Gény, ktoré predpovedajú budúcnosť!

  • Genetika o nás vraj dokáže prezradiť všetko – od farby pokožky, vlasov, očí, až po psychologické návyky a spôsob správania. Najnovšie sa spojila genetická a informatická výskumná veda, aby nám dokázala prezradiť našu budúcnosť a pokúsila sa tak zachrániť ľudské životy.
image_1439374842.jpeg
  • Genetika o nás vraj dokáže prezradiť všetko – od farby pokožky, vlasov, očí, až po psychologické návyky a spôsob správania. Najnovšie sa spojila genetická a informatická výskumná veda, aby nám dokázala prezradiť našu budúcnosť a pokúsila sa tak zachrániť ľudské životy.

 

To, že genofond ľudského indivídua v sebe ukrýva nekonečnú kapacitu informácií a jedinečných mutácií, je už známe. Dokonca aj tá najmenšia odchylka môže byť zodpovedná za charakteristiky, ktoré nás odlišujú od ostatných. Už dávnejšie sa prišlo na to, že predispozície na zákerné choroby sa môžu ukrývať v génoch a pri niektorých ochoreniach sa metóda genetickej analýzy už dnes používa pri predčasnej diagnostike a následnej preventívnej liečbe.

Známym príkladom je gén BRCA1, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka a vaječníkov. Odkedy o ňom prehovorila Angelina Jolie, ženy sa začali viac informovať a uvedomovať si dôležitosť genetických testov, ako aj následných preventívnych krokov, ktoré môžu zachrániť život.

 

 

Vo väčšine prípadov je ale identita génu, ktorý je zodpovedný za geneticky dedičné choroby, neznáma. Ak sa ale gény veľkého množstva podobných jednotlivcov, napríklad ľudí trpiacich tou istou chorobou, porovnajú, je možné identifikovať gény zodpovedné za konkrétnu chorobu, či postihnutie. Na takúto analýzu sú potrebné milióny genetických materiálov, čo je veľmi zdĺhavý proces. Na druhej strane ale dokáže táto metóda priniesť veľké výsledky. Teraz však stojíme pred revolučným zjednodušením.

 

Dr. Yuval Tabach z Hebrejskej univerzity vyvinul online metódu, ktorá podobnú analýzu umožní doktorom a medikom vykonávať po celom svete. Svet IT tak dokáže náročné procesy, ktoré by sa inak odohrávali len za dverami laboratória, preniesť do celého sveta. Ak sa u pacienta nájde gén, ktorý sa v iných prípadoch preukázal ako rizikový, doktor dokáže pacienta varovať. Spoločne môžu následne podstúpiť preventívne kroky.      

 

 

Genetická diagnostika je však len jedna z mnohých funkcií zariadenia. Plánujú sa identifikácie stoviek organizmov, čo by bol veľký pokrok v odbore genetického výskumu. Čím viac o genetike vieme, tým ľahšie vieme vypátrať pôvod a dôvod rôznych adaptácií, mutácií a zmien v našom prostredí.

 

Koniec koncov ide o spôsob ako zistiť čo najviac o svete, v ktorom žijeme. Ako informovaným sa nám bude budúcnosť budovať oveľa ľahšie, než keby sme mali tápať v tme. To už zažili naši predkovia a z toho dôvodu veľakrát nesprávne diagnostikovali choroby. Častokrát si ich mýlili s posadnutím, úchylkami, či čarodejníctvom. Ľudia v dôsledku týchto chýb len zbytočne trpeli. Dúfajme, že pokroky v technológii a medicíne nám pomôžu podobné chyby úplne vymazať z lekárskeho repertoára. 

 

zdroj: Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá