Keby som dnes rozbiehala podnikanie, rozbehla by som niečo z tohto

  • Páči sa mi, keď u nás vidím fungovať inovatívne lokálne biznisy. Pre nejaký dôvod k nim mám od istého momentu veľmi blízky vzťah. Vždy ma napríklad dostanú trhy (je úplne jedno s čím), kde som schopná utratiť neporovnateľne viac peňazí ako v shopping centre. Asi to bude tou domácou atmosférou. :)
image_1436424028.jpeg
  • Páči sa mi, keď u nás vidím fungovať inovatívne lokálne biznisy. Pre nejaký dôvod k nim mám od istého momentu veľmi blízky vzťah. Vždy ma napríklad dostanú trhy (je úplne jedno s čím), kde som schopná utratiť neporovnateľne viac peňazí ako v shopping centre. Asi to bude tou domácou atmosférou. :)

 

Sú projekty, o ktorých viem, že by som im hneď podľahla – keby u nás existovali. Zatiaľ sa o ne s vami podelím aspoň v rovine inšpirácie.

 

1. Obchod s potravinami bez obalov

Nakupovanie budúcnosti. Žiadne igelitky ani prebytočný odpad. Eko verzia toho, čo bežne riešime každý deň – nakupovanie a konzumácia potravín. A produkujeme pritom nemalý odpad! Priemerný Slovák a Čech vraj až 325kg ročne – z jednorazových obalov a vyhodených potravín.

Takéto projekty už fungujú vo svete aj v susednom Česku. Myslím, že sa môžme baviť o rastúcom globálnom trende.

 

 

2. Sexy healthy fastfood

Žiadna novinka, takýchto nápadov tu už bolo veľa. Ale stále mám pocit, že keď sa v meste potrebujem rýchlo, chutne a zdravo najesť, často neviem kam ísť. Domáce burgre síce zažívajú svoje zlaté časy v našich zemepisných šírkach (a nielen u nás), ale ruku na srdce, o čo zdravšie a viac fit sa cítite po ich zjedení? :)

Foriem môže byť veľa – šalátový bar, sezónne lokálne jedlá (ako napr v belgickom EXKI), polievkáreň, smoothies obohatené o bielkoviny a tuky (novovnikajúci projekt Smood od Samuel Ižar) či novodobý hotdog na štýl sushi (mala som možnosť ochutnať, chutí výborne a snáď už čoskoro ho v Bratislave predstavia Michal Matloň s tímom).

Inak len tak som si hodila do googlu “healthy fast food” a celkom ma pobavil výsledok:

 

 

…:)

 

3. Bike sharing

Moja obľúbená aktivita pri spoznávaní zahraničných miest – požičať si na pár hodín bicykel a ísť na výlet. V Aucklande na Novom Zélande mi k tomu stačila kreditka, do pár minút som mala bicykel aj s helmou.

 

 

Takýto projekt u nás už nejaký (dosť dlhý) čas rieši Cyklokoalícia. Mesto vraj nemá peniaze. Žeby to chcelo súkromníka?

 

4. Coworking pre mompreneurs

Fenomén coworkingov po celom svete naďalej boomuje. Nový flexibilný štýl práce, otvorenosť prostredia, networking si našli svoju priazeň nielen u ľudí na voľnej nohe ale čoraz viac priťahujú aj inovatívne firmy či malých podnikateľov. Komunitný štýl práce sa rozširuje naprieč spoločnosťou. Doteraz nepokrytou skupinou sú mamičky (oteckovia) na materskej, počas ktorej prevádzkujú svoje (častokrát rozbehnuté) podnikanie – mompreneurs.

Ako to skĺbiť so starostlivosťou o svojho drobca a nájsť si aspoň pár hodín na sústredenú prácu? Existuje ešte iné riešenie ako jasle a škôlka? Áno, existuje – coworking s profi detskou starostlivosťou. Koncept overený v zahraničí má svoje benefity – dieťa je na dosah ak treba, zároveň je oň postarané a mamička/otecko podnikatelia sa môžu sústrediť na prácu.

Na tomto koncepte už v Connecte pracujeme spolu s Petrou Dzurovčinovou a jej tímom. Čoskoro sa snáď už aj Bratislava bude môcť tešiť na svoj prvý coworking tohto druhu!

 

Ak máte aj vy nejaké zaujímavé nápady na lokálny/sezónny/globálny biznis podeľte sa o ne, možno vás to nakopne k ich realizácii! A možno tak nájdete aj parťáka na rozbeh :)

 

 

zdroj: connect-network.com 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá