India znova dokazuje, že na let do vesmíru jej stačí zlomok sumy konkurencie

  • V roku 2013 sa Indickej vesmírnej agentúre sa podarilo uskutočniť misiu na obežnej dráhe Marsu za 74 miliónov dolárov, čo je o 26 miliónov menej ako stál hollywoodsky film Gravity. India naozaj vie ako za málo peňazí vyletieť do vesmíru a dokazuje to aj so svojim novým raketoplánom.
GRAVITY
  • V roku 2013 sa Indickej vesmírnej agentúre sa podarilo uskutočniť misiu na obežnej dráhe Marsu za 74 miliónov dolárov, čo je o 26 miliónov menej ako stál hollywoodsky film Gravity. India naozaj vie ako za málo peňazí vyletieť do vesmíru a dokazuje to aj so svojim novým raketoplánom.

India úspešne vyskúšala svoju prvú verziu raketoplánu s názvom RLV-TD. Štart sa uskutočnil z kozmodrómu na juhu Indie. India sa takto zapojila do „súťaže“ o zhotovenie opätovne použiteľného raketoplánu, za čo možno najprijateľnejší budget.

Ide o ďalší krok indickej vesmírnej agentúry ISRO k vytvoreniu vlastného programu raketoplánov, ktorý by mal byť prinajmenšom výhodnejší, ako iné programy napríklad z dielne NASA. Vytvorenie modelu trvalo spolu 5 rokov a Indiu to stálo okolo 14 miliónov dolárov. To predstavuje len zlomok z ceny, ktorú investovali do vývoja iné vesmírne programy. Ich rozpočet sa zväčša pohyboval na úrovni stoviek miliónov dolárov.

a

RLV-TD má veľkosť približne ako minibus a ide zatiaľ o najmenší vyrobený model. V pondelok o siedmej ráno sa odpútal od zeme a dosiahol výšku 70 kilometrov. Následne podľa plánu dopadol priamo do Bengálskeho zálivu, asi po 10 minútach.

Táto skúšobná misia bola malým ale zato zásadným krokom k ďalšiemu vývoju znovu použiteľného raketoplánu v reálnej veľkosti. Takýto raketoplán môže uľahčiť kozmické lety a urobiť ich v budúcnosti lacnejšími. Tento let mal byť niečo ako technologická demonštrácia toho, ako to v budúcnosti môže fungovať.

b

„Pri tomto lete boli odskúšané kľúčové technológie, ako sú systémy autonómnej navigácie, riadenia, opätovne použiteľnej tepelnej ochrany, či systém riadenia raketoplánu počas návratu do atmosféry,“ – uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

India dúfa, že sa uplatní na multimiliardovom trhu s letmi do vesmíru. V posledných rokoch už ISRO vypustila na obežnú dráhu viacero menších družíc. Jej hlavným cieľom je však vyslať do vesmíru loď s ľudskou posádkou.

c

Jedinou krajinou sveta, ktorá aktuálne vlastní prevádzkyschopný raketoplán je USA, program Space Shuttle však Washington ukončil v roku 2011. Rusi a Číňania používajú zase na dopravovanie svojich kozmonautov do vesmíru a späť guľovité moduly.

Vo vesmírnej súťaži je momentálne jedným z primárnych cieľov okresanie nákladov na vypustenie raketoplánov do vesmíru. Vesmírny priemysel totižto pri štarte raketoplánov stráca niekoľko miliónov dolárov len na oddeliteľných aparátoch po každom jednom štarte.

d

Aj Musk sa v apríli vyjadril, že celkové náklady na palivo sa pohybujú okolo 300 000 dolárov na raketu a jej zhotovenie stojí približne 60 miliónov.

Indickej vesmírnej agentúre nie sú hviezdne nízkorozpočtové víťazstvá vôbec cudzie. Ich ego pozdvihlo aj to, že sa im podarilo v roku 2013 vypustiť na obežnú dráhu Marsu raketu bez posádky za 74 miliónov. Pritom NASA takúto misiu uskutočnila za vesmírnych 671 miliónov.

zdroj: finance.yahoo.com, <>zdroj fotografií: businessinsider.com,cdn.theatlantic.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá