Európske startupy: Prečo necestovať za investormi do USA

  • „V porovnaní so svojimi náprotivkami zo Spojených štátov dokážu európske startupy vyprodukovať len zlomok kapitálu. Američania získajú od investorov oveľa väčšiu hodnotu. Prečo by sme sa teda mali vôbec nechať financovať mimo Silicon Valley?“
image_1396378633.jpeg
  • „V porovnaní so svojimi náprotivkami zo Spojených štátov dokážu európske startupy vyprodukovať len zlomok kapitálu. Američania získajú od investorov oveľa väčšiu hodnotu. Prečo by sme sa teda mali vôbec nechať financovať mimo Silicon Valley?“

 

Ani som nebol prekvapený, keď som videl reakcie v podobnom duchu po zverejnení môjho článku, v ktorom analyzujem veľkosť a hodnotu investovania v Európe. Keď sa pozrieme na čísla, je pre európana úplne logické chcieť získať financovanie v Silicon Valley. Aspoň tak to môže vyzerať na prvý pohľad. Ja sa budem snažiť dokázať pravý opak. Pre väčšinu európskych startupov, ktoré potrebujú prvotnú seed investíciu alebo už dosiahli sériu A, nemá takéto financovanie zmysel. Dokonca môže startup úplne zničiť.

 

Umenie vedieť sa predať

Na začiatok pár čísel: Clinkle získali prvotnú investíciu vo výške 25 miliónov dolárov na aplikáciu, ktorá ešte ani nevyšla. GitHub zasa po dosiahnutí série A 100 miliónov od Andreesena Horowitza. Porovnajme tieto čísla so seed financovaním a sériou A financovania v Európe: Trustev dostal 3 milióny ako najvyššiu seed investíciu v Európe, zatiaľ čo investícia do GitHub je vyššia ako hodnota všetkých investícií do startupov v sérii A v celej Európe dokopy. Keď sa pozeráme na tieto čísla, niet divu, že európske startupy by radi získali financie práve zo Silicon Valley.

Jednu vec však Sillicon Valley skutočne treba uznať –  vie sa predať. Európania si môžu každý deň otvoriť web, kde sa  dočítajú o  ďalšom startupe, ktorý dostal financovanie viac ako 10 miliónov dolárov v sérii A. Akoby boli takéto správy súčasťou každodenného amerického života vo Valley.

Veľmi sa mi páčila posledná analýza Nikhil Basu o startupoch v sérii A v Spojených štátoch, pretože ukazuje, ako veľmi sa tento obraz líši od skutočnosti. Priemerná investícia v sérii A je okolo 6 miliónov USD, medián je niekde na 3 miliónoch USD. Keď sa na to pozrieme bližšie, toto číslo sa dokonca aj v našom „chudobnom“ CEE regióne až prekvapivo blíži k tomu, ktoré som odhadol vo svojej analýze. A ešte jedna štatistika od Toma Tunguza: Dostať sa z fázy prvotného seed financovania až po sériu A dokáže v Spojených štátoch tak 20% startupov. Dosť nepríjemné prebudenie zo sna.

Tieto čísla vysielajú európskym startupistom jasný odkaz. Ak si  však naďalej myslíte, že vás zafinancujú viac ako 8 miliómi USD vo fáze seed alebo sérii A iba preto, že sa odsťahujete do Silicon Valley, žijete vo sne.

 

Prečo sú investície vyššie

Niektorí by mohli protestovať, že už rozdiel 1-2 milióny USD predsa stojí za zváženie takého výletu za finančnou pomocou do Spojených štátov. Áno, je pravdou, že priemerná investícia aj medián sú v Štátoch vyššie. Avšak existuje logické vysvetlenie, prečo startupy v Spojených štátoch dostávajú viac ako tie v Európe – vyššie náklady.

Scott Purcell z Jobspring Partners (personálna agentúra, ktorá sa sústreďuje najmä na hľadanie zamestnancov v Silicon Valley z oblasti techniky) sa v roku 2013 vyjadril, že ročný plat inžiniera – seniora v startupe na úrovni série A je 165 000 USD. Keď toto číslo porovnám s českými startupmi, ktoré považujú plat developera-seniora 4000 USD mesačne za veľmi vysoký, musím sa pousmiať.

Považujem celkom sa škodu, že niektoré európske startupy stále chcú odísť do Štátov, a tým vlastne zahodia obrovskú konkurenčnú výhodu, ktorú oproti Silicon Valley máme: nižšie platy technických zamestnancov, čo nám umožňuje vytvoriť prvotriedny produkt za zlomok toho, čo by jeho výroba stála v Silicon Valley.

Keď porovnám rozdiely medzi priemernou investíciou (3-6 mil. v Spojených štátoch oproti 1-3 mil. v CEE regióne pre sériu A) s priemernými výdavkami za technikov (v Štátoch zarábajú cca 160 000 USD, zatiaľ čo v Českej republike 30-50 000), mohol by som namietať, že európski investori sú v podstate o dosť štedrejší ako ich náprotivky v Spojených štátoch. Priemerná investícia síce môže byť 2x vyššia v USA (medián je dokonca ešte nižší), ale priemerné náklady na technikov (ktoré pravdepodobne zaberú drvivú väčšinu nákladov začínajúceho startupu) sú 3-5x vyššie.

 

zdroj: theyec.org

 

Žiadne financovanie  formou blue chips z amerického fondu

Stretol som už niekoľko podnikateľov, ktorí sa rozhodli odísť do Silicon Valley aj napriek tomu, že si uvedomujú, že čísla sú proti nim. Prečo? Sami hovoria, že je to kvôli Sand Hill Road titanom, slávnym rizikovým investorom zo Silicon Valley so skúsenosťami a známosťami, ktoré skrátka žiadny európsky investor nemá.

S týmto názorom sa do istej miery dokážem stotožniť. Keďže som však videl mnohých podnikateľov, ktorí sa nakoniec z výletu do Silicon Valley vrátili späť, musím dodať nasledovné: Nemyslím, že má pre európskeho stratupistu nejaký zmysel získavať prvotné seed investície, a niekedy dokonca ani investície série A, formou blue chips z fondov Spojených štátov a mám na to hneď tri dôvody:

Po prvé, celý proces financovania je oveľa zdĺhavejší a drahší ako podnikatelia čakajú a vo väčšine prípadov na samotné financovanie ani nedôjde. Mnohí európski startupisti si myslia, že prídu do Silicon Valley a po mesiaci, maximálne po dvoch sa vrátia so šekom od Sequoia alebo Andreesena Horowitza. Najprv ich po desaťminútovom rozhovore s nejakým nováčikom z fondu počas networkingového posedenia povzbudí pozitívny feedback (príjemnou anglosaskou vlastnosťou je práve to, že stále pôsobia tak pozitívne) a podnikateľ si myslí, že šek od investora čaká hneď za rohom. Po 3-6 mesiacoch stále nemajú v rukách žiadnu dohodu s investorom a fond od nich neustále žiada viac a viac- ako napríklad väčšiu trakciu, ideálne v Štátoch (slušne povedané, že fond ešte nie je pripravený investovať). Ako môže startup v seed fáze alebo sérii A  prežiť viac ako 3-6 mesiacov bez svojho CEO / spoluzakladateľa, ktorý je na druhom konci sveta? Ak takýto proces získavania financií startup rovno úplne nezlikviduje, tak aspoň odvedie jeho pozornosť od toho, čo je skutočne dôležité – budovanie produktu a spoločnosti, ktorá všetkým vytrie zrak.

Po druhé, fondy s blue chips si zvyčajne vyžadujú prítomnosť celého (alebo aspoň časti) tímu, ktorý bude priamo v Spojených štátoch. Nemajú čas na cestovanie do zahraničia na stretnutia výkonnej rady alebo na tímové mítingy v Európe. Kvôli tomu je tím často pod tlakom. Pravdepodobne sa bude musieť rozdeliť na dve časti ( jedna zostane v Európe a druhá sa presunie do Štátov). Okrem iného, logistika celého sťahovania (vybavovanie víz, kancelárií, administratíva, atď) sa vlečie celé mesiace a spôsobuje ďalšie rozptýlenie.

Tretí dôvod je najsmutnejší. Povedzme, že sa vám nejako podarilo prekonať prekážky, že ste získali investíciu od nejakého veľkého Sand Hill Road investora. Prežili ste sťahovanie časti svojho tímu a už len čakáte na to, kedy vám ten slávny investor predstaví kopec zákazníkov, poskytne pravidelný feedback na váš produkt a ukáže vám ako vybudovať firmu. A nič sa nestane. Zavoláte svojmu VC manažérovi  a on vám začne vysvetľovať, ako má práve teraz veľa práce, ale za taký týždeň -dva by sa s vami mohol stretnúť, ak vám teda vôbec zodvihne telefón. No a potom sa opäť ozve matika: Fond spravuje viac ako miliardu dolárov a má viac ako sto portfóliových spoločností. Má tiež viac ako 10 partnerov, ktorí musia rozdeliť svoj čas medzi všetky portfóliové spoločnosti a k tomu sa stretávať s novými potenciálnymi investíciami každý deň. Koľko svojho času asi venujú spoločnosti, do ktorej investovali 3 milióny alebo inak 0,3% ich fondu? Najmä, ak sú na tom istom zozname ako GitHub alebo Clinkle?

 

 

Kedy ísť do Silicon Valley

Nechápte to zle. Existujú európske startupy, ktoré financujú investori zo Spojených štátov na úrovni seed financovania alebo série A a sú veľmi spokojní. Patrí medzi nich napríklad  naša portfóliová spoločnosť Apiary. Avšak veľa vecí sa musí vydariť.

Zároveň musím povedať, že som veľkým fanúšikom investorov zo Silicon Valley a som presvedčený, že  európskemu startupu dokážu úžasným spôsobom zvýšiť hodnotu. Myslím, že kľúčom k investícii od Spojených štátov je načasovanie. Je úžasné vidieť, ako startupy pripravujú svoj produkt, najprv potvrdia európsky biznis model a potom zrejú a expandujú do Spojených štátov. Časť zo svojich investícií vo fáze série A použijú na vybudovanie kancelárií v Štátoch, získajú tu prvých zákazníkov a opatrne začnú koketovať s miestnymi investormi. Keď nadíde ten správny čas, získajú investície na svoju sériu B a C od investorov zo Sand Hill Roads, ktorí im pomôžu dobyť svet. 

Od toho momentu je investícia dostatočne vysoká na to, aby motivovala investorov zo Spojených štátov k tomu, aby startupu pomohli ( dokonca vycestujú aj na stretnutie výkonnej rady do Európy!), ale aj na to, aby boli európski investori, ktorí poskytli financie na počiatočný vývoj a sériu A daného startupu, spokojní z návratnosti ich financií. Taktiež uspokojí podnikateľa, ktorý je bez seba z toho, že dobyl západný svet pekne krok po kroku. 

 

Autor: Andrej Kiska, Spoločník v Credo Ventures, @kiskandrej

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá