Drony vznášajúce sa hodiny len vďaka veternej energii

  • Aj keď sú komerčné drony každým mesiacom stále viac sofistikované, väčšina z nich nevydrží bez nabitia viac než asi 20 minút. Jeden Startup má však v pláne drona, ktorý vo vzduchu vydrží hodiny.
image_1425137840.jpeg
  • Aj keď sú komerčné drony každým mesiacom stále viac sofistikované, väčšina z nich nevydrží bez nabitia viac než asi 20 minút. Jeden Startup má však v pláne drona, ktorý vo vzduchu vydrží hodiny.

 

Kalifornská spoločnosť Xair Unmanned Aerial Systems, vytvorila prototyp „fixed-wing“ drona, ktorý využíva veternú energiu na udržanie sa vo vzduchu po dobu niekoľkých hodín. Hoci má 700 gramový lietadielko malý solárny panel, ktorý napája elektroniku a vstavanú batériu, je to práve vietor, vďaka ktorému sa vo vzduchu udrží takto dlho. Počas pokusov sa im podarilo udržať drona vo vzduchu viac ako dve hodiny bez nejakého významného vyčerpania batérie. Zakladajúci inžinier Seshu Kiran dodal, že teoreticky by mohol dron letieť nekonečne dlho avšak len za predpokladu tých správnych veterných podmienok.

 

 

XAir vyvíja viacero leteckých a pozemných kontrolných systémov, softvérov a senzorov spolu s niekoľkými rozličnými variáciami dronov. Niektoré majú štruktúru s pevnými krídlami, iné majú rotory. Spoločnosť sa zameriava najmä na poľnohospodársky priemysel, ťažobné spoločnosti, kontrolu infraštruktúry, kinematografiu, mini-cargo. Vo všetkých prípadoch je očividný dopyt po dronoch schopných dlhého letu.

Veľkým problémom sú regulácie použitia týchto zariadení, nakoľko v US je ich komerčné použitie obmedzené podľa pravidiel FAA (Federal Aviation Administration). Tieto pravidlá ovplyvnia komerčné drony s váhou menšou ako 25 kg ich limitujú na maximálnu letovú výšku 150 metrov a letovú rýchlosť 160 km/h. Do času, kým tieto pravidlá nadobudnú plnú platnosť musia odvetvia, ktoré pre takéhoto drona nájdu využitie zabezpečiť, aby boli do istej miery oslobodené od týchto regulácií, no je jasné, že takéto výnimky nie je ľahké získať.

 

Seshu Kiran tvrdí, že impulzom pre XAir veterného drona je jeho využitie vyžadujúce si dlhšie lety, ktoré nemôžu byť uskutočnené tradičnými batériou napájanými systémami. „Pre diaľkové letecké úlohy hrajú batérie rolu záťaže. Znižujú tak rentabilitu. Využívanie veternej energie na samotný let a výkon drona pre pohyb v požadovanom smere, či len obyčajné vznášanie sa dodáva značné zlepšenie parametrov a rovnako aj bezpečnosti.“

 

 

Tento ani nie kilový prototyp – tento rozmer a váhu považujú za vhodný, nakoľko jeho prípadná strata alebo nehoda počas testovania nebude znamenať významné straty – je vybavený elektronickou kontrolou, senzorom veternej rýchlosti, mikropočítačom a softvérom, ktorý analyzuje a nastavuje smer a dynamických komponentov podľa prúdenia vzduchu.

XAir existuje približne pol roka a veľa z inofmácií ohľadom projektu je stále pod rúškom tajomstva.

 

Zdroj: venturebeat.com

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá