Hľadáte peniaze pre biznis? Skúste crowdinvesting!

  • Mladým firmám sa blýska na lepšie časy. Financovanie ich biznisu bude od marca jednoduchšie. Na Slovensko totiž prichádza najväčšia európska crowdinvestingová sieť CONDA.
603643_167130120114500_1478401701_n
  • Mladým firmám sa blýska na lepšie časy. Financovanie ich biznisu bude od marca jednoduchšie. Na Slovensko totiž prichádza najväčšia európska crowdinvestingová sieť CONDA.

CONDA crowdinvesting vznikla pred troma rokmi vo Viedni a počas svojho fungovania už stihla úspešne prefinancovať viac ako 40 projektov vyše ôsmimi miliónmi eur. Aktuálne má viac ako 5 000 investorov s priemernou investíciou okolo 1 000 eur. Úspešným projektom je napríklad rakúska firma Kaahee – výrobca anti-hangover drinkov, ktorá v jednom roku úspešne vyzbierala vyše milióna eur.  Na Slovensku CONDA spolupracuje s advokátskou kanceláriou Taylor Wessing a s externým poradcom pre due diligence – TMF Group.

 

Čo vlastne znamená crowdinvesting?

O crowfundingu ste už určite počuli, ale crowdinvesting je na Slovensku pomerne nový spôsob získania financií pre biznis. Na rozdiel od známejšieho crowdfundingu, kde ľudia spoločnostiam a projektom svoje peniaze cez rôzne platformy darujú bez nároku na návratnosť, crowdinvesting im umožňuje sa skutočne dlhodobo podieľať na úspechu a raste týchto firiem.

12491911_507162319444610_8154743480585529438_o

 

Ako to funguje?

Na webe rakúskej spoločnosti CONDA Crowdinvesting  si môžeš prezrieť projekty a biznisplány slovenských firiem, ktoré potrebujú financie na svoj rast. Ak sa ti niektorý projekt zapáči, môžeš doň investovať už od 100 eur. Stačí sa zadarmo zaregistrovať na webstránke spoločnosti a získaš podrobný návod, ako na to.

Investori nadobúdajú virtuálny podiel vo firme, ktorý je kalkulovaný ako pomer účasti ich investície na hodnote firmy v momente investovania. „Výhodou pre investorov je oveľa vyššie zhodnotenie ich kapitálu než pri väčšine bankových aj nebankových produktov na trhu. Počas trvania pôžičky sa investorom totiž vyplácajú úroky štandardne vo výške 4,5 % ročne, zároveň môžu získať bonus zo zhodnotenia firmy na konci kontraktu,“ vysvetľuje Andrej Wallo, regionálny manažér CONDA pre Slovensko. Ak projekt nedosiahne minimálnu hranicu investovania, peniaze sa investorom v plnej výške vrátia. Cez CONDA doteraz investovalo vyše päťtisíc ľudí, na Slovensku plánuje spoločnosť v tomto roku zaregistrovať okolo 500 investorov.
14724_394849687342541_359113533425741741_n

 

Firmy môžu získať desiatky tisícov eur

Nový model financovania je ideálny pre firmy vrátane start-upov, ktoré potrebujú finančnú injekciu na expanziu, rozšírenie výroby alebo nové aktivity v hodnotách od 50-tisíc eur, ideálne okolo 100- až 200-tisíc eur. „Výhodou crowdinvestingového financovania pre firmy sú napríklad nižšie vstupné náklady na získanie pôžičky. Firma raz ročne platí iba úroky a istinu spláca až na konci platnosti zmluvy. Zároveň sa spoločnosť stáva po získaní kapitálu z crowdinvestingu dostupnejšou aj pre ďalší kapitál – súkromný či bankový,“ dodal Andrej Wallo.

 

Zapojila sa aj Bentianna

Pri štarte spoločnosti CONDA na domácom trhu môžu Slováci investične podporiť inovatívny projekt známej slovenskej značky Bentianna – slovenského unikátneho aperitívu s titulom Objav roka v súťaži Slovak Bar Awards. Domáci investori môžu zároveň podporiť aj projekty v ďalších krajinách Európy, kde CONDA pôsobí, ako napríklad v Rakúsku či Slovinsku. „Crowdinvestingový biznis rastie každoročne o 200 percent a v každej krajine sa stretáva s veľkým pozitívnym ohlasom zo strany firiem aj investorov. Sme veľmi radi, že môžeme poskytnúť takýto priestor aj slovenským firmám z akejkoľvek oblasti biznisu a akéhokoľvek zamerania a pomôcť im rásť,“ uviedol Paul Pöltner, zakladateľ rakúskej spoločnosti CONDA, ktorá pôsobí už v šiestich krajinách Európy.

Snímka obrazovky 2016-03-04 o 9

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá