Je najvyšší čas prejsť na HTTPS

  • Prejsť na HTTPS nie je úplne jednoduché a niekedy aj pomerne drahé, ale stojí za to. Používateľom to zvýši súkromie, bezpečnosť a dokonca to prináša výhody aj správcom stránok.
titulka
  • Prejsť na HTTPS nie je úplne jednoduché a niekedy aj pomerne drahé, ale stojí za to. Používateľom to zvýši súkromie, bezpečnosť a dokonca to prináša výhody aj správcom stránok.

Nie je to žiadnym prekvapením, keďže písmenko “S” v HTTPS znamená secure, čiže bezpečný. S HTTPS povoleným v predvolenom nastavení sú používatelia viac v bezpečí. Pretože ak sa na obyčajnej HTTP stránke prihlasujú pomocou hesla, to je prenášané prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia. Dokonca aj osobné údaje, ako sú adresy môžu byť citlivými údajmi. Veci napísané v „četoch“ by tiež mali byť chránené. Obzvlášť nebezpečné to môže byť u ľudí stále pracujúcich na verejných alebo zdieľaných WiFi sieťach (v kaviarňach, hoteloch…), kde je vypátranie hesla doslova rovnako jednoduché, ako inštalácia Wiresharku.

Protesters from the Anonymous India group of hackers wear Guy Fawkes masks as they protest against laws they say gives the government control over censorship of internet usage in Mumbai, June 9, 2012. Anonymous India is associated with the internationa hacker group Anonymous whose previous targets have included high profile targets. REUTERS/Vivek Prakash (INDIA - Tags: SOCIETY SCIENCE TECHNOLOGY POLITICS CIVIL UNREST)

foto: reuters.com

 

Keďže sa internet stále šíri do ďalších miest na svete, je väčšia šanca, že tvoja stránka môže byť navštevovaná aj v miestach, ktoré majú menšiu slobodu prejavu.

Dokonca aj neinteraktívne stránky by o HTTPS mali popremýšľať, pretože URL, ktoré ľudia navštevujú na obyčajnej HTTP stránke sú zdieľané verejne. Veci, ako ktoré novinky používateľ číta a jeho konkrétna voľba akýchkoľvek iných médií (napríklad obsah pre dospelých), by mali byť súkromné. Dokonca aj keď nemajú zlé úmysly, každý má zákonné právo na súkromie. Napríklad čítanie veľa článkov o terorizme na Wikipédii by ťa mohlo vyprofilovať ako teroristu. Našťastie, Wikipedia začala používať HTTPS už pred 2 rokmi.

foto: dailymail.co.uk

 

Vieš prečo v Google Analytics v poslednom čase dostávaš stále menej a menej informácií o odkazoch? Je to zapríčinené aj tým, že odkazujúce servery s HTTP ich nemôžu zdieľať s HTTPS hostiteľmi a naopak. To znamená, že ak používatelia prídu z webu s HTTPS (ako je napríklad aj Google), nebudeš mať možnosť vidieť akúkoľvek informáciu o odkaze. V prípade, že je to z HTTPS a aj ty máš HTTPS, vtedy ju uvidíš.

Možno si to už videl v tomto článku. Google uviedol, že teraz bude odmeňovať stránky s HTTPS  vyšším miestom vo výsledkoch vyhľadávania. Tiež tak odmeňuje rýchle stránky (s nízkymi časmi načítania) a stránky, ktoré sú responzívne. Ak chces vystúpať v rebríčku smerom na hor, stačí skombinovať tieto tri „ingrediencie“ a tvoja stránka sa posunie vyššie.

foto: doreydesigngroup.com

 

Tak ako prejsť na HTTPS?

Hlavné, čo k tomu potrebuješ je SSL certifikát. Napríklad free certifikáty od Let’s Encrypt, ktoré ponúka aj Webglobe. Alebo niektorý z platených, ktorý so sebou prináša niekoľko výhod, napríklad si oproti svojim free náprotivkom rozumie aj s Windowsom XP (ak by to bola jedna z požiadaviek). A potom prichádza na rad samotná inštalácia, návod ako na ňu, si môžeš pozrieť napríklad tu.

Zdroj titulnej fotografie: searchengineland.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá