Impact Hub Bratislava – miesto, kam nechodíte iba za prácou

  • Bratislavský Impact Hub otvoril svoje brány iba pred nedávnom, no napriek tomu si už získal svoju popularitu. Okrem ľudí, ktorí sem chodia denne pracovať, si sem nájdu cestu aj ľudia, ktorí prídu na zaujímavé eventy či networkingy. My sme sa preto rozhodli vyspovedať tím ľudí, ktorý má toto celé na svedomí.
image_1428922230.jpeg
  • Bratislavský Impact Hub otvoril svoje brány iba pred nedávnom, no napriek tomu si už získal svoju popularitu. Okrem ľudí, ktorí sem chodia denne pracovať, si sem nájdu cestu aj ľudia, ktorí prídu na zaujímavé eventy či networkingy. My sme sa preto rozhodli vyspovedať tím ľudí, ktorý má toto celé na svedomí.

 

 

Takže, povedzte nám o čom Impact Hub vôbec je?

Brano Šmidt: Začnem tým, čím nie je – alebo by aspoň nemal byť. Iba priestorom pre prácu. Pracovať môžeš z domu, kaviarne alebo akejkoľvek klasickej kancelárie, čo nie každému vyhovuje . Impact HUB je priestor, miesto, a v konečnom dôsledku celá mapa miest (na svete je nás už skoro 70), kde môžeš stretnúť ľudí, ktorí ťa možu inšpirovať, posunúť ďalej, pomôcť. Okrem poskytovania klasického coworkingu a príjemného priestoru na prácu sa snažíme spojiť aktívnych a inovatívných ľudí, ktorí menia naše okolie inováciami, komunitnými projektmi, originálnymi nápadmi a riešeniami. Prepájame ich medzi sebou, spájame ich s medzinárodnou komunitou podobne zmýšľajúcich ľudí a pomáhame im v realizácii ich vízií a snov. Preto sme medzinárodný workspace, event venue, incubator aj creative lab v jednom zdieľajúci spoločné hodnoty a vízie ako by sme mali spolupracovať a žiť.

 

Koľko ludí a aký tím stojí za týmto projektom?

Juraj Palovič: Základný tím, ktorý Impact HUB na Slovensko priniesol sa postupne rozšíril o viacerých cenných ľudí. Exekutívnu časť tímu dnes tvorí Baška Klimek, Braňo Šmidt a ja. Jadro tímu ďalej dopĺňajú projektoví manažéri a poradcovia, a viacerí mladí aktívni ľudia, ktorí nám pomáhajú s organizovaním jednotlivých podujatí alebo každodenných aktivít pre našich členov a pre verejnosť. Každý z nás priniesol do HUBu iný pohľad a skúsenosti z oblasti, ktorej sa pracovne venuje, od managementu, riadenia tímov a projektov, cez skúsenosti z kreatívneho priemyslu alebo z konzultačných spoločností.

Nájsť si nás môže každý na http://impacthub.sk/o-nas/

 

 

Priestory Impact Hubu ste otvorili len pred pár mesiacmi, no záujem verejnosti vyzerá byť značný. Čomu to pripisujete?

Baška Klimek: Sme nový priestor, s medzinárodným backgroundom, to vyvoláva zvedavosť :). Na tú sme sa však nemohli spoliehať, samo o sebe to predsa nič neznamená. Niekoľko mesiacov pred samotným otvorením sme začali aktívne oslovovať ľudí aj organizácie, projekty, ktoré sa snažia niečo v Bratislave zmeniť a posunúť. Je za tím obrovské množstvo stretnutí aj s jednotlivcami, ktorí nás kontaktovali. Veľa ľudí tiež zažilo HUB v iných krajinách a majú praktickú skúsenosť, ktorú si k nám prišli overiť. Komunitu podporovateľov myšlienky HUBu sme začali budovať oveľa skôr, ako sme našli vôbec priestor. Priestor je nevyhnutný základ, aby si mal kde pritiahnuť ľudí, dôležité je to, koho chceš osloviť a čo mu okrem priestoru vieš dať. O tom je aj celá naša komunikácia online či offline a teda záujmu o HUB vďačíme hlavne ľuďom. O nich to celé je, oni si medzi sebou povedia, čo stojí za to, kam ísť a aj naopak, čomu sa neoplatí venovať pozornosť. Ich záujem nás teší a je to pre nás obrovský osobný záväzok.

 

Keď ste na trh vstupovali, ľudia neverili, že ďalší coworking sa tu môže skutočne uživiť. Takže uživí?

Braňo Šmidt: Ľudia sa nepýtali túto otázku zbytočne:). Samozrejme to nie je ľahké, ale to sme vedeli od začiatku. Myšlienka HUBu a jeho fungovania je o robení a podpore zmysluplných a dlhodobo udržateľných vecí a projektov, ktoré majú pozitívny dopad na okolie, komunity, podnikanie, ľudí a spoločnosť. Kľúčové je, aby si dané aktivity vedeli na seba zarobiť a mohli sa rozvíjať. Je to tak trochu beh na dlhé trate. Podobne je to aj s HUBom. Ale aby som odpovedal na otázku priamo: Áno, uživí, ak sa však niekto púšťa do podobného projektu s víziou rýchlo a bez námahy zbohatnúť, tak je odsúdený na veľký neúspech. Vyžaduje to, aby ste boli iní, držali sa svojich hodnôt a verili tomu, že sa to dá, aj keď vám veľa ľudí hovorí opak. Musíte mať vynikajúci tím, podporu silných partnerov a spolupracovať s podobne zmýšlajúcimi firmami a jednotlivcami. U nás sa do veľkej miery tieto aspekty stretávajú, takže odpoveď je áno. 

 

 

V čom ste iní a lepší ako konkurenčné coworkingy?

Juraj Palovič: „v čom sme lepší“ – to necháme na posúdenie našich členov a ľudí, ktorí s nami prichádzajú do priameho kontaktu. Každému vyhovuje niečo iné. V čom sa snažíme byť iní, je obsahové a strategické zameranie na rôzne oblasti. Samozrejme, časť záujmov sa nám všetkým spoločne prekrýva. Určite je našim cieľom venovať sa témam ako “social innovation”, spoločensky zodpovedné podnikanie, udržateľnosť nových projektov a startupov, ako aj aktivitám neziskových organizácii a ich spájaniu s komerčným prostredím.

 

Aké firmy môžeme v súčasnosti vo vašich priestoroch nájsť? Sú tam aj nejaké tech startupy?

Baška Klimek: Zloženie je pestré – to je jedna z vecí, o ktorú usilujeme. Rôznorodosť vedie k novým nápadom. Nájdete tu freelancerov, ktorí pracujú z Hviezdka pre zahraničné startupy, ale aj korporácie v USA či Holandsku, architektov, grafických dizajnérov, marketérov, developerov či členov, ktorí sa venujú životnému prostrediu a vzdelávaniu určitých skupín. Na druhej strane tu nájdete tímy ako Teach For Slovakia a spolupracujeme aj s ďalšími NGOs. Zo startupov spomeniem chalanov z PixelCut či min60, ktorí sa podieľali aj na Staffine a slovensko-fínsky Solved.

 

S akými podmienkami môže firma, jednotlivec v prípade záujmu o priestory rátať?

Braňo: Podľa mňa s transparentými a fér podmienkami, ktoré sa snažíme ponúkať. Rovnako aj flexibilnými. Jednotlivec alebo firma sa s nami stretne, poradí sa a otestuje náš priestor. Ak je spokojný vyberie si jeden z našich membershipov a stane sa našim členom (v prípade tímov sa robia balíčky rôznych členstiev a výhod). Popri tom sa spoznávame a spoločne hľadáme možnosti, ako vieme pomôcť jeho aktivity posunúť ďalej, nasmerovať. Členstvá sú flexibilné, jeden mesiac môžete byť napríklad pracovne v USA, tak si z HUB Addicted zmeníte členstvo na Let´s HUB, a keď sa vrátite, môžete sa vrátiť späť na pôvodné členstvo. Je to hlavne o otvorenosti a komunikácii, ostatné sa dá vždy prispôsobiť a doladiť.

 

 

Koľko miest máte ešte voľných?

Juraj: Sme otvorení štvrtý mesiac, tomu aj zodpovedá obsadenosť nášho priestoru. Kapacity máme naplnené zhruba na polovicu našich reálnych možností. Veľmi záleží od typu jednotlivých členstiev, kancelárie máme prenajaté všetky, na členstvo HUB FIX, pri ktorom má člen vyhradený vlastný stôl a neobmedzený časový prístup máme už len 2 voľné miesta, pre členstvá s nižšími počtami pracovných hodín v priestore je voľných miest ešte relatívne dosť.

 

Plánujete v najbližšej dobe nejaké zaujímavé akcie, na ktoré sa určite oplatí prísť?

Braňo: Určite niektorí z HUB Workshopov, takisto plánujeme aj ďalší MASHUP – tentokrát so zameraním na ženy, ktoré toho naozaj veľa dokázali a nemusia byť dostatočne známe verejnosti. MASHUP formát predstavuje slovenské talenty a firmy pre inšpiráciu ostatným – nech začneme byť hrdí na to, čo doma máme. No a postupne sa zameriavame aj na strategickejšie vzdelávanie a menšie inkubátory – o tom prezradíme viac čoskoro.

 

 

Budete otvárať aj ďalšie Impact Huby po Slovensku?

Baška: Otvárať jasné, maľovať a renovovať už nikdy :) Teraz vážne, ešte je priskoro hovoriť o „sieti“ HUBov na Slovensku. Uvidíme ako vyladíme náš súčasný biznis model. Ale určite je snom každého z nás to, čo sa podarilo nášmu sister HUBu v Prahe, ktorý bol našim mentorom pre získanie licencie Impact Hub. Ich tím v súčastnosti otvoril v rovnaký deň ako my Impact HUB Ostrava a začiatkom apríla už aj HUB Brno.

  

A na záver, čo by ste odkázali čitateľom Startitup?

Juraj: Aby mali jasný dlhodobý cieľ, vedeli hlavne v úvodnej fáze projektu využiť potenciál šikovných ľudí v ich okolí a vždy mysleli na finančnú a celkovú udržateľnosť svojho projektu. Nemali by sa nechať odradiť problémami a zakopnutiami, ktoré sú súčasťou akéhokoľvek rozbehu a podmienkou neskoršieho úspechu. Veľa projektov, s ktorými sa stretávame je zameraných na rýchly štart, ale neriešia dlhodobejšie plánovanie a reálnu udržateľnosť.

 

Za rozhovor ďakujem Impact Hub tímu v zložení Baška Klimek, Braňo Šmidt a Juraj Palovič. Držíme palce! :)

 

Fotografie: Stanči Karellová 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá