IBM spúšťa prvú cloudovú platformu s prístupom ku kvantovému počítaču

  • Kvantové počítače sú ešte stále v plienkach, ale IBM dúfa, že urýchli pokrok okolo nich tým, že kvantový počítač poskytne k dispozícii výskumníkom ako cloudovú službu. Tento vskutku odvážny a ambiciózny nápad je ale stále malým krokom v snahe pochopiť kvantové počítače.
26709415071_0f3c5486c0_k.0.0
  • Kvantové počítače sú ešte stále v plienkach, ale IBM dúfa, že urýchli pokrok okolo nich tým, že kvantový počítač poskytne k dispozícii výskumníkom ako cloudovú službu. Tento vskutku odvážny a ambiciózny nápad je ale stále malým krokom v snahe pochopiť kvantové počítače.

IBM umožní zainteresovaným stranám prístup k 5 qubitovému kvantovému počítaču s názvom IBM Quantum Experience. Samotný hardvér sa nachádza v IBM Research Lab v štáte New York. IBM poskytuje programovacie rozhranie a možnosť prevádzkovať experimentálne programy na ich kvantovom počítači.

Jedným z problémov kvantových počítačov je, že potrebujú obrovské chladiace systémy, ktoré v niektorých prípadoch musia byť chladnejšie ako vesmír (hovoríme o poriadne nízkej teplote). A čo viac, uchovávajú toľko informácií, z ktorých žiadne nie sú nevyhnutne statické, a udržanie všetkých týchto informácií dostupných dostatočne dlho pre zmysluplnú analýzu je enormná úloha. “Dalo by sa to prirovnať k balancovaniu vajca na špičke ceruzky a následnému zisťovaniu, prečo spadlo”, povedal Jerry Chow, riaditeľ Experimental Quantum Computing Group v IBM Research.

Programovací jazyk, ktorý IBM vytvorilo pre tento projekt, funguje takmer ako písanie hudby. Programátor môže jednoducho potiahnuť kvantové objekty na napísanie programu.

Bežné počítače pracujú na binárnom princípe využívajúc 0 a 1, čiže zapnutý alebo vypnutý stav. Ale kvantové systémy využívajú qubity (kvantové bity), ktoré môžu nadobudnúť hodnotu 0, 1 alebo 0 a 1 zároveň.

IBM vytvorilo svoj vlastný kvantový čip bežiaci na 5 qubitoch. Chow odhaduje, že stroj využívajúci 50 až 100 qubitov by mohol prekonať schopnosti dnešných najrýchlejších superpočítačov. Ešte k tomu povedie dlhá cesta, ale je to dobrý východiskový bod.

Ale dostať sa tam je ťažšie, ako jednoducho nasledovať Mooreov zákon o digitálnych počítačoch založených na kremíkových čipoch. Zatiaľ čo IBM stále používa kremík, existuje niekoľko obrovských prekážok brániacich rýchlemu rozvoju ako pri bežných počítačoch. Prvou je stavba samotného počítača a potom ešte treba prísť na to, ako ho naprogramovať.

“Tento experiment poskytuje príležitosť pre veľkú skupinu ľudí, ktorí sa chcú naučiť, ako sa programujú kvantové počítače, čo pomôže rozvíjať spôsoby, ako využiť tento nový typ technológie”, povedal Earl Joseph z IDC, ktorý sa venuje vysoko výkonnej výpočtovej technike.

Poukazuje na to, že existujú ďalšie takéto experimenty vo vývoji. “NASA Ames a Google robia veľmi zaujímavú prácu. Myslím, že to bude evolučný proces, s viac aplikáciami dostupnými online každých niekoľko rokov.”

Nádej je, že ponúknutie tohto nástroja pomôže zvýšiť záujem a pochopenie kvantových počítačov a vytvorí komunitu zainteresovaných jednotlivcov, inštitúcií a výskumných pracovníkov, ktorí môžu v nadchádzajúcich rokoch pracovať spoločne na zlepšovaní poznatkov o týchto počítačoch.

https---blueprint-api-production.s3.amazonaws.com-uploads-card-image-78569-IBM_QuantumThumb

foto: mashable.com

zdroj: techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá