Dušan Matuška a jeho OCTAGO: Slovenské workout ihriská, ktoré mieria za hranice!

  • Dušana som pred našim stretnutím vôbec nepoznal a pôvodne som sa ho prišiel spýtať na jeho projekt OCTAGO, v ktorom sa ako partia chalanov venujú výstavbe kvalitných workoutových ihrísk a mnohým iným aktivitám s tým spojeným.
image_1448911208.jpeg
  • Dušana som pred našim stretnutím vôbec nepoznal a pôvodne som sa ho prišiel spýtať na jeho projekt OCTAGO, v ktorom sa ako partia chalanov venujú výstavbe kvalitných workoutových ihrísk a mnohým iným aktivitám s tým spojeným.

 

Dušan Matuška sa však ukázal ako veľmi zaujímavý chalan, ktorý stíha zároveň tak milión vecí naraz a OCTAGO je len jednou z nich. Tento jeho projekt v týchto dňoch navyše bojuje vo finále súťaže Študentská podnikateľská cena 2015, kde patrí medzi horúcich kandidátov na víťazstvo. Ako sa teda jeho biznisu darí a či budú čoskoro na slovenských „preliezkach“ cvičiť ľudia po celom svete, aj to nám prezradil v zaujímavom rozhovore.

 

Ahoj Dušky, škola, cvičíš, Octago, osobný rozvoj na školách..koľko má tvoj deň vlastne hodín? :)

Nazdar Martin. Veru tých vecí, ktoré počas dňa robím je naozaj dosť. Našťastie, všetky sú v súlade s mojou víziu, tým kam chcem smerovať a čo za sebou zanechať. Stále sa snažím niektoré z nich okresať, ale mám pocit, že keď sa jednej aktivity zbavím, tak mám na krku hneď dve ďalšie, ktoré ma bavia a zapadajú do vízie ešte viac ☺. Spánok predstavuje čoraz menšiu a menšiu zložku môjho dňa, ale ešte ho držím na udržateľnej úrovni. Nazývam sa nepriamo úmerným typom človeka. Čím mám menej voľného času, tým mám pred spaním viac energie. Snáď to tak skoro neprestane :)

 

 

Tak aký je ten recept na stíhanie toľkých vecí zároveň?

Kiež by som mal nejaký ten time management gumidžús na spomalenie okolitého sveta. Môj problém však vyriešil Ujo Gúgl. Nie je to až tak dávno čo som začal naplno využívať Google Kalendár. Dovtedy som držal takmer všetko vo svojej hlave, nestíhal som a na zopár meetingov som sa už radšej kvôli meškaniu ani nedostavil. Dnes môj kalendár prekypuje farebnými okienkami a dokonca sme si ich s priateľkou aj nazdieľali, nech si vieme plánovať spoločné chvíle… keď efektivita tak v každej oblasti. Ak by im náhodou spadli servery, tak by som celý deň musel sedieť doma a spomínať, čo som mal v pláne. Každopádne odporúčam delegovať toho čo najviac na svoj kalendár. Veľa času mi pridalo zablokovanie news feed, tzv. nástenky na facebooku. Žiadne scrollovanie, rozklikávanie článkov o techmatchi alebo pozeranie Thug Life kompilácií. Pojem voľný čas zrazu začal mať zmysel.

Ďalšia vec, vďaka ktorej nemám plnú hlavu je moja najlepšia kamarátka- externá nabíjačka na telefón. Bez nej by som si už život nedokázal predstaviť. Keďže väčšinu vecí vybavujem cez telefón, mám ho stále na ňu napojený. Boh žehnaj tejto modernej dobe ☺

Najväčší prínos však pre mňa malo nasledovné. Jedného dňa som si zrekapituloval, čo všetko som robil počas posledných 2 týždňov. Prednášky, drobné návyky, čas strávený na facebooku atď. Následne som sa zbavil všetkých aktivít ktoré nepodporovali obraz toho ako chcem aby môj život vyzeral. Zrazu mi vznikli obrovské časové diery kedy som dokázal priebežne oddychovať, plánovať alebo ich zaplniť inou zmysluplnou činnosťou.

 

Začal by som Octagom, pre ktoré som ťa predovšetkým oslovil. Ako sa to celé dalo dokopy?

Celé to začalo zhruba pred 3 rokmi, keď ma chalani zlomili ísť s nimi cvičiť na detské preliezky. Namotali sme sa vtedy na vyrysovaných černochov z Bronxu, ktorí dávali neuveriteľné veci na obyčajnom zábradlí, či stojanoch na bicykle. Postupne sa nás nazbieralo v Piešťanoch cca 30 aktívnych fanatikov a išli sme na mestský úrad s tým, že by sme chceli špeciálne ihrisko určené na cvičenie s vlastnou váhou(kalisteniku).

Mesto sa nadchlo a s ich veľkou podporou do pol roka vznikol jeden z top workout parkov na Slovensku. Na otváracej akcii ktorú sme organizovali, nás oslovili predstavitelia z iných miest, že by mali záujem o podobný workout park u nich. Vtedy nám skrsla myšlienka premeniť naše hobby na podnikanie. Keď som si uvedomil, že vďaka tomu ako sme chodili na úrad a vybavovali telefonáty a papiere majú teraz deti priestor na cvičenie a videl ich tam pravidelne, povedal som si že presne toto má zmysel a chcem to robiť aj naďalej.

S výstavbou prvého parku sme začali tento rok niekedy v marci a koncom novembra bude stáť už deviaty. Z toho 3 z nich máme v Chorvátsku a jeden v Rakúsku. Budúci rok plánujeme obsadiť ešte ďalšie krajiny v západnej Európe.

 

 

Plány s expanziou do zahraničia vyzerajú dosť brutálne, prezradíš viac?

Ak všetko vyjde ako má, tak budeme partnerom najväčšej asociácie kalisteniky na svete v regióne strednej Európy plus pre zopár južných krajín. Na západ máme zase našliapnuté cez jedného investora, ktorému sa naša myšlienka veľmi páči. Všetko ešte stojí na ďalších rokovaniach, ale vyhliadky sú zatiaľ viac ako pozitívne. ☺

 

Čo je tá esencia, ktorá robí z Octago úspešný projekt?

Z môjho pohľadu je to spôsob, akým rozmýšľame o celom projekte. Skladá sa z viacerých aktivít navzájom prepojených a podporujúcich sa. Zo začiatku to boli len ihriská, no teraz už nie sme len spoločnosťou, ktorá postaví kovovú konštrukciu a ide ďalej. Naším ihriskám vdychujeme život cez rôzne akcie a tréningy pre verejnosť, ktoré organizujeme. Chceme podchytiť kalisteniku a prirodzený pohyb v celej svojej šírke. Vybudovať aktívnu komunitu. Naše ihriská majú byť tým priestorom kde sa táto komunita bude stretávať, navzájom sa motivovať, posúvať vpred a vytvárať nové priateľstvá. Či už je to výstavba ihrísk, workout kempy, ktoré organizujeme v Chorvátsku, verejné tréningy, benefičné akcie alebo workshopy na školách, všetko podporuje našu víziu. A to umožňovať prirodzený pohyb ľuďom každej generácie. Chceme im dať možnosť zmysluplne tráviť svoj voľný čas, prácou na sebe. Nie nadarmo je naším mottom „ Life matters.“ Záleží nám na zdraví a živote spoločnosti, v ktorej žijeme.

A tiež je to pre nás hobby. Vôbec neuvažujem ako o práci, keď robím niečo OCTAGO- related. Nemám problém v nedeľu vytvárať prezentáciu alebo plánovať ďalšie kroky úplne v klídku s úsmevom na tvári a vo flow. ☺

 

 

„Tých zopár klišé stačí k tomu, aby človek uspel.“

 

To celé sa upieklo za necelý rok od založenia firmy. Že ty máš nejakú supermotivačnú myšlienku, ktorú skrývaš pred svetom :)

A do kelu, teraz to musím prezradiť ☺ Moja supermotivačná myšlienka znie: „Nehľadajte supermotivačné myšlienky.“

Aj keď som tomu neveril pred tým, tých zopár klišé jednoduchých výrokov typu: “rob to čo ťa baví“, „neustále sa zdokonaľuj“, „keď spadneš zase vstaň“ naozaj stačia k tomu, aby človek uspel. Keď som bol mladší, mal som potrebu neustále hľadať nové spôsoby sebamotivácie, toho ako si zmanažovať čas a ako aplikovať tzv. „Tajomstvo“. Je to zväčša len naháňanie sa za prázdnymi rečami. Bez akcie vo finále, bez toho úkonu kedy zdvihneš telefón(alebo svoj zadok), či napíšeš mail potenciálnemu biznis partnerovi, sa nič nemení. Dnes sa už pousmejem nad tým ako sa prepĺňajú motivačné prednášky ľuďmi, ktorých volám „vymetači seminárov(resp. svojich hláv)“. Hľadajú ultimátnu formulku na život. Mám ale pocit, že je to v podstate jednoduché a leží nám to pod nosom. Nevravím, že semináre a workshopy sú zlé. Milujem ich. Hlavne kvôli networkingu.  Ale choďte na tie, ktoré vám dajú do ruky praktické nástroje a techniky a nie len vízie úspechu.

 

Samozrejme to všetko nerobíš sám, máš okolo seba kopec šikovných ľudí. Môžeš nám predstaviť chalanov, ktorí makajú s tebou?

Jasné. Bez nich by nebolo žiadne OCTAGO. V prvom rade tu je Marko Marušo Rybárik, ktorý ako prvý prišiel s myšlienkou pretavenia nášho hobby do biznisu. Milujem jeho nadšenie a myslenie out of the box. Venuje sa vo firme marketingu, spravovaniu webov a sociálnych sietí, rozvoju workout komunity a je to tiež veľký pán idea mejker. Obdivujem jeho trpezlivosť so mnou a je pre mňa inšpiráciou, čo sa týka vcítenia sa do druhých.

Maťo Malast je ten, ktorý nás drží pevne pri zemi a bráni, aby sme si nekontrolovateľne ulietavali ☺ Je to hlavný technik a projektový manažér. Spravuje financie, má prehľad v dokumentoch, faktúrach a zmluvách a podľa môjho názoru je neskutočný makač. To čo povie platí, dá sa na neho perfektne spoľahnúť a keby dostanem infarkt tak viem že OCTAGO prežije ☺

V neposlednom rade OCTAGO Core Team dotvára Timo, ktorý má skúsenosti s biznisom v zahraničí, veľmi dobre sa vyzná v úradných veciach a sponzoringu a dokáže vybaviť aj nevybaviteľné.

Myslím že sme vytvorili dokonalý mix pre úspešný projekt a verím že v takejto atmosfére budeme napredovať aj do budúcna.

 

 

Ty sám si ale nebol rodený cvičenec, všakže?:)

To si úplne trafil :D Moje stredoškolské zranené ego spôsobilo, že som začal navštevovať v druhom ročníku posilku a chcel byť široký ako zárubňa. Lenže posilka bola celá prepotená a plná hrubokrkých zazerajúcich chlapcov, takže po pár pokusoch som sa na to vykašľal. Potom ma chalani zlomili ísť s nimi cvičiť von na hrazdy. Nemyslel som si, že obyčajný zhyb na hrazde dokáže byť tak náročný(dal som vtedy sotva jeden) a prekvapilo ma ako veľmi málo viem ovládať svoje vlastné telo. Povedal som si, že nepotrebujem byť zaliaty a nafúknutý ako obláčik, ale mať dostatočnú silu na cviky s vlastným telom. Od vtedy sa snažím cvičiť každý deň ráno doma(ak teda nemám v okolí nejaké to naše OCTAGO ihrisko) zhruba pol hodinu a postupne budovať svoju formu.

 

V Octago budujete workoutové ihriská, no počul som, že organizujete aj rôzne kempy. Čo si má pod tým ktokoľvek predstaviť?

No jasné, popri výstavbe máme kopec ďalších aktivít spojených so zdravým životným štýlom. Náš OCTAGO Camp je v podstate dovolenka spojená s cvičením. 7 dní v slnečnom Chorvátsku makáš na svojej fyzičke a popri tom sa vyvalíš na pláž alebo hodíš hneď do vody. Podarilo sa nám tento rok zorganizovať dva turnusy a v lete 2016 plánujeme mať už štyri.

Keďže aj v našej rodnej krajine máme krásne podmienky uvažujeme o jarných a jesenných kempoch v Jasnej. Cvičenie spojené s turistikou po nádherných horách. Sám som zvedavý ako to celé vyjde.

 

 

Street Workout je na prudkom vzostupe, niekto si bez neho nevie predstaviť život, iní tvrdia, že skutočné svaly sa budujú v gyme. Teraz máš príležitosť im to natrieť – prečo street workout a nie posilka? :)

Každý si nájde to svoje a preto nechcem nikoho odrádzať od posilky, sám som tam začal. Prečo som ale prešiel na cvičenie s vlastnou váhou? V posilke som mal pocit, že tam pravidelne vládla nepriateľská atmosféra. Hrubokrké stálice zazerali na nás chudých nováčikov a nikto neprišiel aby trošku poradil. Dlho sme museli čakať na lavičky a činky, ktoré boli lepkavé od potu, sami sme sa tiež neskutočne potili keďže to bolo vnútri bez klímy a hlavne hrávali hroznú hudbu :D

Tiež sa väčšinou pri cvičení s činkami izolujú svaly namiesto komplexného cvičenia na hrazdách. Aj keď treba to dopĺňať cvikmi na nohy. Cvičenie s vlastnou váhou je ten najprirodzenejší pohyb a preto som jeho zástancom. Každopádne som skôr zameraný na rozvoj podnikania ako trénerské zručnosti preto len takto stručne a nie veľmi odborne :P

 

Taká zvedavá otázka, dokáže vás Octago uživiť?:)

Ukojím teda tvoju zvedavosť ☺ Nie sme ešte v štádiu, aby sme si dokázali pravidelne vyplácať mzdu a žiť iba z nej. Nie je to ešte ani rok čo fungujeme, reálne sme začali pracovať od marca tohto roka. Aj keď som veľmi rád a hrdý na to, že sme si vrátili všetky náklady, ktoré sme v úvode do firmy vložili.

Čaká nás ešte dlhá cesta k tomu, aby OCTAGO pravidelne živilo viacerých ľudí. Viem ale, že ideme správnym kurzom

 

Okrem cvičenia sa dosť venuješ aj osobnému rozvoju. Tam to často aj končí, každý pracuje na sebe a okolie moc nerieši. Ty si však dostal tento “predmet” na školy. Prečo si do toho šiel a ako sa to upieklo?

Začal som sa s touto oblasťou pohrávať niekedy koncom strednej. Vtedy som veľa čítal a postupne zistil, ako veľmi by mi bolo toto know how nápomocné už začiatkom štúdia. Keď som priplával do Bratislavy spoznal som sa s Gabikou a Henikou. Obe cítili rovnakú potrebu odovzdať vedomosti mladej generácií a uľahčiť náročný život stredoškoláka.

Vtedy sme prišli s nápadom predmetu pre stredné školy, ktorý by zahŕňal oblasti ako vzťahy, zdravie, kariéra, duševný rozvoj, jednoducho všetko čo nás vie pripraviť na život a čo na strednej chýba.

Z toho vzišiel aj názov predmetu Životológia. Pamätám si, ako sme na dlážke s dekou pod zadkom vypracovávali učebné osnovy pri rannom zelenom čaji ☺

V máji tohto roka sme odpálili pilotnú verziu 10 skúšobných hodín na strednej škole v Pezinku. Deti boli nadšené, dokonca sa pýtali aj z iných tried či môžu ísť na hodinu Životológie. Zároveň sa na nás chodili pozerať aj učitelia, že ktorí blázni sa to dobrovoľne a zadarmo vracajú na strednú školu ☺

 

 

Je to niečo, čo ti vyslovene na školách chýba? Čo si myslíš o našom školstve? Ako by sme ho mohli posunúť dopredu?

Na školách chýba podľa mňa zapálenie učiteľov pre ich predmet a snaha inšpirovať žiakov. Mali sme väčšinou najradšej tie predmety, kde učiteľ bol skvelý človek s férovým prístupom a dokázal jeho vášňou nakaziť aj nás. Naopak sme nenávideli tie, kde si učitelia len dokazovali, akí sú králi a neprijímali iné názory. Ak učiteľ dokáže v dieťati vzbudiť zvedavosť, učenie prestáva byť trápením. Tiež ma mrzí že sa stále nezmenil trend sústredenia sa hlavne na slabé stránky namiesto vylepšovania tých silných. Vychovávame priemerných žiakov pretože na všetkých ideme rovnakým metrom. Mali by sme individualizovať učebné plány podľa toho, kde má každý z nás svoj prirodzený talent a na tie oblasti sa zamerať. Až potom sa staneme krajinou odborníkov a budeme robiť to, čo nám ide najlepšie.

Veľmi v tomto obdivujem LEAF a ich novú iniciatívu LEAF Academy. Od budúceho septembra otvárajú dvere mladým stredoškolákom a ich prístup k výučbe bude naozaj jedinečný. Určite ich sledujte.

 

Čo reakcie učiteľov, ale predovšetkým detí? Majú záujem o osobný rozvoj, alebo prednášky prečakali ťukaním do facebooku?

Mali sme obe skupiny. Všimli sme si ale, že tie fejsbukové typy tiež nenápadne dávali pozor a počúvali čo sa deje, no pred svojimi spolužiakmi sa hanbili dať najavo svoj záujem. Z hodiny na hodinu to ale bolo lepšie a lepšie. Je úžasné, aké vyspelé názory majú stredoškoláci, keď im dáš priestor sa vyjadriť a naozaj ich vypočuješ. Osobne som na začiatku čakal práve tú skupinu fejsbukových ťukačov, ale milo nás prekvapili ☺

 

 

Aké sú tvoje plány pre ďalšie napredovanie projektu?

Tento rok si rodičia na rodičovskom združení odhlasovali pokračovanie Životológie a my uvidíme, ako to časovo zvládneme. Naším cieľom je nájsť a zaškoliť mladých mentorov po celom Slovensku a dostať Životológiu na každú strednú školu. Na to budeme potrebovať dostatočne veľký team takže sa neváhajte ozvať ak máte chuť sa na takomto projekte podieľať ;)

Do budúcna chceme tiež vytvoriť online platformu s videami a úlohami, ktorá bude zahŕňať aj rodičov. Chceme ich motivovať vzdelávať sa spolu so svojimi deťmi a tak si vytvoriť zdravší vzájomný vzťah.

 

„Robiť biznis globálne, angažovať sa lokálne.“

Máš svoju firmu, ako je to podľa teba s podnikaním na Slovensku? Mnoho ľudí sa sťažuje a vykrikuje po diskusiach, že jediný dobrý život je v zahraničí. Čo myslíš?

Je to zatiaľ veľmi krátka doba na to, aby som prostredie objektívne zhodnotil. Zúčastňujem sa ale množstva podnikateľských konferencií, networkingových akcií a startup eventov kde počúvam príbehy rôznych podnikateľov, aké mali problémy a čo by okolo seba pomenili. Mnoho z nich hneď uvažuje o expanzii do zahraničia kvôli vyššej kúpyschopnosti obyvateľstva a v tomto s nimi súhlasím. Preto sa aj my rozhliadame na západ. Ľudia sa tam viac starajú o to, v akom prostredí žijú a zveľaďujú ho. U nás je to skôr výnimka. Tak isto stará známa vymožiteľnosť práva je u nás dosť deravá. My sme s tým zatiaľ skúsenosť nemali, no pri veľkých zákazkách by nás nevyplatenie faktúry mohlo ohroziť. Čo sa života týka srdce mám stále na Slovensku ☺ Možno sa to časom zmení ale vždy to bude moja LoveCountry. Chcem sa držať svojho motta: “Robiť biznis globálne, angažovať sa lokálne.“ Snažme sa posunúť ten náš stred Európy o čosi bližšie jeho západným kamarátom.

 

 

Ako vidíš budúcnosť Slovenska? Keby máš tú možnosť, akým smerom by sa naša krajina uberala? Hovorí sa, že máme kopec šikovných mozgov.

V máji sme sa ako OCTAGO zúčastnili súťaže Social Impact Award kde som spoznal chalanov z Quake ResQ. Namakaní stredoškoláci, ktorí pomáhajú zachraňovať životy pri zemetraseniach. Vtedy som si uvedomil že potenciál mladých Slovákov stále silnie.

Budúcnosť Slovenska vidím pozitívne, ale len v jedinom prípade. Ak sa my mladí budeme pýtať čo môžme urobiť pre Slovensko a nie čo by malo ono urobiť pre nás. Taktiež vzdelávací systém mi príde taký strnulý, že odporúčam mladým zobrať vzdelávanie do vlastných rúk. Je nespočetne veľa online kurzov na všetky možné témy. Stránky ako Edx.com., MIT free courses, Khan Academy, Coursera, Udemy, Iversity… Stačí si len nájsť čo ťa zaujíma a pustiť sa do štúdia. Ak sa budeme spoliehať, že po škole nejako bude, dostaneme výborné zamestnanie a štátik sa postará, potom odporúčam naozaj ísť do zahraničia a skúsiť šťastie tam.

Keby mám moc určiť, kam by sa mala naša krajina uberať urobím nasledovné: Prekopem celý vzdelávací systém od základov(na čom aj pracujeme so Životológiou), postavím ho na vzdelávaní podľa silných stránok, prepojení s praxou, mentormi a spoluprácou so zodpovednými firmami.  

Odmeňujem učiteľov podľa toho aké získajú hodnotenia od žiakov. Celkovo mládež efektívnejšie informujem o všetkých možnostiach ktoré sa im naskytujú a motivujem k zapájaniu sa. Zaviedol by som do školách povinné predmety: Kritické myslenie, finančná gramotnosť, rétorika a osveta pohybu.

Moje zmeny by sa týkali hlavne vzdelávania pretože v tomto odvetví sa pohybujem a tu vidím najväčšiu pridanú hodnotu pre krajinu.

 

Robíš toho fakt veľa, no ja si tipnem, že nie vždy máš energiu a chuť makať. Koniec koncov, máme to my všetci. Ako tieto stavy prekonávaš?

Taký ten pocit nechuti do života a hlavne do práce nemávam veľmi často. Myslím si, že tomu veľmi napomáha moja prevencia a to, že takmer každé ráno 20 minút meditujem(odporúčam na to každému appku Headspace) a cvičím. Keď to na mňa predsa len doľahne, doženiem svoj spánkový deficit doma v Piešťanoch cez víkend. Rodičia ale nie sú nadšení, keďže by ma radi zapojili do rôznych domácich prác ☺ Tiež si každý večer zapíšem 3 veci, ktoré mi v ten deň urobili radosť a ráno si poviem 3 veci, na ktoré sa v ten deň teším. Myslím, že aj tieto mikronávyky spôsobujú moju vyššiu odolnosť voči vysávačom energie a iným prekážkam dňa ;)

 

 

Pri našom stretnutí som zbadal knihu po tvojom boku. Keby máš odporučiť tri knihy, ktoré ťa najviac v živote posunuli..?

Áno, pamätám si na to, bola to kniha Podnikateľský mýtus od pána Michaela Gerbera. Perfektná literatúra pre začínajúcich podnikateľov. No hlavne pre tých, ktorí už podnikajú, príliš stotožňujú svoj život s firmou a nemajú čas na nič iné. Z môjho pohľadu nutnosť v knižnici každého, čo chce postaviť úspešný biznis. Vtedy som ju už čítal druhý krát a stále mi dá nové nápady.

Ďalšou knihou ktorá mi neskutočne pomohla a dokonca spôsobila, že som pre jej autora rok pracoval je Konec Prokrastinace. Know how podložené vedeckými štúdiami o tom, ako nájsť svoju víziu, aký bullshit je motivácia cieľmi a ako manažovať svoju produktivitu. Polopatistické podanie a ihneď aplikovateľné techniky. Prečítaná asi 5 krát a znova sa k nej onedlho plánujem vrátiť.

Trojicu uzavriem jednou z prvých, ktoré spôsobili zlom v mojom živote a to je známa vec od Dalea Carnegieho- Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí. Názov evokuje trošku manipulatívne prístupy ale opak je pravdou. Z môjho pohľadu biblia medziľudských vzťahov. Keď tak o nej píšem teraz, musím veru po ňu zbehnúť do Piešťan, nech ju mám pri sebe na nahliadnutie a čerpanie múdrosti ☺

Vedel by som odporučiť kopec ďalších, ale nie je priestor. Preto ma neváhajte kontaktovať napr. na Facebooku, rád vám pomôžem ;)

 

„Najviac ma zmenilo to, že som sa naučil mať rád sám seba.“

 

Nebol si však vždy takýto. Prezradil si mi, že na strednej si nebol v ideálnej partii a tvoje hodnoty boli dosť odlišné. Čo ťa zmenilo na človeka, akým dnes si?

Pravda. Mojím problémom koncom základnej a začiatkom strednej školy bolo, že som nosil poriadnu masku. Správal som sa podľa toho, aby ma okolie bralo, aby som zapadol. Obliekal som sa do vyťahaných rapových riflí s pudlom na kolenách a myslel som si, aký som cool. No nebol som to ja… Dokonca, raz keď ma jeden známy nepozval na svoju párty, asi 4 dni som na nič iné nemyslel, len na to, kde som urobil chybu v hre na cool chalana…no proste choreee.

Najviac ma zmenilo to, že som sa naučil mať rád sám seba, rád tráviť čas úplne sám a netrvať na pozornosti a prítomnosti iných ľudí. Až potom som spoznal to, čo teraz na fakulte voláme internal locus of control. Viera, že za svoj život som zodpovedný sám a keď chcem niečo zmeniť, tak sa musím k**va postaviť a ísť to zmeniť. Taktiež na túto tému by som sa rozpísal viac, ale toto bolo to hlavné čo prispelo ku zmene ;)

 

 

Ak by si nám mal spraviť teraz krátku hodinu osobného rozvoja, čo je ten “core”, ktorý by si mal každý vziať? :)

Za najdôležitejšiu vec, odkiaľ začať budovať sám seba, je z môjho pohľadu Sebaúcta, Sebaláska. Mať rád to, ako vyzerám, neprahnúť po fyzickej dokonalosti, naučiť sa byť rád sám so svojimi myšlienkami, nemať potrebu páčiť sa všetkým, odhodiť masku a byť autentický. Postupnými krokmi sa dá na tom efektívne pracovať.

V druhom kroku je dôležité zistiť svoje poslanie. Keď to poviem trošku metaforicky: “zistiť, prečo som na tomto svete.“ Utriediť si myšlienky ohľadom toho, ako využijem najlepšie svoj obmedzený čas, ktorý mi bol pridelený. Ktorým veciam sa budem v živote venovať, aby prinášali hodnotu môjmu okoliu a aby som sa pri nich dostával do stavu flow, kedy zabúdam na čas. Definovať svoje silné stránky, ktoré budem rozvíjať (nie tie slabé, ako nás učia v škole). Na to odporúčam Gallup test- Strengthsfinder- za 14 eur získate perfektný report svojich TOP 5 silných stránok a konkrétne rady a kroky k tomu, ako ich aplikovať a maximálne využiť.

Keď už mám rád samého seba, viem čo je moja vízia treba zvoliť taktiku a maximalizovať svoje snahy. Stotožňujem sa s citátom: „Jediná vec na svete, ktorú máme plne pod kontrolou a vieme zmeniť, sú naše myšlienky.“ Tie zase tvoria naše návyky. Práve návyky tvoria náš život. Preto ma veľmi fascinuje tvorba pozitívnych návykov, tak aby boli v súlade s našou víziou.

Tento prístup sa volá Lifestyle Design a zatiaľ je na Slovensku v plienkach.

Veľmi dôležité si je ale celý osobný rozvoj užívať, mať z toho radosť, zapájať svojich priateľov, okolie, zdieľať know-how. Nerobte to ako robot, mechanicky. Kedysi som k tomu skĺzol. Dbajte jednoznačne na vzťahy, rodinu, priateľstvo a lásku. Práve v tomto sú mojimi vzormi moji priatelia a OCTAGO spoločníci Marko s Maťom a moja úžasná polovička Simonka. Mám sa od nich ešte mnohému čo učiť :)

 

Ďakujem ti za rozhovor!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá