IOT je tu a s ním aj hrozba hackovania našich áut a domácností!

  • Vírusy a bezpečnostné hrozby sme dlho vnímali ako niečo, čo tak nejak odjakživa patrilo k počítačom.
  • Vírusy a bezpečnostné hrozby sme dlho vnímali ako niečo, čo tak nejak odjakživa patrilo k počítačom.

A práve táto dôvera priniesla po nástupe smartfónov obrovský problém. Zrazu mal celý svet v rukách zariadenia, cez ktoré sme riešili prakticky všetko, vrátane prihlasovania sa do internet bankingu a platenia cez NFC. Akosi si nikto nechcel uvedomiť, akú možnosť to pre hackerov znamená. Aj preto sa stali antivírusy štandardom mobilných telefónov až o niekoľko rokov neskôr.

Tieto hrozby si uvedomoval málokto, snáď okrem hackerov, ktorí sa bleskurýchle presunuli od počítačov k smartfónom, čo bola v tej dobe omnoho jednoduchšia a efektívnejšia cesta. Možno si pamätáš doby, keď bola snáď tretina aplikácií v Play Store jednoducho vírusom.

Dnes už toto všetko vieme a ako Android, tak aj iOS a Windows Mobile svoje zariadenia zabezpečili celkom slušne.

Avšak tak, ako sa v minulosti rozšírili smartfóny, tak sa čoraz rýchlejšie rozširuje internet vecí (IoT). V praxi to znamená, že celý svoj domov, mnohé jeho funkcie budeme môcť kontrolovať cez smartfón, resp. cez internet. Otázkou je: Môže sa história zopakovať a bude teda internet vecí nebezpečný?

Screen Shot 2016-05-13 at 11.23.40

foto: siemens.com

Zabezpečenie smartfónu a zabezpečenie svojho domova či auta sú trochu rozdielne veci. Cez smartfón sa môže útočník dostať k úplne iným údajom, možno bankovým účtom, hacknutím “IoT” môže získať prístup do nášho domova. A to je pomerne mrazivá predstava. Len si predstav, že odídeš na dovolenku a niekto ti jednoducho vypne všetky bezpečnostné prvky a prechádza sa medzi tvojimi vecami, ako by tam bol doma. Alebo ešte horšie, že sa niekto cez podobné riešenie dostane do domova, kde je tvoja žena a deti. Keďže internet vecí dokáže ovládať aj mnohé spotrebiče, možno ti niekto pomstychtivý na diaľku jednoducho spraví doma poriadnu “galibu”. Som si istý, že ani jedna možnosť sa ti nepozdáva.

A tu prišiel slovenský ESET. Ten sa stal okamžite jedným z lídrov, čo sa týka zabezpečenia internetu vecí a mnohí konkurenti ho len nasledujú. Podľa analytickej spoločnosti Gartner je to v súčasnosti 4,9 miliardy zariadení a do roku 2020 by toto číslo malo narásť až na 25 miliárd.

„Sme svedkami toho, ako sa na interkonektivitu všetkých zariadení, systémov a služieb zameriavajú vlády, priemyselné odvetvia a trhy. Od prieskumov trhu cez cestné signalizačné svetlá, všetky veci sa cez existujúce technológie vzájomne spájajú, v niektorých prípadoch však bez využitia bezpečnostných protokolov,“ hovorí Pablo Ramos, bezpečnostný výskumník spoločnosti ESET. „V najbližšej budúcnosti bude úloha IoT vzrastať vo firmách, ktoré považujú informačnú bezpečnosť za jeden z kľúčových faktorov pri zachovaní chodu firmy,“ dodáva Ramos.

eset_pabloramos_informacion_app

foto: infochannel.info

Našťastie si už všetci veľmi dobre uvedomujú riziká, ktoré plynú zo zabezpečenia domu podobnými riešeniami, preto ich chcú všetci priniesť ešte skôr, než sa tieto systémy masovo rozšíria. Pretože už si všetci veľmi dobre uvedomujú, o čo sa tu hrá a konečne sa prestávajú hackeri podceňovať. Konečne sme pochopili, že hackovanie nie je bojovanie nejakých chalanov v mikinách proti štátnym webom, ale naozaj hrozba, ktorá je aktuálna pre každého z nás.

Preto si myslím, že internetu vecí sa obávať naozaj nemusíme. Táto skvelá nová technológia nám môže perfektne poslúžiť a ak si dáme pozor, kto nám domov stráži, môžeme byť maximálne pokojní.

zdroj titulnej fotografie: insideevs.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá