Ján Lunter, Innovatrics: Chceme byť firmou, ktorá inovuje a prichádza s riešeniami s celosvetovým potenciálom

  • Innovatrics sa zaoberá biometrickými technológiami, ktoré aplikujú do praktických riešení. Patrí medzi svetovú špičku a ich produkty používajú v mnohých krajinách sveta. Viac o podnikaní v tomto odvetví porozprával zakladateľ Ján Lunter.
IMG_4717
  • Innovatrics sa zaoberá biometrickými technológiami, ktoré aplikujú do praktických riešení. Patrí medzi svetovú špičku a ich produkty používajú v mnohých krajinách sveta. Viac o podnikaní v tomto odvetví porozprával zakladateľ Ján Lunter.

Ján Lunter, zakladateľ Innovatrics, sa pred viac ako desiatimi rokmi pustil do neľahkého odvetvia biometrie. Počas štúdia na vysokej škole začínal ešte len s odtlačkami prstov. Dnes, už väčší tím ľudí v podniku, nezaspáva na vavrínoch a pracuje na potrebách modernej doby. Postupne pridávajú aj rozpoznávanie tvárí a nezabúdajú ani na umelú inteligenciu. Innovatrics pracuje na projektoch po celom svete. Ich moderné technológie prinášajú poriadok do krajín ako Malawi či Burkina Faso. Na Slovensku je to rozšírený produkt Fingera, ktorý slúži na evidenciu dochádzky zamestnancov jednoduchým priložením prsta.

 

Mám pocit, že podniku Innovatrics nie je venovaná taká pozornosť, akú by si zaslúžil. Možno je to spôsobené skromnosťou zakladateľa Jána Luntera a možno sa len riadia heslom, viac pracovať a menej kecať. Innovatrics jednoznačne patrí medzi podniky, na ktoré môže byť Slovensko hrdé.

V rozhovore prezradil Ján Lunter čo robil Innovatrics v Nigérii, aký produkt vyvinuli pre zabezpečenie spravodlivého prerozdelenia humanitárnej pomoci a akú budúcnosť si praje pre svoj podnik. Ján používa slová ako: inšpirácia, budúcnosť, snaha, inovácie, ktoré pomenúvajú filozofiu podniku Innovatrics.

IMG_4753

Aké boli začiatky Vášho podnikania? Začínali ste ešte ako študent, nemali ste strach vstúpiť do sveta podnikania a navyše v takejto náročnej oblasti?

Začiatky sú vždy náročné, štart Innovatricsu vyžadovalo veľa času a energie. Avšak, brali sme to ako výzvu a test našich schopností a zároveň nás to veľmi bavilo. Na strach nebol čas.

 

Ako ste sa dostali k odtlačkom prstov? Prečo ste sa rozhodli venovať tejto oblasti? Vidíte v nej budúcnosť?

Na škole som sa venoval rozpoznávaniu o obraze a umelej inteligencii a odtlačky do tohto celého konceptu veľmi dobre zapadli. Keď som náhodou objavil skener a dostal som sa k obrázkom odtlačkov, zaujalo ma to, chcel som sa s tou technológiou “pohrať“ a odskúšať si, ako ju viem zlepšiť. Videl som nedostatky v existujúcich riešeniach, bol tam jednoznačne potenciál na zlepšenie, ktorý ma inšpiroval.

 

Dnes je už Innovatrics zabehnutou firmou. Ako sa zmenila, keď ju porovnáte so začiatkami? Čo bolo v procese rastu najzložitejšie a čo by ste už dnes možno urobili inak?

V porovnaní so začiatkom sa viac špecializujeme. Na začiatku bol každý z nás čiastočne obchodník, vývojár, marketingový špecialista, finančný expert, príležitostne sme kumulovali aj iné funkcie. Dnes sme rozdelení do tímov, z ktorých má každý svoju špecializáciu. Takisto veci neriešime tak živelne, ale viac plánujeme a rozmýšľame v dlhodobejšej perspektíve.

INNOVATRICS 028

Podnik ste zakladali traja, dnes ste jediným spoločníkom? Nechceli ste do toho ísť od začiatku sám? A prečo ste sa rozišli so spoločníkmi?

Myslím si, že pre založenie firmy je dobrý tím ľudí veľmi dôležitý. Pôvodne sme firmu zakladali traja spoločníci, profesor na inžinierskej škole, kde som študoval, Jean Leroux Les Jardins a kamarát, ktorý práve končil štúdium businessu vo Francúzsku, Viktor Fischer.

Každý z nás mal svoju špecifickú úlohu a prispel k založeniu a rozvoju firmy. Jean z firmy odišiel, keď sme sa presťahovali z Paríža na Slovensko. Viktorovým cieľom bolo menežovať projekty vo veľkých firmách, popri Innovatricse si spravil MBA. Innovatrics bol vtedy ešte v štádiu, keď sme sa sústredili prevažne na vývoj a technológie, čo bola hlavne moja doména. Menej sme sa sústredili na business. Viktor pravdepodobne preto hľadal možnosť, ako využiť nadobudnuté skúsenosti z MBA vo väčšej firme, ktorá by akcelerovala jeho profesionálny rast.

 

Pobočky máte na Slovensku, Česku a Mexiku. Prečo práve Mexiko? Ako sa Vám v tejto krajine podniká?

Južná Amerika je pre nás dôležitý trh, no veľmi ťažko sa tam robí obchod na diaľku. Keď bola príležitosť, založili sme tam malú pobočku. Určite pomohlo aj to, že v Innovatricse pracuje obchodník pôvodom z Mexika, ktorý nás o tomto kroku presvedčil. Vďaka pobočke sme sa dostali bližšie k projektom v tomto regióne, predpokladám, že táto pobočka sa bude rozvíjať, pretože potreba biometrických riešení je v tomto regióne významná.

Aj v iných exotických krajinách máte zákazky, napríklad Malawi a Burkina Faso. Ako ste sa dostali k takýmto veľkým projektom a aká bola práca na nich?

Projekty často získavame cez partnerov – systémových integrátorov. Často majú v týchto krajinách pobočky, prípadne svojich ľudí, ktorí riadia projekt. My im zase dodávame technológiu na odtlačky, prípadne systém na rozpoznávanie tvárí.

IMG_4741

Ktoré z projektov na ktorých ste pracovali považujete za najvýznamnejšie?

Významných projektov, ktoré uspeli v celonárodnej miere je viac. Cením si, že sme prispeli k lepšej organizácii volieb v Burkina Faso. Vďaka nášmu softvéru sme zabezpečili demokratický princíp jeden človek = jeden hlas.  V Nigérii sme ex-post overovali hlasy vo voľbách a vďaka odtlačkom sme boli schopný zistiť či nedošlo k viacnásobnému hlasovaniu jedným človekom. V Thajsku zase overujeme totožnosť jedincov pri vstupe do krajiny čo zvyšuje celkovú bezpečnosť.

Ktorý projekt považujete za najobtiažnejší a prečo?

Ťažko povedať. Obtiažne sú väčšinou projekty kde je zlá organizácia zo strany partnera a robia sa na poslednú chvíľu. Prípadne sa plán príliš často mení, projekt a jeho cieľ nie sú dobre zadefinované.

 

Na čo ste kládli väčší dôraz v začiatkoch podnikania a na čo teraz?

Na začiatku sme sa oveľa viac zameriavali na technológiu, bolo nutné vyvinúť dobrý produkt a až potom sa venovať budovaniu partnerstiev. Táto fáza trvala relatívne dlho, pretože robíme v doméne ktorá je náročná na vývoj.

Ako funguje Innovatrics? Pracujete na základe konkrétnych objednávok alebo nezávisle od nich vyvíjate nové produkty?

Nie sme projektová firma – sústredíme sa na produkty a nie projekty. Projekty vnímame ako spôsob, ako naše produkty dostať sa na trh. Samozrejme, že máme aj projektových manažérov. Primárne sa ale vnímame ako firma, ktorá buduje produkty a následne pomáha pri ich nasadzovaní.

Čo považujete za najväčší úspech podniku?

Podarilo sa nám nielen vyvinúť dobrú technológiu, ale ju aj dostať do praxe, na trh. Nie je to vždy priamočiary proces. Som rád, že dokážeme skombinovať inovatívny vývoj s businessom.

INNOVATRICS 035

Zmenilo sa odvetvie v ktorom pôsobíte od Vašich začiatkov, predsa len firmu ste založili v roku 2004. Pociťovali ste vtedy konkurenciu a ako ju hodnotíte dnes?

Svet biometrie je napriek inováciám dosť konzervatívny, hlavní aktéri sa až tak nemenia. Nový je určite prienik odtlačkov do sveta smartfónov, vďaka čomu sa tento trh diverzifikova a narástol.

 

Akú pozíciu zastáva Innovatrics v rámci iných konkurenčných riešení?

Máme špecifickú pozíciu na trhu, myslíme si, že kombinácia nášho prístupu a našej technológie je jedinečná. S našim zákazníkom intenzívne spolupracujeme, vzdelávame ho vďaka biometrickým tréningom a budujeme si partnerskú sieť. Nesnažíme sa konkurovať našim partnerom tým, že by sme im preberali zákazky, prípadne súťažili o tender proti nim.

 

Aké produkty momentálne ponúka Innovatrics? O čo je najväčší záujem a z akých krajín je najviac zákazníkov?

Novinkou pre nás je rozpoznávanie tvárí. Táto technológia je zaujímavý doplnok k odtlačkom, ale umožňuje aj úplne nový druh aplikácie. Výhodou tváre je, že skener na tvárovú biometriu je takmer všade a cenovo je veľmi prístupný. Napríklad každý moderný smartfón sa dá vďaka integrovanej kamere použiť ako skener tváre.

INNOVATRICS 030

O ktorý produkt je najväčší záujem na Slovensku?

Na Slovensku ponúkame dochádzkový a evidenčný systém založený na biometrii pod názvom Fingera. Používame hlavne odtlačky, niekedy aj v kombinácii s kartou. Momentálne k systému pridávame aj tvárovú biometriu.

 

Na akých projektoch pracujete aktuálne?

Zaujímavý je projekt distribúcie humanitárnej pomoci v dvoch afrických krajinách. Naša technológia zabezpečí spravodlivejšie rozdelenie humanitárnej pomoci. Vďaka nášmu riešeniu sa nestane, aby niekto získal viac krát surovinovú pomoc a následne ju napríklad predával ďalej, čo spôsobovalo priestor pre korupciu. Systém sa stáva transparentnejším.

 

Čo je pre Vás najdôležitejšie v podnikaní?

To čo robíme nás musí baviť, bez toho nám to nedáva zmysel. Sústredíme sa na inovatívne činnosti s veľkou pridanou hodnotou. Som rád, že dokážeme vytvárať zaujímavé pracovné miesta pre talentovaných ľudí na Slovensku. Chcel by som, aby sa v budúcnosti na Slovensku robilo menej výroby a viac výskumu a vývoja.

 

Kam by ste sa ešte s Innovatrics chceli dostať? Aké máte plány?

Chceme byť firmou, ktorá inovuje a prichádza s riešeniami, ktoré majú celosvetový potenciál. Dávame priestor šikovným a talentovaným ľuďom z tohto regiónu, aby svoj talent uplatnili a rozvinuli, aby mohli byť pri zrode unikátnych riešení pre celý svet. Chcel by som, aby bol Innovatrics svetová špička v oblasti rozpoznávania obrazu a umelej inteligencie. Biometria je toho súčasť, no chceme sa posúvať ďalej.

 

Ďakujem za rozhovor!

foto: archív Innovatrics

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá