Google má nové Nexus zariadenia a Android, chýba mu však „WOW“ efekt

  • Google na včerajšej konferencii predstavil nové, dlho očakávané Nexus zariadenia, Android 6.0 Marshmallow a oveľa viac ďaľších nových vylepšení. Nechcel to však prestreliť a hrá to na istotu. Bude to 13 miliónov zariadení za prvý víkend?
image_1443611704.jpeg
  • Google na včerajšej konferencii predstavil nové, dlho očakávané Nexus zariadenia, Android 6.0 Marshmallow a oveľa viac ďaľších nových vylepšení. Nechcel to však prestreliť a hrá to na istotu. Bude to 13 miliónov zariadení za prvý víkend?

 

CEO Googlu – Sundar Pichai oznámil, že za posledných 30 dní bolo aktívnych 1,4 miliardy Android zariadení a toto ohromné číslo chcú zvýšiť ešte o miliardu. Aplikáciu Google Play používa viac než miliarda ľudí.

 

CEO Google – Sundar Pichai

 

Nexus 6P

Oficiálneho predstavenia sa dočkal smartfón Nexus 6P. Tento kúsok v 7,3 milimetra hrubom, hliníkovom tele vyrába spoločnosť Huawei. Nexus 6P bude dostupný v troch farbách – bielej, hliníkovej a šedej. Zariadeniu dominuje 5,7 palcový AMOLED displej, s tenkými rámikmi. Displej zaberá 74% prednej strany, nad a pod ním sú ešte stereo reproduktory. Veľkosťou je Nexus 6P  približne rovnaký ako iPhone 6S Plus. Na nabíjanie používa USB typ C konektor, a aj napriek väčšej kapacite batérie (3450 mAh) sa dokáže plne nabiť dva krát rýchlejšie ako jeho konkurent od Apple.

 

 

 

V zadnej časti zariadenia sa usadila čítačka odtlačkov prstov a 12,3 megapixelový fotoaparát pôvodom od Sony. Podľa Google je fotoaparát optimalizovaný pre fotky v interiéri. Jednotlivé pixely na sú veľké 1,55 mikrometra oproti 1,22 mikrometrom v iPhone 6S Plus, čo má zabezpečiť lepšie fotky aj pri slabšom svetle. Na zaostrovanie je použitý laser. Nezabudlo sa ani na prednú kameru, tá má rozlíšenie 5 megapixelov. Nexus 6P dokáže nahrávať slow motion video v 240 snímkoch za sekundu a podporuje aj natáčanie videa v rozlíšení 4K. Ďalšou z nových funkcií je „Smart burst“, ktorá dokáže fotiť v 30 snímkoch za sekundu a umožní vytváranie GIFov. Fotoaparát je možné spustiť aj dvojitým stlačením uzamykacieho tlačidla. Na smartfóne beží samozrejme Android 6.0. Cena pre Nexus 6P začína na 499 dolároch.

 

 

Nexus 5X

Ako ďalší bol predstavený menší z dvojice – Nexus 5X. Tento 136 gramov vážiaci smartfón s uhlopriečkou displeja 5,2 palca vyrába firma LG. Jeho batéria má kapacitu 2700 mAh, 64 bitový procesor sa postará o rýchly chod a USB konektor typu C zas o rýchly prenos dát a nabíjanie. Podobne ako jeho väčší súrodenec bude dostupný v troch farbách – Carbon Black, Sports White a Ice Blue. Nezabudlo sa ani na čítačku odtlačkov prstov. Fotoaparát v tomto zariadení je zhodný s Nexusom 6P. Slow motion video vie však nahrávať „len“ v 120 snímkoch za sekundu. Nahrávanie do 4K je ale prítomné aj v tomto modeli. 5X môže byť tvoj od 379 dolárov.

 

 

Obidva z predstavených smartfónov majú aj „Android Sensor Hub“, čo je malý procesor komunikujúci so senzormi v telefóne. Dokáže napríklad zapnúť displej keď zdvihneš telefón a tým pádom sa o to nemusí starať hlavný procesor, čím sa zlepší výdrž batérie.

 

Čítačku odtlačkov v oboch nových smartfónoch Google nazval Nexus Imprint. Má byť skutočne rýchla a dokáže rozoznať odtlačok prsta za 600 milisekúnd. Po priložení prstu k senzoru sa telefón odomkne. Senzor odtlačkov je možné použiť aj na potvrdenie transakcie v Play Store.

 

Android 6.0 Marshmallow

Ďalším z veľkých momentov bolo jednoznačne predstavenie Androidu 6.0 Marshmallow. Po novom je možné hlasové vyhľadávanie spustiť aj z uzamknutej obrazovky, stačí potiahnuť prstom z rohu smerom k stredu displeja. Indikácia nabíjania vie rozoznať, či sa smartfón nabíja pomocou rýchleho nabíjania a dokáže predpovedať ako dlho potrvá, kým bude plne nabitý. Nové notifikácie v hornej časti displeja sú rýchlejšie a prehľadnejšie. Google zlepšil aj model povolení, aplikácie sa odteraz môžu opýtať keď potrebujú použiť nejakú vlastnosť namiesto toho, aby každý musel povoliť všetko hneď pri inštalácií. Nové Nexus zariadenia budú mať menej predinštalovaných aplikácií a viac ako štvrtinu z nich bude možné odinštalovať.

 

 

Nová je aj funkcia Now on Tap, ktorá ti umožní spustiť vyhľadávanie Google z hociktorej aplikácie. Takže napríklad ak s niekým chatuješ cez WhatsApp a spomenie tam reštauráciu, stačí keď dlho podržíš tlačítko domov pre vyhľadanie tej reštaurácie.

 

Veľkým krokom vpred pri novom Androide je zlepšenie výdrže batérie. Marshmallow prináša „Doze“ mód, ktorý sa aktivuje keď sa telefón dlhšiu dobu nepohol. Ten vtedy povie aplikáciám nech sa ukľudnia a nechajú procesor na pokoji. Vďaka tomu sa má výdrž pri vypnutej obrazovke zvýšiť až o 30%. Marshmallow bude pre Nexusy 5, 6, 7 a 9 dostupný budúci týždeň.

 

Nový Chromecast

Vylepšenia sa dočkal aj Chromecast. Po novom má okrúhly dizajn s trčiacim HDMI káblom, ktorý ma zabezpečiť jednoduchšie pripojenie aj v situáciách, keď je okolo portu málo miesta. Podpora wifi sa konečne rozšírila aj o 5 GHz pásmo a k tomu pridáva Chromecast ešte systém adaptívnych antén. Zariadenie vo svojom vnútri skrýva 3 antény a na základe sily wifi signálu rozhodne, ktorú z nich použiť pre najlepšie pripojenie. Hranie hier na smartfóne môže byť vďaka Chromecastu zaujímavejšie. Obraz z hry dokáže streamovať na televízor a telefón ti poslúži ako ovládač. Takto je možné hrať hry až pre štyroch hráčov na jednej obrazovke. Nový Chromecast bude dostupný za cenu 35 dolárov.

 

 

Tablet Pixel C

Predstavený bol aj Pixel C. Je to tablet s magnetickou klávesnicou a 10,2 palcovým displejom s rozlíšením 2560×1800 pixelov. Klávesnica sa pripája pomocou Bluetooth a nabíja sa indukčne od samotného tabletu. Pod kapotou tohto zariadenia sa nachádza čip NVidia Tegra X1 a 3GB pamäte RAM. O zvuk sa postarajú stereo reproduktory a vďaka štyrom mikrofónom ťa Pixel C bude počuť vždy, keď bude treba. Operačným systémom je Android, samozrejme vo verzii 6.0. Cena sa pohybuje na 499 dolároch za tablet a 149 za klávesnicu.

 

Zdroj: theverge.com, youtube.com, Fotky: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá