Mal by som outsourcovať vývoj svojej aplikácie?

  • Mladá generácia ľudí, ktorí finišujú svoje vysokoškolské štúdium s bakalárskymi a magisterskými titulmi z informatiky, má v USA momentálne omotaný trh práce okolo prsta. S nástupnými platmi 70 tisíc dolárov majú títo mladí muži a ženy takmer o polovicu lepší zárobok ako priemerne zarábajúci ľudia v štátoch.
image_1434548816.jpeg
  • Mladá generácia ľudí, ktorí finišujú svoje vysokoškolské štúdium s bakalárskymi a magisterskými titulmi z informatiky, má v USA momentálne omotaný trh práce okolo prsta. S nástupnými platmi 70 tisíc dolárov majú títo mladí muži a ženy takmer o polovicu lepší zárobok ako priemerne zarábajúci ľudia v štátoch.

 

V dobe, kedy je poriadne zvýšený záujem o vývoj softwarov a aplikácií sa stalo samozrejmosťou, že cenové požiadavky vývojárov sú naozaj veľké. A aj napriek tomu, že sú dnes vývojári nepretržite potrební a zahŕňaní jobmi, je toto zlý signál pre obidve strany, ktoré sa zúčastňujú na transakcií vývoju aplikácie. Je predsa prirodzené, že podnikateľ bude hľadať čo najnižšie ceny, vďaka čomu sa biznis vývoja aplikácií dostal do oblastí ako India, Východná Európa či Pakistan, kde si biznismeni nechávajú vyvíjať appky len za zlomok ceny, ktorú by za tie isté služby zaplatili v USA. Avšak takto často viacej strácajú ako získavajú.

Tu je pár vecí, ktoré treba zvážiť pred outsourcingom v dôležitej fáze startupu.

 

 

Ako rýchlo potrebujete, aby to bolo hotové?

V počiatkoch vášho startupu je najdôležitejšie načasovanie. To, ako rýchlo sa dokáže zostrojiť váš, aspoň minimálne funkčný produkt často určuje dĺžku celkovej doby, ktorú na trhu vydrží. Nikdy nie je pre spoločnosť výhodné, ak je načasovanie zlé a produkt sa medzi ľudí dostane príliš skoro, alebo príliš neskoro. To, kedy sa rozhodnete pustiť produkt medzi ľudí môže znamenať rozdiel medzi tým, či uspejete alebo nie. V takejto situácií sa môže napríklad z lacného outsourcingového vývoja aplikácie stať nočná mora. Keď sa rozhodnete pre outsourcing, musíte počítať s tým, že človek, s ktorým budete spolupracovať žije v úplne inom časovom pásme, s tým že on práve obeduje, keď vy tuho spíte. Toto často vedie k zmätkom a navyše takýto vývojári často potrebujú na svoju prácu viac času, než tí domáci.

Nezabudnite na jedno, externí dodávateľ appky vlastní všetky IP práva a dostať ich na firmu resp. startup nemusí byť vôbec jednoduchý proces. Áno, poviete si, že je to jedna zmluva no ak máte zmluvu deravú jak Ementál, tak váš startup môže mať vo výsledku hodnotu 0. 

 

Stratení v preklade…

Obom stranám sa v takýchto situáciách často stáva, že sa stratia v preklade a to aj napriek tej najväčšej snahe. Inak povedané, to, čo niečo znamená pre podnikateľa v USA, nemusí znamenať to isté pre vývojára v Indii. Kultúrne rozdiely hrajú tiež veľkú úlohu v tomu ako sa kto stavia k biznisu. A nejde tu o predsudky, ľudia, ktorí žijú v rozdielnych kútoch sveta budú mať aj rozdielni prístup k biznisu.

 

Komunikácia je kľúčová

V každej organizácií je komunikácia kľúčová pre tímový úspech. Keď sa ale startup rozhodne outsourcingovať vývoj svojej novej mobilnej aplikácie, komunikácia s vývojárom je skôr luxus než štandard. Buďte teda pripravení, že predložíte svoje technické požiadavky, podpíšete zmluvu a nebudete o vývojárovi svojej appky dlho počuť… niekedy naozaj veľmi dlho. Ako podnikateľ sám viem, že toto vyčkávanie môže byť poriadne zničujúce. Môžete mať nedočkavých  a „žhavých“ členov tímu, rodina vám mohla požičať peniaze alebo máte zoznam plný nervóznych mailov a všetci čakajú len na to, že dodržíte sľúbený termín pre spustenie sľúbenej appky.

 

Koľko technických ľudí máte v tíme?

A touto otázkou je myslené, koľko vývojárov sa už v tíme nachádza. Je to fajn platiť niekoho, kvôli špecifickým úlohám, ktoré by ešte vaši vývojári nezvládli, ale aj tak by stále mali byť schopní prečítať a prepisovať kód, s ktorým budú pracovať, ak si vezmete svoj projekt na starosť sami. Outsourcing z inej krajiny je proces, po ktorom prichádza iba minimálna, ak vôbec nejaká nasledovná zákaznícka služba. Preto sa môže stať, že dostanete do rúk od vývojára kód, na ktorý pozriete so slovami: Ok, čo teraz?

 

 

Znamená to, že nemáte outsourcingovať vývoj svojej aplikácie?

Nie tak úplne. Stále môžete outsourcingovať vývoj svojej aplikácie či webu, ale to koho si na túto prácu vyberiete, môže byť najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvní jej úspešnosť. Skúste to teda robiť takto:

1.) Vyberte si na spoluprácu spoločnosť, ktorá je zvyknutá pracovať so startupmi v začiatočnej fáze.

2.) Uistite sa, že s vami budú komunikovať a pravidelne aktualizovať všetko, čo treba.

3.) Správne odhadnite predpokladaný čas do dokončenie projektu a neuspokojte sa s odhadom od oka.

4.) Nebojte sa investície.

 

Problematické Slovensko!

Na Slovensku je jednoznačný nedostatok kvalitných programátorov, o ktorých sa trhajú startupy spolu s firmami ako Eglu, Mofa a veľkými korporátmi. Ako z tejto patovej situácie? Všetci vsádzame na programátorksé spasenie a možno aj tak trochu na Webrebela. Dovtedy nám ostáva trhať sa naďalej o tých zopár top programátorkých kúskov, alebo outsoursovať v Maďarsku, Poľsku, alebo už v spomínanej Indii. :)   God bless coding in Slovakia!

 

 

zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá