Levitujúca Hyperloop kapsula je nádejou pre cestovanie budúcnosti

  • Americkým študentom sa podarilo navrhnúť špeciálnu Hyperloop kapsulu, ktorá prvýkrát levitovala. Sľubný projekt, ktorý sa môže dočkať realizácie, však čaká ďalšia skúška. Pozri si tento úspech na videu.
phpqdbccw
  • Americkým študentom sa podarilo navrhnúť špeciálnu Hyperloop kapsulu, ktorá prvýkrát levitovala. Sľubný projekt, ktorý sa môže dočkať realizácie, však čaká ďalšia skúška. Pozri si tento úspech na videu.

Tím študentov z Univerzity v Cincinnati prinútil kapsulu dlhú 4,2 metre magneticky levitovať približne 0,63 centimetrov nad zemou. Je to veľký úspech, ktorý približuje sen o rýchlej a inovatívnej doprave bližšie k realite. Ostáva už len dúfať, že ich stroj bude rovnako funkčný aj počas ďalšieho testovania. „Sme veľmi hrdí na dizajn, ktorý sme navrhli,“ povedal tímlíder Dhaval Shivani. „Spĺňa úplne všetko – výkon, bezpečnosť aj škálovateľnosť. Sme si istí, že v januári s ním budeme môcť počítať,“ dodal.

Čo je to vlastne Hyperloop? Ide o jedinečný hypotetický dopravný systém, niečo ako supervlak, ktorý používa potrubie a levitáciu, aby extrémnou rýchlosťou dopravil cestovateľov v špeciálnej kapsule do cieľovej stanice. Elon Musk, ktorý je tvorcom originálnej idey, ho raz označil za kombináciu air hokeja, elektromagnetického projektilu a Concordu. Práve vďaka CEO Tesly a SpaceX teraz môžu mladé tímy na celom svete súťažiť o najlepší návrh takéhoto Hyperloopu. Doteraz už o možnosť realizácie svojho dizajnu súperilo viac než 1 200 tímov.

hyperloopucheader_1024

foto:  sciencealert.com

Ak bude prototyp fungovať, mohol by byť novou revolúciou v preprave na dlhé vzdialenosti. Potenciálne by mohol konkurovať aj lietadlám, pretože jeho kapsula je navrhnutá tak, aby dokázala prekonať 1 126 kilometrov za hodinu. Aby si si to vedel lepšie predstaviť, v takejto rýchlosti by si sa mohol dostať z New Yorku do Los Angeles aj za menej než 4 hodiny.

phpv0l2t6

foto: Google Images

Tím z Univerzity Cincinnati sa vďaka úspešnému prvému testu kapsule drží medzi top 30 tímami, ktoré by potenciálne mohli svoj návrh realizovať. „Hyperloop je globálnou diskusiou a Elon Musk potrebuje počuť, čo sa deje v Cincinnati,“ povedal dočasný dekan univerzity Peter Landgren. Ďalším krokom má byť januárové testovanie na 1,6 kilometrov dlhej trati v Kalifornii, kde budú súperiť proti ostatným 29 tímom. „Sú to strojári, dizajnéri a študenti ekonómie pracujúci bok po boku – tak ako by to fungovalo v reálnom svete. Zobrali svoje vízie sformované viacerými hlavami, spojili ich dokopy a previedli do reality,“ dodal dekan Fakulty strojárstva a aplikovanej vedy Teik Lim.

phpu0crcy

Napriek tomu, že plnej realizácii Hyperloopu stojí v ceste ešte množstvo prekážok a výziev, je skvelé vidieť, ako táto inovatívna myšlienka napreduje. O niekoľko rokov možno budeme cestovať úplne inak, než sme doteraz boli zvyknutí.

Zdroj článku a fotky: sciencealert.com, zdroj titulnej fotky: Tesla Hyperloop

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá