Lifars, slovenský megamacher vo svete IT bezpečnosti

  • Špičková spoločnosť venujúca sa internetovej bezpečnosti so slovenským zakladateľom a prestížnou adresou a povesťou v New Yorku. To je LIFARS.
image_1441296297.png
  • Špičková spoločnosť venujúca sa internetovej bezpečnosti so slovenským zakladateľom a prestížnou adresou a povesťou v New Yorku. To je LIFARS.

 

LIFARS je spoločnosť, ktorú založil Slovák Ondrej Kreheľ, a ktorá pôsobí v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sústredí sa najmä na high-tech služby. LIFARS sa venuje špeciálne dvom oblastiam, incident response a digital forensics.

 

LIFARS incident response team zasahuje tam kde ho treba, poskytuje služby podnikom alebo iným organizáciám v prípade, že čelia útokom hackerov alebo majú iné problém čo sa týka IT bezpečnosti, ktoré sú náročné na riešenie a vyžadujú tých najlepších odborníkov. „Náš incident response team je niečo také ako elitní digitálni požiarnici,” aspoň tak to Ondrej vysvetľuje svojej mame, pre ktorú je ťažké porozumieť čo vlastne jej syn robí. Už niekoľkokrát sa médiami prehnali správy o úniku citlivých informácií a dát z rôznych organizácií, ktoré to stojí nemalé finančné prostriedky, ale čo je horšie aj pošramotenú povesť. Ako tvrdí Michal Nemčok, manažér PR a marketingu z LIFARS, „interné IT teamy nie sú väčšinou dostatočne trénované na takéto sofistikovane útoky a tu do hry vchádza náš team špecializovaných expertov, ktorí takéto situácie rieši často a zvláda ich s prehľadom, ľudovo povedané – hasí požiar.”

 

 

Druhou oblasťou, ktorej sa LIFARS venuje na špičkovej úrovni je digitálna forenzná analýza. Výsledky práce a nálezy vyšetrovaní LIFRARS sa často využívajú v prípadoch, ktoré riešia vyšetrovacie organizácie na celom svete napríklad Europol, Interpol, FBI, a rôzne ďalšie. „Naša firma je v podstate zložená z hackerov, ktorí namiesto toho aby využívali svoje schopnosti na kriminálne aktivity robia presný opak a bojujú proti kriminálnym organizáciám po celom svete. Je to síce nevyrovnaný boj, ale aspoň vieme, že sme na správnej strane.”

 

 LIFARS sa takisto venuje aj vývoju rôznych riešení či služieb, ktoré sú zamerané na bezpečnosť siete, rôzne tréningy a testy (napríklad test odolnosti organizácie voči útokom), secure code review a mnohé iné.

 

 

Team LIFARS tiež vyvíja vlastné produkty. Jedným z nich je TIMS – systém na detekciu útokov na organizáciu podľa analýzy logov a eventov na sieti. Ďalším produktom je riešenie podobné phising platforme, ktoré sa však nedá zakúpiť samostatne, ale je len súčasťou jednej zo služieb. Tretím produktom je MantOS (Pentest a Incident response Linux distribucia), ktorý je dizajnovaný pre použite na ´hasenie digitálnych požiarov´ a na testovanie odolnosti siete, aplikácii, a pod.

 

Medzi klientov LIFARS patria hlavne stredne veľké finančné inštitúcie s obratom od $0.5 mld. do $10 mld. ročne, ale často pracujú aj s high-tech firmami a vládnymi organizáciami v USA. Na Slovensku zatiaľ LIFARS nemá také zázemie ako v USA, ale postupne si aj tu vyvárajú klientelu, ktorú zatiaľ tvoria hlavne finančné inštitúcie známe každému Slovákovi. LIFARS sa na Slovensku venuje najmä vedeniu špecializovaných tréningov pre IT Security teamy.

 

 

LIFARS okrem všetkých týchto aktivít sponzoruje aj konferenciu o kybernetickej bezpečnosti QuBit, ktorá sa koná v Prahe a zastrešuje CEE región. Zúčastňujú sa jej medzinárodní speakri a účastníci. V máji sa konal druhý ročník, ktorý mal veľký úspech, v zastúpení boli aj najväčšie slovenské banky a top experti, vrátane ľudí zo slovenského CSIRT-u.

 

 Na Slovensku má LIFARS pôsobisko v Clusterhaus inkubátore v Poluse, kde sú viac ako pol roka. „Z Clusterhausu fungujeme ako európska centrála a venujeme sa momentálne hlavne marketingu a PR, no máme tu aj pár technických ľudí. O tom, že to je efektívne svedčia články o nás alebo našich ľuďoch vo viacerých významných a odborných médiách, ako napr. Forbes, CSO Online, CIO, CNN, a iné. Naši ľudia často prezentujú na rôznych svetových konferenciách. Spomenieme len tie najdôležitejšie ako OWASP AppSec, CEIC, HTCIA, či ASIS. “

 

 

Hoci je zakladateľ LIFARS Slovák, spoločnosť má sídlo a pôsobí v USA. Ondrej sa totiž po ukončení vysokej školy presťahoval do USA, kde si postupne vybudoval širokú sieť kontaktov. Ondrej nie je v danej problematike žiaden nováčik, má za sebou viac ako 20 rokov skúseností v oblasti expertízy kyberbezpečnosti a vo forenzike. Pred LIFARS bol Ondrej Chief Information Security Officer (CISO) firmy IDT911 ktorá sa zaoberá krádežami totožnosti (identity theft) a v minulosti pracoval aj ako vyšetrovateľ kyberzločinov pre Stroz Friedberg, čo je jedna z najväčších firiem zaoberajúcich sa digitálnou forenznou analýzou a kyberkriminalitou. Ondrej  je jeden z asi tucta držiteľov Certified Ethical Hacker Instructor v USA.

 

Ondrej Kreheľ postrehol, že priamo v New Yorku, v tom čase keď LIFARS ešte neexistoval, nefungovala kyberbezpečnostná firma, ktorá by bola na takej úrovni ako bolo žiaduce. Väčšina firiem, ktoré poskytovali tieto služby pracovala pre newyorské finančné spoločnosti na diaľku, z iných štátov. A tak na základe svojich skúseností, Ondrej založil LIFARS.

 

LIFARS je druhou najlepšou cybersecurity firmou v New York City podľa zoznamu Cybersecurity 500 najlepších a najinovatívnejších cybersecurity spoločností, pred firmami ako napr. Symantec. A to je už čo povedať! Pri názve firmy LIFARS  môžeme hrdo povedať, že jej zakladateľ Ondrej je Slovák a naša malá krajina sa vďaka nemu zapisuje na mapu sveta!

 

 Zdroj: lifars.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá