Fejková Wi-Fi – nebezpečenstvo, ktoré môže byť všade. Ako ochrániš svoje údaje?

  • Kde sú tie časy, keď ti vírus maximálne zmenil pozadie a upozorňoval na seba nahlas 13x denne?
DSC_0240
  • Kde sú tie časy, keď ti vírus maximálne zmenil pozadie a upozorňoval na seba nahlas 13x denne?

Už si mnohí ani nepamätáme časy, kedy si zapol svoj NOD32 a po preskenovaní počítača si narazil na 20 vírusov. Viaceré boli viac-menej neškodné, no o to viac otravné. A tak sme každý polrok reinštalovali Windows XP z napáleného CD-čka.

Skočíme do roku 2016 a na našej ploche je podozrivé ticho. Človek – laik by povedal, že doba vírusov je definitívne za nami, veď jeho počítač je už roky pokojný a nič mu nehlási.

No hackeri sú celý čas o krok napred. A keďže žijeme v dobe, kedy potrebuješ internet snáď na každom kroku, chcem ti povedať o jednej obzvlášť zákernej metóde. Nazvime ju “fejková wifi”.

“Spoofed Wi-Fi” nie je v skutočnosti žiadna novinka. V prostredí počítačov funguje už niekoľko rokov, no rozmach zažíva práve v tejto dobe. Nehovoriac o tom, že sa hackeri stále viac orientujú na smartfóny, ktoré mnohí z nás stále nemáme poriadne chránené.

computer-hacker-hoodie-580x358

foto: v3.co.uk

Čo to teda fejková WiFi je?

Si na nákupoch a nie si si istý zostatkom na účte. Chystáš sa skontrolovať to cez mobile banking a tak dáš vyhľadať Wi-Fi. A tu je jedna voľná – možno práve vytvorená niekým, kto by mal záujem vidieť tvoje údaje. Pripojený surfuješ po internete, zatiaľ čo “man in the middle”, teda osoba medzi tebou a Wi-Fi routerom, veselo prijíma všetko, čo do svojho počítača či smartfónu zadávaš. To znamená, že tento človek má prístup k tvojim kontaktom, e-mailom, fotkám, atď. Čokoľvek urobíš, nič mu neunikne. Si jeho.

Druhou možnosťou je metóda “evil twin”, teda diabolského dvojčaťa. Pri tejto metóde sa využívajú rovnaké názvy sietí, ako sú tie skutočné. Používateľ má potom pocit, že sa pripája niekam, kde už predtým stokrát bol – W-iFi, na ktorú sa pripojí, ale vôbec nemusí byť bezpečná. Keď takto sedíš s počítačom napríklad vo svojej obľúbenej kaviarni, môžeš veľmi ľahko poskytnúť prístup k množstvu osobných údajov niekomu, kto predtým vytvoril “evil twin” pre Wi-Fi kaviarne.

8074727294_6b989979d4_k

foto: flickr/Kurt Bauschardt

Vieš, čo je na tom najhoršie?

Áno, vytvoriť fejkovú Wi-fi, to nie je podvod hodný novín. Nie je to masové kradnutie dát zo Sony, ale zbieranie tvojich údajoch, trošku po troške. O to je to však koniec koncov horšie – takýto útok je veľmi ťažko vypátrať. A keďže toto nie je nejaký masový podvod a zmienku o konkrétnych príkladoch len tak ľahko nenájdeš, mnohí ľudia o nej ani len netušia a veselo striedajú jednu Wi-Fi za druhou – však jedna pôjde určite.

Ako sa teda chrániť?

Áno, môžem ti povedať, aby si sa nepripájal na žiadnu Wi-Fi, o ktorej bezpečnosti nie si presvedčený. Ale som rovnaký chalan ako ty, čo vždy potrebuje internet práve tam, kde je to najrizikovejšie. Preto stojí za zváženie dobrý antivírák.

hsnag

foto: entrepreneur.com

Nie každý antivírus dokáže proti podobným metódam bojovať, preto si vyber taký, ktorý je pred ostatnými o krok vpred. Napríklad aj náš slovenský ESET s jeho ESET Smart Security. Ten dokáže zistiť, či sa jedná o fejkovú Wi-Fi, ktorá ti počas cuckania latečka môže v pozadí potichu ťahať súkromné dáta.

titulná fotografia bola vytvorená fotoaparátom NIKON D5500

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá