Emília Petríková – Slovenka, ktorá patrí medzi elitu

  • Emília Petríková je výskumníčka telom i dušou. Veda pre ňu nie je povolaním, ona ňou žije.
collageema
  • Emília Petríková je výskumníčka telom i dušou. Veda pre ňu nie je povolaním, ona ňou žije.

Zaujímalo by ma, ako sa mladý človek , ako ty, dostane k vede?

Veda ma vždy priťahovala. S výskumom som začala už na základnej škole. Ten skutočný výskum začal až v 7. ročníku. Najskôr som začala na teoretických olympiádach, biologickej či matematickej. Tam som zistila,  že pre stredoškolákov existujú projektové súťaže, kde môžu robiť rôzne experimenty a pokusy. Presne to som chcela robiť aj ja, tak som začala už skôr. Ako malá som bola veľmi zvedavá, bavili ma detektívky. A veda robí presne to isté: odhaľuje pravdu.

prezident1

foto: archív Emília Petríková 

 

Cítila si podporu zo základnej alebo strednej školy? Ako môže žiak základnej školy začať robiť vedu sám?

Mala som individuálny študijný plán, a tak som mala čas na tieto aktivity. O možnostiach, ktoré som mala, teda o rôznych projektoch, grantoch, metódach výskumu som si hľadala informácie sama. Raz som prišla za učiteľkou biológie s otázkou, ako sa píše abstrakt štúdie, ale ani ona mi nevedela pomôcť. V škole som sa celkom nudila, ak mi niečo napadlo, napísala som si to do mobilu a doma som si zisťovala viac. Veľmi som chcela robiť vedu, a tak som napísala rôznym inštitúciám, či by som u nich nemohla stážovať. Odpísali mi len povzbudivé maily a že ma príjmu ako vysokoškoláčku. Tak dlho som však čakať nechcela, a tak som začala sama.

 

O čom bol tvoj prvý výskum?

Vedela som, že v podmienkach, aké som mala doma, bude najreálnejšia práca s rastlinkami. Vieme, že u detí fungujú lieky inak ako u dospelých. Rozhodla som sa vyskúšať podobný princíp na fazuli. Najprv som pátrala, či niekto už na podobnom výskume pracoval a aké výsledky boli zistené. Táto téma nebola celkom preskúmaná, tak som sa do toho pustila. Bývam v paneláku v Banskej Bystrici a vďaka rodičom sa podarilo zabezpečiť miestnosť v spoločných priestoroch paneláku. Ľudia našťastie súhlasili s tým, aby som si tam zariadila vlastný labák.

CAM01491

foto: archív Emília Petríková 

 

Ako tento výskum prebiehal?

Zistila som si, ako sa výskum má robiť, aké sú ideálne podmienky, teda metodiku výskumu. Tri-štyri mesiace som pestovala rastliny. Ocko mi pomáhal s inštalovaním osvetlenia, aby mali fazule presne 16 hodín svetla denne. Rastliny som si pestovala hydroponicky, čím som dostala väčšiu kontrolu nad koncentráciou látok, rovnako ako v profesionálnom laboratóriu. Počas výskumu som sa sústredila na množstvo zinku a pomocou spektrometrie som prišla na zaujímavé výsledky. V prípade, že zinok pridáme k malej fazuli, tak umrie. Ale ak ho pridáme pred kvitnutím rastliny, zapríčiní to vyššiu odolnosť rastlinky a zvýši výnosy a obsah zinku v plodoch.

 

Čo sa dialo po fazuli?

Prišla som na gymnázium. Z lekárskej fakulty v Bratislave som dostala k výskumu e loco ignoto (bez známeho primárneho ložiska) nádorov. Výskum som prezentovala na konferencii v Brne, kde si ma všimol doktor Uldrijan. Pozval ma pracovať do svojho labáku a z grantu určeného pre talenty som dostala možnosť vycestovať do Brna. Bola to skvelá skúsenosť, kde som sa naučila rôzne techniky a metódy molekárno-biologického výskumu. Skúmali sme vplyv aspirínu na melanóm. Zistili sme, že aspirín skombinovaný s niektorými chemoterapeutikami znižuje rast nádorových buniek signifikantne viac ako samotné chemoterapeutiká. Tieto výsledky som prezentovala na konferencii a niekoľkých celosvetových súťažiach pre mladých vedcov, kde som získala ocenenia, nové kontakty a určite ma to posunulo míľovými krokmi vpred.

ttttttP10309211-e1456427417862

foto: archív Emília Petríková 

 

Vďaka tvojej práci si sa dostala aj na Mayo Clinic a to dokonca dvakrát. To je veľká vec. Čo si tam robila?

Mayo Clinic je jednou z najlepších kliník v Amerike. Výskum a klinika tu úzko súvisia, a to je presne to, čo robí túto kliniku takou výnimočnou. Väčšina doktorov robí pár dní výskum a pár dní na klinike. Zistenia z výskumu sa teda môžu dostať do klinickej aplikácie. Prvýkrát som pracovala na výskume imunoterapie glioblastómov, teda nádorov mozgu. Tam som si uvedomila, že by som rada pracovala aj na klinike, čo pri štúdiu molekulárnej biológie nie je možné. Rozhodla som sa odísť do Prahy a študovať medicínu. Druhýkrát som bola na Mayo Clinic toto leto a pracovali sme na podobnom projekte, kde sme skúmali pacientov s glioblastómom pomocou zobrazovacej techniky MRI.

CAM01519

foto: archív Emília Petríková 

 

Zúčastnila si sa mnohých celosvetových súťaží a získala si za výskum rôzne medaily. Ako si sa cítila v takej veľkej konkurencii?

Začala som od menších súťaží, kde tá úroveň bola veľmi podobná. Nemala som sa za čo hanbiť. Keď som prišla na najlepšiu svetovú súťaž, kde bolo prezentovaných oveľa viac projektov, bola to úplne iná liga a vedela som, že je predo mnou dlhá cesta. Nie však čo sa týka vedeckej kvality projektov, konkurencia bola na zdravej úrovni. Išlo skôr o soft skills, komunikácia s porotou a či to vieš predať, tam už záležalo na detailoch.

 

Čo si si z týchto súťaží najviac odniesla?

Veľmi sa mi páčil systém na Mayo Clinic. Mám pocit, že tu sa občas robí výskum pre výskum. Na Mayo Clinic sa výskum hneď aplikoval do praxe. Nikdy by som nepovedala, že sa dostanem na takú prestížnu kliniku, že získam také ocenenia a že budem tam, kde som teraz. Malými krôčikmi som sa dostala do súťaží a na konferencie, ktoré ma doviedli až sem. Stačí malo, stačí si skúsiť, čo človeka skutočne baví a urobiť pre to maximum.

Singapur

foto: archív Emília Petríková 

 

Aké by mali byť podmienky na to, aby si sa vrátila robiť výskum na Slovensko?

Určite to nie je len jedna podmienka. Je to skôr súbor podmienok. Vedec by nemal byť administratívna sila, mal by mať priestor na to, aby sa výskumu mohol venovať naplno. Podmienky by sa museli zmeniť aj po finančnej stránke. Človek musí cítiť istotu. Na Slovensku je veľa šikovných vedcov a veľa kvalitných projektov. Mojím vzorom sú dvaja Slováci- Peter Celec a Monika Gullerová, ktorí sú vo svojich odboroch špičkou. Možno sa raz vrátim, nevylučujem to.

 

Tvoj diár musí praskať. Má vedkyňa ako ty čas venovať sa aj iným veciam?

Milujem šport a veľmi rada behávam.  Mám priateľa, ktorý študuje chémiu a taktiež sa venuje výskumu. Rada trávim čas s priateľmi, ale je toho veľa.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá