Kaizen – japonská technika, ktorou prekonáš lenivosť

  • Takmer každý to v sebe máme... Chuť odkladať veci na neskôr. Veď potom sa nám bude chcieť viac, urobíme to rýchlejšie, lepšie. K pracovným či školským povinnostiam sa nám väčšinou podarí "dokopať", no čo naše koníčky a plány, ktoré sme chceli dosiahnuť? Tie sú odsunuté na neurčito.
boy-cameron-mitchell-guitar-guy-hipster-favim-com-315869
  • Takmer každý to v sebe máme... Chuť odkladať veci na neskôr. Veď potom sa nám bude chcieť viac, urobíme to rýchlejšie, lepšie. K pracovným či školským povinnostiam sa nám väčšinou podarí "dokopať", no čo naše koníčky a plány, ktoré sme chceli dosiahnuť? Tie sú odsunuté na neurčito.

Takmer každý z nás si raz za čas zadá nový cieľ, či výzvu. Perfektným príkladom je novoročné predsavzatie. Vezmem to podľa hesla – „Podľa seba, súdim teba.“ Z času na čas si niečo zaumienim. Naposledy to bolo, že sa naučím hrať na husle. Zo začiatku som nadšená, už sa vidím ako hrám známym tú prekrásnu melódiu Bittersweet symphony. Keď sa ale reálne pustím do hrania na husle, zistím, ako náročný celý ten proces je a koľko času mi to vlastne zaberie. Motivácia opadáva a postupne sa celý skvelý nápad rozpadne ako domček z karát. Teraz husle ležia ponorené v prachu.

old-violin-by-fcamos-fran-camos

zdroj: cgtrader.com

A prečo v prachu končí väčšina našich plánov? Nemôžem si pomôcť, ale napadá mi ďalšie porekadlo: ,,Predstavuješ si to ako Hurvínek válku.“ Snažíme sa toho dosiahnuť príliš veľa a príliš rýchlo. Keď zistíme, čo všetko to obnáša, začneme byť preťažení a unavení z veľkej zodpovednosti, nevieme sa adaptovať a dostatočne rýchlo zmeniť svoje návyky. Našich plánov a predsavzatí sa vzdáme ešte predtým, ako ich začneme reálne napĺňať. Japonci na tento civilizačný problém vymysleli „know-how“ a ty sa môžeš inšpirovať.

V Japonskej kultúre existuje praktika Kaizen. Je to „1-minutový princíp“ pre sebarozvoj. Srdcom tejto metódy je myšlienka, že človek by sa mal venovať jednej konkrétnej činnosti jednu minútu dňa vždy v rovnaký čas. Očividne, toto by nemal byť problém absolútne pre nikoho, ani pre najväčšieho lenivca. Obetovať 60 sekúnd denne zvládne naozaj každý. Či už pôjde o kliky alebo čítanie knihy v cudzom jazyku, bolo by fajn, keby to človek nepokladal za neprijemnú minútu dňa, ktorú treba prežiť, ale skôr za formu zadosťučinenia, že aj v hektickom životnom rytme si nájde čas na svoj koníček.

einst_fid

zdroj: openculture.com

Je dôležité cítiť ten pocit víťazstva nad sebou samým. Nad svojim lenivým, prokrastináciu milujúcim ja. Tieto pocity ti prinesú motiváciu a ty postupne, priam samovoľne, začneš predlžovať čas, ktorý venuješ svojej činnosti. Skrátka 1-minutový princíp ti prinesie zaručený progres a ten ťa nakopne ešte viac.

masaaki_imai

foto: in.kaizen.com

Kaizen vznikol v Japonsku. Slovo sa skladá z dvoch výrazov, „kai„- zmena a „zen„- múdrosť. Metóda bola vynájdená Masaakim Imainom, ktorý veril, že sa dá aplikovať na čokoľvek, či už pôjde o biznis alebo osobný život.

Tu je krátke video, kde dostaneš podrobnejšie vysvetlenie japonského výrazu Kaizen:

Na prvý pohľad by sa mohol Kaizen javiť ako veľmi neefektívny, najmä pre ľudí vyrastajúcich v západnej kultúre. My sme presvedčení, že na dosiahnutie cieľa, je potrebné vyvinúť všemožné úsilie a „potiť krv„. No priznajme si, moderný človek je zahltený informáciami, je prelietavý, vlastne nevie čo od života chce. Je ťažké plne sa sústrediť iba na jednu vec, vložiť do nej všetko a dosiahnuť vrchol. Väčšinou si to predtým párkrát rozmyslíme, dáme si pauzu alebo si vyberieme úplne iný vrchol na šplhanie. Metóda Kaizen nás učí, že stačí začínať po malých krokoch, že aj malý pokrok je zlepšením. Viem, že  zo mňa minúta hry na husle denne nespraví virtuóza, no zanôtiť po určitej dobe Bittersweet symphony, by som mohla zvládnuť. Za skúšku to predsa stojí. Aký cieľ si si vytýčil ty?

zdroj: brightside.me zdroj prezentacnej fotografie: favim.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá