Lekári vyvinuli prístroj schopný vrátiť ľuďom cit a silu do poškodených končatín

  • Tento nástroj môže zlepšiť kvalitu života ľuďom, ktorí prekonali aj ťažké zranenie chrbtice.
spinecover
  • Tento nástroj môže zlepšiť kvalitu života ľuďom, ktorí prekonali aj ťažké zranenie chrbtice.

Lekári v USA vyvinuli stimulátor, vďaka ktorému je možné obísť zranenia chrbtice, a tak vrátiť pacientom do poškodenými končatín cit a funkčnosť. Funguje tak, že núti telo využívať alternatívne cesty na prenos signálov z mozgu až do poškodených častí tela. V poslednom teste sa ukázalo, že prístroj môže zlepšiť u pacienta, ktorý prišiel o cit v prstoch pohyb až o 300 %. Zároveň zvýši pevnosť a priľnavosť, vďaka čomu je opäť schopný vykonávať bežné úkony.

spine01

zdroj fotografie:sciencealert.com

Už v júni sa tímu vedcov z Univerzity Ronalda Reagana v Kalifornii podarilo toto novovyvinuté zariadenie implantovať Brianovi Gomezovi: 28-ročnému mužovi z Kalifornie. Počas cyklistických pretekov si zlomil stavec v strede krku pri štítnej chrupavke. Brian tak stratil cit vo všetkých končatinách. Aj napriek tomu, že Brian sa zranil v roku 2011, v mnohých ohľadoch je podľa lekárov ideálnym kandidátom pre tento typ experimentálnej liečby. Tým, že má od hlavy až k pätám cit, môže poskytnúť lekárom dôležitú spätnú väzbu , kvôli ďalším vylepšeniam stimulátora. Celému procesu podľa lekárov výrazne pomáha aj mladíkov pozitívny postoj a motivácia.

spine02

zdroj fotografie:medicalxpress.com

Nový stimulátor tvorí spolu 32 elektród, ktoré sú schopné vysielať pulzy okolo poranenej oblasti. U Briana ho implantovali priamo k jeho poranenému stavcu v krku. Podľa tímu lekárov je tak mozog naďalej schopný posielať signály do ostatných častí tela, tým, že sa úplne vyhne poškodeným spojeniam. Miecha obsahuje alternatívne cesty, ktoré je možné využiť, aby sa vyhla zraneniu a získala správu z mozgu, ktorá sa dostane až ku končatinám. Práve elektrický stimulácia trénuje miechu, aby tieto cesty našla a použila.

Vedci použili na opis novej technológie príznačnú metaforu: Ak sa stane na diaľnici nehoda, premávka sa zastaví. Stále však existujú alternatívne cesty, ktoré môžeme použiť, aby sme nehodu obišli a dostali sa tam, kam potrebujeme. Rovnaké je to aj s miechou. Základnou myšlienkou je, že elektródy naďalej vysielajú pulz do určitých oblastí, stimulujú tak cesty, ktoré mozog začal ignorovať. V priebehu nejakého času sa tieto cesty otvoria a umožnia tak správe vyslanej mozgom cez ne prejsť. Telo tak, vlastne používa nepoškodené „obchádzkové cestičky“ vďaka ktorým je možné vrátiť končatinám ich funkčnosť.

Lekári neočakávajú 100 % zlepšenie funkčnosti. Ide predovšetkým o to, aby pacienti boli schopní vykonávať každodenné úkony, ktoré boli pre nich pred nasadením prístroja nemožné. To zahŕňa mnohé veci, ktoré už berieme ako samozrejmosť, ako napríklad čistenie zubov, zaviazanie si topánok alebo bežný obed s použitím vidličky.

zdroj:sciencealert.com zdroj titulnej fotografie:spine.health.com/sicklines.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá