Lucia Štellerová: Konkurencia v IT je na Slovensku veľmi silná

  • Hľadá talenty, motivovaných a tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí sa neboja výziev. O tom, čo headhunter robí, kto sú tí najlepší kandidáti a čo potrebuje naše školstvo, som sa rozprávala s  IT Headhunterkou- Luciou Štellerovou.
Lucia Stellerová
  • Hľadá talenty, motivovaných a tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí sa neboja výziev. O tom, čo headhunter robí, kto sú tí najlepší kandidáti a čo potrebuje naše školstvo, som sa rozprávala s  IT Headhunterkou- Luciou Štellerovou.

Aká je úloha IT Headhuntera?

V prvom rade je to vyhľadávanie správnych ľudí na základe požiadavky firmy. Veľakrát ide o veľmi špecifické zadanie, kde sa vyžaduje určité vzdelanie, vedomosť na prácu s technológiami. Headhuntera využívajú najmä tí, ktorí už využili vlastné firemné zdroje a kontakty, no nenašli ideálneho kandidáta. V dnešnej dobe je IT trh obrovský, technológie rastú a realita trhu je, že ľudí je prosto málo. Tým pádom je dopyt po ľuďoch vysoký, a vzniká tu veľká diera.

IT Headhunter by mal rozumieť technológiám, ale hlavne by mal počúvať klienta, aby rozumel jeho požiadavkám. Taktiež musí mať prehľad o tom, ako trh funguje, akí ľudia na ňom účinkujú, ale aj o tom, kde a v akých krajinách sú aké technológie. Môže prísť nejaká firma zo zahraničia, ktorá má predstavu, že si otvorí developersku firmu s technologickou novinkou a bude chcieť zamestnať 100 ľudí. Realita príde, keď im povieme, že sto ľudí je nemožné nájsť pre daný región. Headhunter je flexibilné zamestnanie, ktoré si vyžaduje veľkú obratnosť.

Bratislava, 25. 2. 2015. Headhunterka Lucia Stellerová. Foto N - Tomáš Benedikovič

foto:  Archív L. Štellerová

 

Aké vzdelanie by mal mať Headhunter, kde sa Headhunterstvu naučí? Musí to byť expert na IT?

V zahraničí sú kurzy, dá sa študovať personálny manažment s recruitmentom. Neviem, ako to je presne u nás, ale zdá sa mi, že nič také neexistuje. Je nutné vyhrnúť si rukávy, hľadať a učiť sa mechanizmy svojpomocne. IT recruitment je o vzdelávaní sa, vždy prichádzajú nové technológie, ktoré musíte ovládať. Nepotrebujete vedieť povedzme programovať, musíte však ovládať to, aké jazyky existujú a ako približne fungujú. Povedala by som, že by mal mať skôr teoretický prehľad, mal by vedieť rozlíšiť jednotlivé pojmy a rozumieť im.

Ak chcete robiť IT Headhuntera, musíte rozumieť tomu, čo vaši klienti robia.

 

Ako ľudí vyhľadávate a ako ich testujete?

Existujú rôzne spôsoby. Záleží od toho, či klient má pripravené základné otázky, či testy. Firmy si to však častokrát riešia samy. IT Headhunting sa nedá robiť bežnou inzerciou. Ide o dlhodobé budovanie si vzťahov s klientmi a uchádzačmi. Po určitej dobe vám začnú ľudia dôverovať. Musíte im dokázať, že rozumiete tomu, čo robia, aké je ich zameranie v IT, kam sa ich kariéra môže uberať. Je to hlavne o komunikácii s ľuďmi, o budovaní vzťahov a dôvery.

Kodime2

foto:  Archív L. Štellerová

 

Spolupracujete aj s vysokými školami? Už na nich hľadáte vašich kandidátov?

Oficiálna spolupráca s vysokými školami neexistuje. Je veľa projektov, ako napríklad Night of changes, kde sa študenti majú možnosť rozprávať so zamestnávateľmi, zistia, čo na trhu chýba, čo je od nich požadované. Častokrát však berieme aj čerstvých absolventov, ktorí majú stále chuť učiť sa pracovať s novými technológiami. Ak sú nové firmy a nové technológie na trhu, ľudia sa im nemali kde priučiť, takže firmy musia častokrát investovať do vzdelávania.

 

Preferujú sa študenti s VŠ alebo aj tí bez vzdelania, ale zasa so skúsenosťami?

Záleží od odbore, o ktorom sa bavíme. Ak sa bavíme napríklad o programátoroch, ide tu o reálny výsledok. Môžete mať akýkoľvek titul či certifikát, ale ak vám dajú vyrobiť nejaký produkt a neviete si dať rady s kódom, tak sú vám na nič. Sú však firmy, pre ktoré je vysokoškolské vzdelanie smerodajné a svedčí o niečom. V dnešnej dobe by si mladí programátori mali uvedomiť to, že nie je výhoda byť zameraný len na jeden programovací jazyk.

Mali by byť otvorení možnostiam, byť schopní vedieť požívať viac programovacích jazykov. Čím ste tvárnejší, tým lepšie pre vás. Jasné, nedá sa vedieť všetky, ale aspoň 2-3 je dobé vedieť. Budete sa v nich vedieť orientovať a necháte si otvorenú myseľ. Musíte sa vedieť predať, ukázať ten talent vo vás.

20151027_105505

Foto Zdroj:  Archív L. Štellerová

 

Pre mladých ľudí nie je Slovensko výzvou a odchádzajú do zahraničia. Ako zabrániť odchodu ľudí do zahraničia? Čo by spoločnosti mali ponúknuť, aby si mladých dokázali udržať?

Ono je to ťažké a diskutabilné. Veľké firmy mladým ľuďom tiež nemôžu od začiatku dávať senior ponuky, musíte si prejsť určitým vývojom. Moja osobná skúsenosť je, že treba ísť do zahraničia, vyskúšať si prácu, nabrať skúsenosti, prísť a využívať túto znalosť na Slovensku. Zabrániť sa tomu asi nedá, je to prirodzená vec. Firmy by však mali ožiť, zmodernizovať sa a priniesť zaujímavé podmienky. Mali byt dať mladým ľudom možnosť kreatívneho prejavu.

Priniesť ľuďom unikátne možnosti je zásadné. Peniaze už nie sú jediným smerodajným faktorom. Dôležité je, či má človek možnosť kreativity, kariérneho postupu.

 

Aké sú požiadavky vašich klientov, ktoré majú naši zamestnanci problém splniť?

Ak ste aj technicky zameraní a ste expertom, častokrát chýbajú komunikačné skúsenosti či iné soft skills. Toto sa vyžaduje aj od programátorov či od technickejších zameraní. Mám skúsenosť s tým, že problémom je buď príliš nízke sebavedomie alebo naopak privysoké. Treba si uvedomiť, že zahraničné firmy majú radi ľudí, ktorí sa vedia predať, prezentovať, majú soft skills, ale neprešvihli tú hranicu arogancie. Nie agresívne správanie vás posunie, ukážte skôr pokoru. Angličtina už dnes tiež nestačí.

Na Slovensku sa určite oplatí vedieť nemčinu, je to ďalšia pridaná hodnota. Keby školy zakomponovali viac kurzov pre soft skills, projektový manažment, na to ako získať klientov a ako s nimi komunikovať, bolo by to lepšie pre obe strany.

72073c39-7f8f-4f2a-8896-32494aa86f04-large

Foto Zdroj:  Archív L. Štellerová

 

Blížime sa k fenoménu, kedy si firmy ITčkárov vyberajú. Aký je na to váš názor?

Ono to vždy bolo. Stalo sa mi, že sme mali pohovor s chalanom, ktorý bol tesne pred skončením vysokej školy a klientovi sme okrem neho posunuli ďalších dvoch ľudí. Tento chalan mal skvelé portfólio, vedel sa predať. Dokonca tak vedel predbehnúť človeka, ktorý už pracoval dva roky ako vývojár. Sám popri škole makal, vzdelával sa.

Chcem tým povedať, že vždy vás budú porovnávať, lebo tá konkurencia tu je. Vždy to vyzeralo veľmi ľahko: ITčkári sú za vodou. Nie je to také ľahké. Firmy si dávajú pozor na to, koho zoberú. Občas sa tiež stane, že firmy dlhodobo nevedia nikoho nájsť.

Signature

Foto Zdroj:  Archív L. Štellerová

Ktoré pozície sú teda tie, ktoré je ťažké obsadiť?

Každá jedna, ktoré má špecifické zadanie. Veľmi záleží od firmy, aké technológie používajú. Sú napríklad technológie, ktoré používajú americké banky ale na Slovensku ich nemáme, a teda tu nie sú ani ľudia.  Ostávajú dve riešenia: buď sa pozícia neotvorí alebo sa otvorí s takou nádejou, že prijmeme juniora a vzdeláme si ho sami. Firmy sa bežne obzerajú aj na zamestnancov zo zahraničia. My sme sem priniesli niekoľko kvalitných ľudí z Poľska,  Rumunska či Maďarska.

 

Čo by ste vy, ako IT headhunter zmenili na školstve?

Školstvo potrebuje zmenu. Začať by sa malo už od základných škôl, to by bolo ideálne. Deti by sa mali už na základných školách učiť počítačovej vede či informatike. Môže to znieť hrôzostrašne, ale nie je to tak. Programovanie naučí človeka logickému mysleniu, ktoré využijú vo všetkých ostatných predmetoch. Nehovorím, že každý teraz musí študovať IT. To vôbec nie. Ide mi len o ďalší pohľad na život.

AjTy vIT kodime

Foto Zdroj:  Archív L. Štellerová

 

Na vysokých školách je málo odborov, ktoré sa počítačovou vedou alebo IT ako takou zaoberajú. Informatika je strašiakom. Máte niekoľko špecifických odborov, aplikovanú informatiku a iné, ale tam by IT končiť nemalo, pretože ten segment je oveľa širší. V zahraničí sa vyučuje veľa IT programov na ekonomických fakultách, povedzme také Data science. Toto tu stále chýba. Na Slovensko by tak prišlo viac klientov, ktorým by sme boli schopní ponúknuť viac kvalifikovanejších ľudí.

 

Žien v IT svete je stále málo. Aký máte na to názor?

Je to pravda, žien je v tomto sektore stále málo. Trend však stále stúpa, ženy sú dobré IT analytičky, sú precízne, pozornejšie, majú zmysel pre detail. Spolupracujeme so združením Aj ty v IT, kde chodíme po stredných školách a robíme prednášky o tom, že IT sektor nie je len o programovaní. Existuje mnoho atraktívnych, zaujímavých a hlavne kreatívnych odborov. Bola by som rada, keby sa deti mohli zoznámiť s IT už v skorom veku a neboli by ovplyvnení predsudkami.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá