a neistota sú skvelým dôvodom, prečo je lepšie nechať to radšej na inokedy, čiže na nikdy. Tak teda pracujeme až do dôchodku a aby sa nepovedalo vyrazíme na týždeň do Chorvátska, lebo to je istota. A vyzerá to tak, že Slovákom istoty naozaj vyhovujú.

v8

Kde hľadať?

Portál Workaway je jeden z najväčších na vyhľadanie „moderného dobrovoľníctva.“ Ponuky sú z celého sveta vrátane USA, Austrálie, Nového Zélandu, Ázie, Afriky alebo Európy. Jednotlivé ponuky si môžeš prezerať zadarmo. Ak chceš niekoho kontaktovať je potrebné zaplatiť 23 eur, táto suma zahŕňa aktiváciu tvojho účtu na dva roky.

workaway

Workaway má výhodu filtrácie výsledkov. Jednoducho si nájdeš ponuky v Južnej Amerike a napríklad konkrétne len tie, ktoré sa týkajú marketingu. Alebo chceš ísť do Thajska a starať sa o zvieratá? Žiaden problém, do filtru zadaj Thajsko a do kľúčových slov napíš „animal care.“

 

Platforma GoAbroad ponúka programy z celého sveta a je veľmi jednoduché sa v nej orientovať. Môžeš si vybrať typ programu, teda či sa zaujímaš o prácu, štúdium alebo TEFL certifikát.

Momentálne je v ponuke napríklad ochrana korálových útesov v Austrálii , výskum chovania žralokov na Fiji alebo práca s jaguármi v Costa Rice. V prípade niektorých programov, o ktoré je veľký záujem sa platí aj programový poplatok, takže treba dávať pozor a naštudovať si podmienky. Ak budeš pozorne hľadať, môžeš naraziť na skutočné drahokamy.

Heplx je plný bio-fariem, rančov ale aj iných aktivít, ako je  pomoc v hosteloch či práce na lodiach. Nájdeš tu aj ponuky práce v yoga centrách alebo sa môžeš stať pomocníkom pri výrobe čokolády.

helpx
Princíp je tu v podstate rovnaký, ako u Workaway. Treba sa zaregistrovať zaplatiť registračný poplatok 20 eur, nájsť krajinu, v ktorej chceš pôsobiť, skontaktovať sa so svojím hostiteľom, dohodnúť sa na podmienkach pobytu a potom už len zbaliť nejakú tú pracovnú kombinézu a vyraziť na dobrodružstvo tvojho života, pokojne aj na druhý koniec planéty.

zdroj fotografií: hands.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá