Leila Janah: podnikateľka, ktorá robí svet lepším!

  • Keď sa Leila Janah, absolventka Harvardu, pred pár rokmi viezla autom okolo indických slumov zistila, že väčšina z ich obyvateľov nemá nádej na nájdenie si slušnej práce. A tak dostala fantastický nápad. Dnes vzdeláva ľudí z nižších tried po Amerike, Ázii a Afrike pričom im dáva nádej na lepší život.
image_1438974010.jpeg
  • Keď sa Leila Janah, absolventka Harvardu, pred pár rokmi viezla autom okolo indických slumov zistila, že väčšina z ich obyvateľov nemá nádej na nájdenie si slušnej práce. A tak dostala fantastický nápad. Dnes vzdeláva ľudí z nižších tried po Amerike, Ázii a Afrike pričom im dáva nádej na lepší život.

 

Nezisková organizácia Samasource pomohla tisíckam ľudí v deviatich krajinách sprostredkovaním technickej práce na nižšej úrovni. Pomáha tak tým, ktorí by sa inak museli uchýliť k žobraniu, živoreniu, či kriminalite. V Ázii a Východnej Afrike sa im podarilo zvýšiť priemerný ročný robotnícky plat z 800 dolárov na 3,300 dolárov! V Spojených štátoch vďaka nim ľudia zarábajú tisícky dolárov mesačne. Čím ďalej tým viac sú ich online osnovy lepšie. Z tohto dôvodu sa ľudia dokážu učiť jednoduhšie aj na diaľku a jej nápad sa stáva globálnym.

 

 

Pritom všetko, čo Samasource ponúka je základné vzdelanie a zaškolenie do prác, ktoré ľudí z horších pomerov bavia. Po tom ako ich zaškolí, im nájde aj vyhovujúcu prácu. Leila Janah otvorene priznáva, že sú to práce s nižšou časovou perspektívou, bez pravidelných pracovných hodín a istej penzie. Je to hlavne preto, lebo online zamestnanci zatiaľ v spoločnosti nemajú dostatočné zastúpenie.

 

 

Aké práce dokáže Samasource sprostredkovať? Napríklad malé práce, ktoré sa vykonávajú osobne a sprostredkujú sa cez sieť „TaskRabbit“. Táto sieť pomáha spájať ľudí s potrebou vykonávania malých prác (donášky, sťahovania, opravy, atď.), s tými, ktorí ich pre nich dokážu urobiť. Ďalej ide o online práce, ktoré si vyžadujú už trocha zdatnejšie zručnosti Napríklad identifikácia tvár celebrít pre Getty Images, či iStockphoto. Ľudia v rozvojových krajinách si týmto spôsobom dokázali zarobiť istú sumu a tú potom investovali do miestnych projektov (kúpa zvierat, stavba nehnuteľnosti) a tie im neskôr prerástli do výkonného lokálneho biznisu (zvieracia farma).

 

 

Školenie prebieha od úplných základov – najskôr si každý určí, čo chce robiť a v čom je dobrý. Následne sa pre neho vystavia viaceré online životopisy a je vyslaný na pohovory. Keď sa človeku prácu podarí nájsť, Samasource ho učí odvádzať dane. Ak sa stane, že s ním v práci nevhodne zaobchádzajú, Samasource im pomôže problém vyriešiť. Títo zamestnanci zažívajú vďaka moderným technológiám veľký pokrok, no zároveň musia čakať, kým pre ich typ zamestnania budú vytvorené bežné pracovné podmienky a výhody. Vďaka ľuďom ako Leilah Janah sú ale na dobrej ceste.

Leilah sa presťahovala do Silicon Valley, kde pracuje na rozšírení svojej spoločnosti do rôznych krajín a spoločenských vrstiev. Aj keď pracuje v prostredí tých najväčších a najbohatších technologických spoločností, tvrdí, že neziskové organizácie ako je tá jej, nie sú pre nich nepriateľom. „Veľa ľudí rado daruje peniaze na charitu. Čo nám chýba, sú politici, ktorí by boli schopní vytvoriť riešenia, aby sa bohatstvo tohto regiónu dalo šíriť aj do chudobnejších častí krajiny.“

 

zdroj: wired.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá