Jedinou nádejou VHS sú už len hipsteri, v auguste sa definitívne končí ich výroba

  • Všetci vedeli, že raz to prísť musí, ale nikto nevedel, kedy.
vhs1
  • Všetci vedeli, že raz to prísť musí, ale nikto nevedel, kedy.

Je tu čas, kedy musíme dať posledné zbohom formátu, na ktorom odrástla nie jedna fantastická generácia. Už je to zrejme nejaký ten piatok, kedy sme si naposledy zašli do videopožičovne a vypožičali si film na páske. Avšak nie všade ide o mŕtvy priemysel. Napríklad v Japonsku sa tento formát ešte stále teší veľkej obľube a funguje tam aj továreň.

vhs

Ako to celé začalo? Prvé video, ktoré si mohli dovoliť zväčša len bohatí Američania sa objavilo na trhu pred Vianocami v roku 1963. Tento typ vážil 50 kilogramov a stál 30 000 dolárov. Rozmach domácich videí však priniesol v polovici 70. rokov konkurenčný boj dvoch japonských firiem. Na jednej strane bolo Sony so systémom Betamax a na strane druhej JVC s Video Home Systeme, lepšie známy pod skratkou VHS.

Domáce video sa v 80. rokoch stalo doslova fenoménom aj v bývalom Československu. Veľa z nás si ešte pamätá nekvalitné kópie západných filmov, predabované monotónnym hlasom a šírené nie práve oficiálnymi kanálmi. Na rastúci záujme o videoprehrávače zareagoval aj československý priemysel, ten v roku 1988 dodal na trh prvý prehrávač domácej výroby Avex.

vhs4

 

V auguste tohto roku však opustí brány výrobne japonskej spoločnosti posledný videoprehrávač. Posledným hráčom na trhu s VHS je firma Funai Electric, tá vyrába videá pod vlastnou značkou a taktiež produkuje zariadenia pre iné firmy ako je napríklad Sanyo z Číny. Podľa spoločnosti Funai dokázal v dobách najväčšej slávy tento výrobca vyprodukovať až 15 miliónov prehrávačov . V minulom roku to bolo však len 750 tisíc.

vhs2

Zástupcovia firmy taktiež priznali fakt, že bolo stále zložitejšie zohnať náhradné diely, pretože ostatní výrobcovia na štandardný VHS už dávno zanevreli. Tým sa logicky výrazne predražovala výroba, čo v súvislosti s klesajúcim dopytom nepredstavovalo udržateľný stav.

Legendárne VHS však z pultov samozrejme nezmiznú zo dňa na deň. Nejaký čas určite ešte natrafíme na produkty neznámych  značiek z Ázie. Funai bol však oficiálne posledný veľkovýrobca, ktorý zatĺkol posledný klinec do rakvy VHS nosičov.

zdroj:theverge.com zdroj fotografií:express.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá