Jakub Mačina: Bolesť chrbta postihuje veľké množstvo ľudí

  • Keď sa talent a šikovnosť spoja s chuťou vytvoriť niečo zmysluplné, takmer vždy to vedie k dobrému projektu. K takým určite patrí aj produkt štyroch študentov informatiky na FIIT STU a ich mentorov. Predstavujem vám Spine Hero.
image_1433279535.jpeg
  • Keď sa talent a šikovnosť spoja s chuťou vytvoriť niečo zmysluplné, takmer vždy to vedie k dobrému projektu. K takým určite patrí aj produkt štyroch študentov informatiky na FIIT STU a ich mentorov. Predstavujem vám Spine Hero.

 

Spúštate projekt Spine Hero, ktorý rieši problém bolesti chrbta a krku. V čom je iný ako napr. známy Kosmodisk?

Tak v prvom rade Kosmodisk by mal zmierňovať bolesti chrbta, my im predchádzame. Zameriavame sa predovšetkým na ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a teda trávia dlhý čas pri počítači. Našou hlavnou výhodou je, že na použitie Spine Hero stačí len tvoj počítač a webkamera. Teda nemusíš si sebou nič nosiť, prenášať to alebo to mať pripnuté celý deň na sebe, čo môže byť dosť nepohodlné. Snažíme sa taktiež myslieť aj nato, aby sme ťa nerušili a neotravovali pri práci.

 

Čo sa skrýva pod tým, že sa ma snažíte nevyrušovať?

My sami nemáme radi, keď sme zahltení upozorneniami zo strany aplikácií. Notifikácie sú dôležité, ale vedia byť aj otravné. Preto tie naše zohľadňujú aktivitu človeka pri práci s počítačom. Vieme napríklad, že nechceš byť vyrušovaný, keď práve píšeš mail či programuješ. Naopak, keď iba skroluješ facebook, tak vtedy Spine Hero určí, že je vhodný čas na upozornenie. Taktiež máme niekoľko druhov notifikácií, ktoré sa postupne stupňujú, ak neustále sedíš nesprávne.

 

 

Spine Hero je teda čisto softvare?

Áno, stačí ti nainštalovať aplikáciu Spine Hero a mať webkameru. Pre väčšiu presnosť detekcie je však vhodné použiť hĺbkovú kameru, ktorú má napríklad dobre známy herný senzor Kinect. Takéto kamery sa už začali zabudovávať aj do notebookov, konkrétne sú to kamery Intel RealSense. Dajú sa samozrejme zakúpiť aj samostatne.

 

Čo všetko sa klient následne v analýze dočíta?

Aplikácia v reálnom čase zobrazuje kvalitu sedenia za nedávne časové obdobie. Človek si môže pozrieť ako dlho sedel a ako často si robil prestávky počas vybraného obdobia. Aplikácia umožňuje zobraziť aj čas strávený v jednotlivých správnych či nesprávnych polohách. Plánujeme pridať aj podrobnejší prehľad o najviac zaťažovaných častiach tela aj s personalizovaným tréningom, ktorý zlepší návyky pri sedení.

 

 

Ak ho kúpia väčšie firmy, uvidí výsledky analýzy aj môj šéf?

Asi nechceš, aby tvoj šéf videl ako zle sedíš, že? Máme takú predstavu, že by šéf vedel vyhlásiť pomocou aplikácie súťaž, napríklad o najlepšie sediaceho zamestnanca, a tých najlepších by odmenil aj finančne. Takisto nevylučujeme aj prepojenie so sociálnymi sieťami, aby sme vytvorili vzájomnú motiváciu zamestnancov zlepšovať sa. A hlavným výsledkom pre všetkých zúčastnených aj tak bude to, že sa ľudia budú cítiť lepšie a tiež menej vymeškávať kvôli problémom s chrbticou.

 

Koľko bude Spine Hero stáť?

Aplikáciu Spine Hero plánujeme predávať formou ročných licencií. Presnú cenu ešte nemáme stanovenú, aplikácia však bude cenovo dostupná. Taktiež budeme poskytovať aj zvýhodnené rodinné a biznis licencie. 

 

Ako vám celý projekt napadol?

Na začiatku bola účasť v medzinárodnej technologickej súťaže Imagine Cup, ktorej základ tvorí zaujímavý nápad s potenciálom vylepšiť svet. Nápad, ktorý má šancu uspieť v súťaži, musí byť inovatívny s biznis potenciálom. Vymyslieť ten správny nápad na projekt bolo naozaj náročné.

Raz sme si však uvedomili, že my informatici máme problém so správnym držaním tela pri práci s počítačom. Začali sme sa týmto problémom zaoberať a zistili sme, že to nie je iba náš problém. Bolesť chrbta súvisiaca s nesprávnym sedením postihuje veľké množstvo ľudí po celom svete.

 

 

V akej fáze startupu sa teraz nachádzate?

Momentálne dokončujeme náše MVP. Plánujeme testovanie s prvotnou skupinou používateľov na odstránenie chýb a vylepšenie našich algoritmov.

 

Kedy bude produkt?

Prvú verziu aplikácie plánujeme vydať v septembri tohto roka.

 

Kto všetko je v tíme?

Sme tím štyroch študentov informatiky na FIIT STU. Členovia tímu sú Jozef Gáborík, Matej Leško, Jakub Mačina a Jozef Staňo. Našimi mentormi sú Jakub Šimko a profesorka Mária Bieliková.

 

 

Vás projekt vznikol na FIIT STU. Do akej miery vedia byť školy pri obdobných projektoch nápomocné?

Bez fakulty by tento projekt nemohol vôbec vzniknúť. Fakulta nám poskytla zariadenia a priestory potrebné k realizácii nášho projektu. Hlavná pomoc však prišla od ľudí na fakulte. Profesorka Bieliková nám pomohla skontaktovať sa s firmou Revitalis, od ktorej sme dostali odborné poradenstvo v oblasti fyzioterapie. Avšak najväčší vplyv na celý projekt mal náš mentor Jakub Šimko. Dával nám množstvo rád a viedol nás tým správnym smerom.

 

 

Ďakujeme za rozhovor. Chalanom, ako aj vedeniu univerzity prajeme veľa ďalších kvalitných projektov. 

O startupe Spine Hero viac na ich FB fanpage.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá