FPT Slovakia Summer School – IT Giganti učia mladé talenty

  • Počas príprav Košického Startup víkendu som sa spoznal s ľuďmi z firmy FPT Slovakia. Zaujal ma predovšetkým ich živý záujem o startupy na východnom Slovensku.
image_1433758768.jpeg
  • Počas príprav Košického Startup víkendu som sa spoznal s ľuďmi z firmy FPT Slovakia. Zaujal ma predovšetkým ich živý záujem o startupy na východnom Slovensku.

 

V dlhých diskusiách sme sa dozvedali vzájomne kopec zaujímavých vecí, z ktorým ma najviac zaujal koncept Summer School, čo je vlastne event veľmi podobný Startup Weekendu, avšak omnoho intenzívnejší a rozložený na 5 dní, počas ktorých sa študenti vysokých škôl učia ako vybudovať technologický startup s pomocou zamestnancov FPT Slovakia a kapacít z odboru IT a podnikania predovšetkým z východného Slovenska. Tento rok sa spúšťa už piaty ročník FPT Summer School a doposiaľ bol každý ročník úspešnejší ako ten predošlý. Na moje otázky odpovedali Jozef (Dodan) Vojtko – Odborný garant Summer School a Róbert Packaň – Projektový manažér Summer School.

 

 

 

Ako a kedy vznikla myšlienka projektu SummerSchool?

D: Tak na ten nápad resp. myšlienku si pamätám veľmi dobre a živo. Bolo to v roku 2010, keď som rozbiehal nový projekt pre UK. Mal som však problém s nedostatkom ľudí.

Pri jednej z obedňajších prestávok v parku som uvidel reklamný nápis „Try before buy“ a vtedy ma napadol celý koncept letnej školy. Vytiahol som papier a za 30 minút som mal koncept hotový. Následne, po návrate do firmy som to poslal na vedenie, dostal „GO“ a projekt mohol začať.

Mimochodom, v ten deň bol na UK netradične krásny slnečný deň – asi ma osvietilo:) .

 

Aké boli začiatky? Koľko tímov sa prihlásilo, ako reagovala verejnosť a aké boli výsledky prvého ročníka?

Tým, že projekt bol svojho času výnimočný (minimálne na východe SR), odozva naň bola vynikajúca. Prvý ročník sme mali 35 študentov VŠ, pričom 10-tich z nich sme rovno po ukončení projektu zobrali do firmy + 2 študentom sme pomáhali s diplomovými prácami. Obsahovo bola letná škola postavená na témach úzko prepojených na prax, ktoré boli rozdelené do jednotlivých blokov. Metodicky išlo o mix workshopov a rôznych úloh, pričom sme sa snažili simulovať reálnu prax vo firme, tj. študenti pracovali v tímoch a pod.

 

Ako reagovali študenti a Vaši zamestnanci na tento projekt v čase jeho realizácie? Neboli to príliš formálne stretnutia?

Začnem našimi zamestnancami – títo na projekt reagovali perfektne. U niektorých som videl obrovské nasadenie, angažovanosť a nadšenie. A študenti? Na základe ústnych aj písomných feedbackov vieme, že aj ich reakcie boli pozitívne. Oceňovali hlavne neformálny prístup školiteľov = našich zamestnancov, šancu spoznať život vo firme a samozrejme možnosť dozvedieť sa aj o projektoch a nových technológiách, na ktorých pracujú naši ľudia.

 

 

S akými oblasťami projektu mali študenti najväčšie problémy? Pomohli ste im ich odstrániť?

Nakoľko ide o takmer reálnu simuláciu života vo firme, študenti mali problém zvyknúť si na celodenné nasadenie (“makačku”:) ). V niektorých tímoch nie vždy “klapala” spolupráca medzi IT a non-IT študentmi. Niekedy sa vyskytli aj problémy so samotnou analýzou úloh alebo integráciou navrhovaných riešení do systémov a pod., ale išlo skôr o výnimky.

A či sme študentom pomohli ich problémy odstrániť? Samozrejme. Na SummerSchool sú nasadzovaní naši najlepší odborníci, pričom viacerí z nich majú aj lektorské alebo pedagogické skúsenosti….a to asi hovorí za všetko. :)

 

Čo Vás presvedčilo o tom, že sa v projekte oplatí pokračovať aj ďalej?

D: Boli to hlavne pozitívne reakcie od účastníkov. Bez nich a bez ich spätnej väzby takýto typ projektov resp. akcií nemá zmysel robiť.

R: Minulý rok (4. ročník) bol do určitej miery prelomový. Po 3-och úspešných realizáciách v rokoch 2010 – 13, kedy firma výrazne rástla a teda tu bola aj potreba náboru a výberu absolventov, prišla zmena. Tak ako to býva, zmena majiteľov spoločnosti priniesla určitú dávku neistoty. Tiež sme sa zamýšľali, ako a kde letnú školu posunúť a zatraktívniť pre cieľovú skupinu. Výsledkom bola výrazná zmena jej konceptu, metodiky a do veľkej miery aj obsahu. Inšpirovali sme sa metodikou Business Model Canvas, ktorá sa často využíva počas startup súťaží. V podstate sme nadesignovali lepší, pre účastníka výrazne prínosnejší a „bohatší“startup týždeň:).

Účastníci pracujú od začiatku do konca v tímoch, vyvíjajú iba technologické projekty. Počas 5-tich dní prechádzajú od „idea-making“ procesu, cez IT development, testing až po marketing a predaj svojho startupu. Naši lektori / mentori ich v podstate „len“ sprevádzajú a usmerňujú počas ich tvorivej činnosti. Výsledkom ich práce sú záverečné prezentácie pred odbornou komisiou. To je „core“ letnej školy, ale to nie je všetko:). Program je doplnený o ranné panelové diskusie s externými hosťami, pričom ide o ľudí, ktorí pôsobia úspešne v našej IT komunite (Jozef Ondáš, Peter Šoltés a pod.). Poobede je program doplnený o krátke tzv. IT talks našich senior developerov. K tomu ešte prirátajte teabuildingové aktivity ako bowling, grilovačka… a to všetko forf ree. Treba k tomu ešte niečo dodať? :)

 

 

Pokračujete s projektom aj tento rok? Aké sú Vaše očakávania?

D: Áno, pokračujeme. Tento ročník sa uskutoční v dňoch 6.-10. júla 2015 v priestoroch našej spoločnosti. Všetky potrebné informácie nájdete na našej FB stránke  – Fpt Slovakia SummerSchool. A naše očakávania? Spoznať mladé talenty, zaujať ich, ponúknuť im zaujímavú prácu a dať im šancu kariérne vyrásť.

R: Zároveň je našim cieľom podporiť aj takouto formou náš región a komunitu, a v neposlednom rade dať jasný signál, že sa zmenou na FptSummerSchool nič nemení, práve naopak. Prinesieme ešte lepší zážitok pre účastníkov.

 

Podporili ste balíkom konzultácií aj košický startupweekend, išlo o podobnú formu vzdelávania?

R: Napriek tomu, že metodicky ide o podobnú formu, našou letnou školou ideme viac „do hĺbky“, a to po všetkých smeroch. Okrem práce v tímoch na samotnom startupe, dostáva účastník vysokú pridanú hodnotu cez rôzne aktivity. Informácie a skúsenosti, ktoré dokáže získať počas panelových diskusií alebo IT talks, oveľa osobnejší prístup mentorov a v neposlednom rade aj väčšia časová dotácia, hovoria za všetko. Myslím si, že pre študentov alebo absolventov IT ide o formát, ktorý v našom regióne neponúka žiadna iná spoločnosť. Čo k tomu dodať? Tešíme sa na teba, príď medzi nás začiatkom júla. :)

D: Som toho názoru, že všetci sme „na jednej lodi“ resp. súčasťou IT komunity. A som rád, že Fpt Slovakia, podporuje aj takýmto spôsobom mladé talenty. 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá